Nokia telefonlarında Android yerine Windows Phone işletim sistemini seçmesinin ardında Samsung’un Android piyasasına hüküm sürdüğü gerekçesini ileri sürdü.

 

Nokia’nın 2011 yılında yeni nesil cihazları için Windows Phone işletim sistemini seçmesi, yerinde bir karardı. Bu karar, Nokia’nın yıllardır kendi geliştirdiği Symbian’ı bırakarak Microsoft’un platformuna geçiş yapacağı, Windows dünyasına adım ataacağı anlamına geliyordu. Stephen Elop, verdikleri bu kararla ilgili yeni detayları bir soru cevap etkinliğinde paylaştı.

Elop, “Android’li Nokia’lar sizce iyi bir fikir mi?” sorusuna şu cevabı verdi: “2011’de Windows Phone’a odaklanma kararını verdiğimizde, Android’i seçmenin bizi Android alanında güçlenen Samsung’la karşı karşıya getirmesinden çok endişe duyuyorduk. Kararımız doğruydu, bugün neredeyse tüm OEM’lerin bir kenara itildiğini görüyoruz. Bugün özel bir piyasa fırsatını değerlendirmek için AOSP’yi kullanıyoruz, ancak Microsoft ve Lumia’ya fayda kazandıracak şekilde, düşünerek hareket ediyoruz.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here