nokia

Nokia Mix Radio, bir zamanların insanların kulaklıkla dinlediği efsane Nokia, daha bir yılını doldurmayan müzik sitesine veda etme zamanı geldiğini duyurdu.

Servisi artık kullanımdan kaldırılacak!

Akılı telefon üreticileri müşteri potansiyellerini artırmak için ürünlerinin çeşitliliği yanında kullandıkları işletim sistemleri için de ilgi çekici yenilikleri peş peşe kullanıma sunmuşlardı. Bu üreticilerden olan Nokia’nın Windows Phone kullanıcıları için tasarlayıp yayın hayatına sunduğu ve olumlu tepkiler alan ücretsiz bir müzik oynatma hizmeti oldu. Aslında kullanıma sunmasının üzerinden aslında çok da zaman geçti de denilemez. Kullanıcıların kendi seçtikleri mix’lerinden çevrimdışı olarak da müzik dinleyebilmelerini de sağlayan bu hizmet ilk önce Nokia Music adını almış daha sonra da Mix Radio olarak adlandırılmıştı.

mixradio

Hizmet sunucu LINE tarafından yapılan resmi açıklamanın içeriğine göre Mix Radio müzik servisi tamamen kapatılacak. Bu kararın alınmasındaki neden olarak ise günümüzde ortaya çıkan dijital müzik servisleri arasındaki rekabetin zorluğu ve LINE Corporation‘ın öncelikleri olarak belirtildi. Ama asıl neden olarak müzik piyasasında telif ücretinden dolayı sunucuların zor durumda kalması ve yüksek meblağlı cezai ücretlerin talep edilmesi olduğunu belirtelim. Telif ödenmiyor muydu sorusuna ise; LINE Music servisinin yenilenmiş ve güncellenmiş hali ile ortaya çıkması ve şirketin tüm desteğini bu yeni servise odaklamış olması diyelim.

MixRadio_Screens

LINE’ın bu denli eski ve bilinen bir müzik servisini kapatma kararının altındaki etken iki servisin maliyetinin artacak olması ve  telif sıkıntısının şirketi zor durumda bırakacak olmasından dolayı masrafları asgari boyuta indirgemesi olarak diyelim. Şimdilik açıkladığımız sebeplerden dolayı Şirket, kendi müzik servisi olan LINE Music’i geliştirecek. Öyle ki, Mix Radio‘nun yeteneklerini LINE Music’e aktarıp yoluna tek servisle devam edecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here