Nokia, internet altyapısı için Güney Kore’de bir apartmana fiber hızı aşan internet verdi.

Fiber altyapı ciddi anlamda önemli, tabii ki internet hızları oldukça artacaktır. Ancak Nokia, Güney Kore‘de bir apartmana fiber internetin hızını katlayacak bir internet hizmetini sundu. Güney Kore’li SK Broadband ile anlaşma yapan firma, apartmana sunduğu 52.5Gbps gibi muhteşem bir hızda internet alt yapısı sunmayı başardı. Ancak her evde bu kadar hızlı olacak diyemeyiz. Yinede ülkemizde 16Mpbs interneti 2Mbps hızlarda alırken, bu hız göz kamaştırıcı diyebiliriz.

8a577fe8ffe2d8d684ab7749d52f6a100d07937b

Nokia genel anlamda bakıldığında bu işi pasif optik ağları etkinleştirerek yaptı. Böylece telekom firmaları altyapıya çok fazla yatırım yapmak zorunda kalmıyor ve etkinleştirilmiş ağın üzerinden bir çok bölgeye hizmet verebiliyorlar. Yeni nesil yaklaşım internet hızlarını katlayarak mükemmel seviyelere çıkarabiliyor.

Ancak böyle bir internet hizmetinin her yerde olması asırlar sürebilir. Özellikle Türkiye’de olması imkansız gibi bir şey. Güney Kore‘nin Nokia‘ya sağlamış olduğu imkanlar oldukça fazla. Özellikle fiber alt yapı konusunda bildiğiniz gibi destekler çok. Bunla beraber hükümet geniş aralık bantlı internet kullanımını 220’ye dek tüm vatandaşların kullanabilmesini hedefliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here