Ana Sayfa İpucu NTUSER.dat Nedir? Ne İş Yarar?

NTUSER.dat Nedir? Ne İş Yarar?

NTUSER.DAT virüs mü? Bilgisayardaki işlevi nedir? Bu gibi sorulara cevap bulmak için detaylı bir yazı oluşturduk...

-

Muhtemelen gizli dosyaları görünür hale getirdiğinizde NTUSER.DAT isminde bir dosya görmüşssünüzdür. Öncelikle, size bunun çok önemli bir sistem dosyası olduğunu ve bir amaca hizmet ettiğini belirtmek isteriz. Bu dosyalar, ayrı bir kullanıcı profili oluşturduğunuzda otomatik olarak kişisel dizininizde oluşturulur.

Birisi Windows işletim sisteminde yeni bir kullanıcı profili oluşturduğunda, ayarlarını ve tercihlerini ayrı ayrı tutar. Bunun sonucunda NTUSER.DAT dosyası ortaya çıkar ve sstemde önemli bir rol oynar.

Bu dosyayı herhangi bir yerde manuel olarak kullanmak zorunda değilsiniz, Windows bu dosyayı sizin için otomatik olarak oluşturacak ve yükleyecektir. Bu yazıda gerçekte ne olduğunu ve sizin için ne kadar önemli olduğunu öğreneceğiz.

NTUSER.dat Dosyası Nedir?

Sisteminizin herhangi bir varsayılan ayarını ne zaman değiştirirseniz, saatini, duvar kağıdını veya WiFi yapılandırmasını olsun, Windows’un değişikliklerinizi ve tercihlerinizi hatırlaması gerekir. Böylece bir dahaki sefere bilgisayarınıza oturum açtığınızda tercihleriniz de onunla birlikte yüklenir.

Bu, tüm hesaplardan çıkış yaptığınızda tüm bilgileri NTUSER.DAT dosyasında depolayarak yapılır. Başka bir profil yaparsanız, ayarlar varsayılan olacaktır, önceki profile yapılan değişikliklerle hiçbir ilişkisi yoktur. Her kullanıcı profili, her kullanıcının verilerini ve kayıt defteri girdilerini saklayan bu dosyaya sahip olacaktır.

Dosyanın boyutu kullanıcıdan kullanıcıya değişir. Yazılımın profillerine kurulmasına ve kullanılmasına bağlıdır. Daha ağır ve daha büyük yazılımların yüklenmesi daha büyük NTUSER.DAT dosyası ve bunun tersidir.

NTUSER.dat Dosyasına Nasıl Ulaşılır?

Her kullanıcının profilinde vardır ve bu adımları izleyerek bulabilirsiniz.

1. Dosya gezgini açın ve C: sürücüsüne göz atın.

NTUSER.dat Nedir? Ne İş Yarar?

2. C: sürücüsünde Kullanıcılar klasörünü açın.

3. Kullanıcılar klasöründe, kendi kullanıcı adınızı bulacaksınız. Bu klasöre girin.

NTUSER.dat Nedir? Ne İş Yarar?

4. İlgili kullanıcı adınızın içinde ilgili NTUSER.DAT dosyasını bulacaksınız.

NTUSER.dat Nedir? Ne İş Yarar?

Not: Aşağıdaki dosyayı belirtilen yerde bulamazsanız, gizli dosyaları gösterme seçeneğini kapatmış olabilirsiniz. Yanlışlıkla silinmesini önlemek için yapılır.

NTUSER.dat Silersek Ne Olur?

NTUSER.DAT dosyası, kullanıcı profilinizin bozulmasına neden olabileceği için silmenizi asla önermeyiz. İşletim sisteminiz ayarlarınızı ve tercihlerinizi yüklemek için bu dosyaya bağlıdır. Bu dosyayı silip bir dahaki sefere giriş yapmayı denerseniz, “hesabınıza giriş yapamıyoruz” yazan bir mesaj görürsünüz.

Windows bu nedenle bu dosyayı ilk sırada saklar.Yer kazanmak için silmeyin! Zaten sadece 3-20 MB arasında bir alan kullanır. Bu nedenle silmek, size yer kazandırmaz. Buna karşılık ayarlarınızı kaybetmenize neden olabilir.

Bizi Youtube'ta takip et! Süpriz Hediye Kazan!!

Düzenli çekiliş yaparak abonelerimize muhteşem hediyeler dağıtıyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

En İyi Oyun Laptopları 2021

Bilgisayar oyunlarının bir fenomen olduğu bu devirde, her türlü oyunu kaldırabilecek bir bilgisayar mı bakınıyorsunuz ? O halde yazımızı okumadan geçmemenizi tavsiye ediyoruz. Fiyatı...

En İyi Survival (Hayatta Kalma) Oyunları 2021

2021 yılına kadar birçok “survival” yani hayatta kalma temalı oyunun yayımlandığı gördük. Fakat bazı oyunlar var ki hem yıllardır gözlerden düşmüyorlar – ya da...

En İyi 22 Orijinal Netflix Dizisi – Bu Diziler Kaçmaz!

Lilyhammer, 2012'de yayın hizmetindeki ilk Netflix dizisi olarak yayınlandı. Pek bir etki yaratmadı ama bu gösteri sadece bir başlangıçtı. O zamandan beri, bir sürü...

En iyi Disney Plus Star Wars Filmleri

Disney Plus artık dünyanın birçok yerinde yayın yapıyor. Oldukça fazla izleyici kitlesiyle dünyada yeni bir soluk uyandırıyor. Aynı zamanda bir Star Wars hayranıysanız, size...

OnePlus 9 ve 9 Pro’nun Özellikleri Sızdırıldı!

OnePlus, akıllı telefon pazarına oldukça etkili ve az bir ürün çıkarma politikası güdüyor. Şirketin yeni tanıtması beklenen ve daha önce sızdırılan iki yeni modeli...