nvidia-tegra-x1-kucuk-ejderin-atesini-sondurebilecek-mi

Qualcomm‘un akıllı telefon sektöründeki yonga seti markası olan Snapdragon‘un zaten adı üzerinde bir ejderha figürü ile anıldığını söylemeye gerek yok. Snapdragon 810 ise açıklanan özellikleri ile gerçekten ortalığı kasıp kavuracak düzeyde.

nvidia-tegra-x1Ancak Nvidia, Snapdragon’u bu sektörde tek başına bırakmak istemiyor. CUDA teknoloji temeline dayanan çoklu GPU teknolojisinin son meyvesi olan Nvidia Tegra X1 özellikle grafik konusunda oldukça gelişmiş durumda.

Her iki yonga setinin işlemci birimi ARM Cortex-A57. Performans odaklı kullanılan yongaların aksine enerji odaklı yongalar da ise Cortex-A53 de kullanılabiliyor. Buraya kadar sorun yok. İş Grafik birimine gelince tablo değişiyor.

Nvidia Tegra X1 de bulunan gpu, 192 olan çekirdek sayısını 256 ya çıkartmış durumda. Ayrıca çekirdekler 1GHz hızına kadar çıkabiliyor. Snapdragon 810 un grafik birimi ise Aderno 430. Aderno 430 da bulunan shader sayısı 288 le Tegra X1 den daha fazla olduğunu söyleyebiliriz. Ancak grafik birimi 600 MHz de çalışıyor.

Nvidia Tegra X1 aslında yeni nesil araçlarda kullanılmak üzere tasarlanmıştı. Dolayısı ile tablet ve akıllı telefonlara entegre edilebilmesi için mecburen özelliklerinin bir miktar “kırpılması” gerekebilir. Bunun nedeni ise “enerji tüketimi” olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here