Ana Sayfa İnceleme OnePlus 6T Uzun Kullanım Değerlendirmesi

OnePlus 6T Uzun Kullanım Değerlendirmesi

-

T’den kastedilen Turbo mu? OnePlus‘a göre, OnePlus 6T‘deki T, hiçbir şeyi temsil etmiyor. Fakat S’den sonra gelen harf olduğundan, pek çok şirketin (Apple) marjinal olarak farklı aygıtları tanımlamak için kullandıkları sistemde öne geçmenin basit yolu.

Peki, 6T’de OnePlus 6‘da bulamayacağınız neye sahip olacaksınız? Daha fazla performans değil, çünkü ikisi de aynı çip ile çalışıyor.

Birincisi için daha küçük, daha güzel görünen ve daha az müdahaleci bir çentik var. Daha fazla baz depolama (artan bir fiyatla birlikte gelir) ve biraz daha büyük bir ekran alanı. Ve bir ekran altı parmak izi sensörü. Geçen yıl çıktığında sizi OnePlus 6T’ye yönlendirmek için yeterli olup olmadığı tartışmaya açıktı ancak OnePlus’ın iş modeli genellikle bir seferde yalnızca bir model sunmaya çalıştığı anlamına geliyordu. Yani 6T’yi 6’nın geliştirilmiş bir versiyonu olarak düşünün. Fakat bu bir seferde bir model sistemi OnePlus 7 ile birlikte değişecek.

Ayrıca bkz: OnePlus 7 ve 7 Pro Tüm Özellikleri Belli Oldu

Şimdi konunun derinine inelim. OnePlus 6T bu noktada aylardır kullanıldı ve bu dönemde çok uzun zamandır kullanıyoruz. Peki, gün geçtikçe onunla yaşamanın nasıl bir şey olduğu hakkında izlenimlerimizi yazmaktan daha iyi ne olabilir? Dolayısıyla, bu uzun vadeli inceleme doğdu. Oneplus 7 piyasaya çıktığı anda, OnePlus 6T’yi indirimli bir fiyata satın alma konusunda bir fırsata sahip olacaksınız. Ülkemizde resmi satışı olmasa da OnePlus 7’nin çıkışıyla birlikte önceki modellerin fiyatında düşüş olacaktır. Doların yükselmediğini (An itibariyle 6 Lira) varsayarsak…

One Plus 6T Uzun Kullanım Testi

Huawei ve Samsung iki büyük telefon hattına sahip olsa da, bunlar farklı ailelere ait. Sırasıyla P serisi ve Mate serisi, S serisi ve Note serisi her birinin o aile has öne çıkaran özellikleri var (Huawei son zamanlarda P30 / Pro ile biraz bu felsefeden sapmaya başladı).

Öte yandan OnePlus, Sony‘nin her yıl birbirine çok benzeyen iki üst düzey amiral gemisini çıkartmasıyla benzer yolu izlediğini söyleyebiliriz. Elbette bu yeni model almayı düşünen kullanıcılarının aklında soru işaretleri de yaratmıyor değil. Sonuçta uzun süre geçmeden yeni modelin çıkacağını bilmek OnePlus severleri değişik psikolojiye sokuyor olabilir. Hele ki yeni çıkan modellerde ilk alan olma arzusuna sahipse.

Bununla birlikte, bir OnePlus 6 satın alıp, ardından 6T’ye (veya 5 / 5T, vb.) özellikle de minik farklılıklar nedeniyle geçmenin pek bir anlamı yoktur. Şunu da eklemek gerekir ki bunu yapsanız bile, harcadığınız tutar bazı amiral gemisi modellerinin tek telefonuna anca denk geliyor. Öyleyse bu OnePlus’ın, her iki dünya için de en iyi seçimlerden biri olduğunu, bu süreçte sinirli müşterilerini kaybetmeden amiral gemisi hattını hızla güncelleyebileceği anlamına mı geliyor? Olabilir.

Bu uzun süreli incelemede bu konuya biraz değinmekle birlikte, OnePlus 6T’nin halefinin (söylentilere göre halefleri) çıkışına az zaman kalmışken günlük kullanımda nasıl davrandığını ve şu ana kadar nasıl ‘yaşlandığını’ göstereceğiz. Bu yüzden, yeni modeller çıktıktan sonra iyi bir satın alım olup olmayacağına karar vermenize yardımcı olmaya çalışacağız.

Tasarım – Yapı – Tutuş

OnePlus 6T, görünüşe bakıldığında, OnePlus 6’ya şiddetle benzer fakat birkaç önemli farklılık var. Arkasında parmak izi sensörü yok, bu da telefonun arka tarafına daha temiz bir görünüm kazandırıyor ama öyle temiz ki, söylemeye cüret edersek oldukça kibar görünüyor.OnePlus 6T Arka Panel Tasarımı

OnePlus’ın sayısız renk seçeneğine sahip olma kavramıyla uyumsuz göründüğünü ve 6T satın alan çoğu insanın o siyahı mı tercih edeyim bu siyahı mı gibi bir ikilemde kalacağını söyleyebiliriz. Tabii ki, ayna benzeri bir arka ile mat bir arka arasında seçim yapabilirsiniz ancak günün sonunda halâ camdır ve halâ siyahtır.

Cam arka panel, telefonun kaygan olduğu ve mat seçeneğinde Mirror Black’e göre daha az sorun olduğu halde kavrama pekte iyi değil. Mat versiyonu elde ilginç bir his var, ancak yeşil ve mavi renkteki Huawei Mate 20 Pro kadar mikro dokusu yok.

OnePlus, mobil dünyanın büyük bir kısmı bunları benimsemiş olsa da, gradyanlarla tamamen çalışmayı benimsemiyor. Bu yüzden muhtemelen vahşi renk seçeneklerinin gelecekte gelmesini beklememelisiniz. 6T, Thunder Purple‘ı aldı, ancak adından da anlaşılacağı gibi çok daha az sayıda çıktı ve bu şimdiye kadar ki siyah olmayan tek seçenek. Ayrıca biraz feminem bulabilirsiniz.

Ön tarafta 6T, hem büyüklük hem de şekil bakımından 6’dan daha ufak bir çentik taşıyor. Su damlası çentik tasarımı, OnePlus 6’nın çentik şeklinden daha basit bir görünüme sahiptir ve bu nedenle 6T’yi kullanırken çentik gizleme ayarını kullanmayarak kendimizi şaşırttık. Elbette, gerekli bir geçiş dönemi vardı ancak bu inanılmaz derecede kısaydı. Ondan sonra, çentiği farkettiğimizde bile bakmak kötü değildi, varla yok arasındaydı.

OnePlus 6T Ön Panel Tasarımı

Kullanılabilirlikteki çok küçük bir gelişme çentikteki değişiklik ile beraber geldi. Yakınlık sensörünün 6T’de 6’dan çok daha iyi çalıştığı ve bunun muhtemelen kulaklığın altında daha iyi ortalanması nedeniyle olduğunu söyleyebiliriz. OnePlus 6 kullandığımız süre zarfında bu sensörle ilgili bazı sorunlarımız oldu, çünkü bu modelin uzun vadeli incelememizin kanıtlayabileceği gibi, ancak çoğu zaman 6T’de iyi olduğunu bildirmekten mutluluk duyuyoruz.

Alarm kaydırıcısı hala Android dünyasında OnePlus’a özgüdür ve nedenini hala anlamadık. Bu kadar küçük bir şey, evet, ama günde birkaç kez kullanılabilirliğe önemli ölçüde yardımcı oluyor. Üç pozisyonu, beklediğimiz tüm aralığı, uyarı şeklinde açık, titreşimli ve sessiz olmak üzere kapsar ve bunu çok faydalı bulduk.

OnePlus 6T Alarm Butonu

Alt çerçeve OnePlus 6’ya kıyasla bir miktar küçüldü ancak bir büyüteciniz olmadıkça gerçekten farketme ihtimaliniz yok. Yapım kalitesi mükemmel ve içerisindeki ileri teknoloji özellikleri ile iyi bir şekilde eşleşir. OnePlus 6T’yi kullanmak sorun değil ancak rahat dediğimiz şeyin eşiğinde. Ekranı geniş, uzun ve telefonu bir elle kullanmak iyi ancak ekran daha uzun ya da geniş olsaydı iyi diyemezdik ve bu incelemeyi yapanın ellerinin küçük olmadığını da eklemek isteriz.

Küçük elleri olan insanlar için, bu iki elle kullanılması gereken cihazlardan biri olabilir ne yazık ki, bunu aklınızda bulundurun. Ekran-kasa oranı çok güzel ancak ekran boyutlarının artık büyümeyi bırakması gerektiğini düşünüyoruz. Sol ve sağdaki (ve üstte, altta) kesme çerçevelerinin tüm noktası, şirketlerin aynı telefon boyutuna daha fazla ekran sığdırmasıydı ancak bunu unuttuğunuzda ve el cihazının genel boyutunu da arttırmaya başladığınızda birçok insanın uzun bir süre boyunca onu kullanmaktan rahatsız hissedeceği bir eşiğe ulaştık.

Her neyse, biz daldık. OnePlus 6T, çok iyi tasarlanmış, kullanacak kadar konforlu (küçük elleriniz yoksa) ve iyi görünüyor. Tasarım konusuna gelince, hiçbir şekilde heyecan verici değil, şirket kesinlikle bu alanda yenilikten uzak bir anlayış benimsiyor. Bu nedenle, tasarımıyla yenilikçi (veya sadece çılgın) şeyler yapan bir telefon isteyenlerdenseniz OnePlust 6T sizin için iyi bir seçenek değil. Ancak okumaya devam edin, çünkü sonunda sizi de kendine çekebilecek bazı özellikler bulabilirsiniz.

Ekran

Şimdiye kadar OnePlus’ın formülünü biliyorsunuzdur: En üst seviyedeki özelliklere (çoğunlukla) sahiptir. Uygun fiyata çekilmesi için bazı özellikler kırpılır. Ekran, OnePlus cihazlarında her zaman ikinci kategoride olmuştur ve 6T bir istisna değildir. Önemli not: Kısaca açıklamak gerekirse çözünürlükten bahsediyoruz, kaliteden değil.

Üst düzey telefonlarla rekabet etmek (Huawei’nin P serisi hariç) için hepsi QHD+’yu seçer ancak OnePlus 1080p+ ile kalır. Bu kağıt üzerinde kötü görünüyor ancak uzun süreli incelemelerimiz, bir cihazın gerçekte nasıl kullanıldığını hissetmek odaklı. Teknik özellikleri karşılaştırmakla ilgili değil. Ve bu noktada, OnePlus 6T’nin ekranı aslında çok iyi. Olduğu gibi, yan yana tutmuyorsanız ve gerçekten denediğiniz sürece, çözünürlüğün rakip telefonlardan daha az olduğunu fark etmeyeceksiniz. Üstelik, amiral gemilerini daha yüksek çözünürlüklü panellerle çıkartırken, Samsung’un yine de varsayılan olarak 1080p+ çözünürlükte çalışmasını sağladığını da unutmayın.

OnePlus 6T Ekran

Kalite açısından baktığımızda OnePlus 6T’deki ekranın rekorları alt üst etmediğini baştan söylemeliyiz. Teknik ve standart testlerle ilgileniyorsanız, incelememiz bunların gerçek hayattaki karşılıklarını sizlere sunacak. Günlük kullanımda OnePlus 6T ekranının mutlu ettiğini söyleyebiliriz. İyi görünüyor, iç mekanda yüksek parlaklığa sahip ve o konuda en iyileriyle rekabet edemese de, güneşte bile okunaklı.

Otomatik parlaklık iyi çalışıyor, sadece kaydırıcıyı manuel olarak ayarlayabilirsiniz ve bir dahaki sefere aynı ortam ışığı seviyesine ulaştığında bu ayar hatırlanacaktır. Bu Android 9 Pie’de bulunan zarif bir özellik. Yine de, OnePlus 6’da olduğu gibi, daha karanlık olan yerlerde parlaklığı diğer telefonlara göre daha sık ayarlamak zorunda kaldık.

Varsayılan renk profilini beğenmezseniz, Ayarlar’da (sRGB ve DCI-P3 dahil) seçim yapabileceğiniz birkaç tane seçenek var ve ayrıca bir Soğuk/Sıcak ayar düğmesini kullanarak elle ayar yapabilirsiniz. Adaptif mod, ortam ışığının renk sıcaklığına iyi uyum sağlamalı ancak Varsayılan modda olduğu gibi, beyazları tadımız için fazla mavimsi bulduk.

Gece Modu mavi ışığı keser ve herhangi bir modern akıllı telefondaki gibi yoğunluğu seçebilir ve ayrıca her gün bir programda çalışmasını sağlayabilirsiniz. Bununla ilgili söyleyebileceğimiz tek şey işe yarıyor. Aynısı, ekranı monokrom yapan Okuma Modu için de geçerlidir ancak bunun gerçekte işe yarayıp yaramadığını kontrol etmek dışında hiç kullanmadığımızı itiraf etmemiz gerekir. Harika bir renkli ekrana sahip cihazı satın almak ve ardından monokrom yapmak biraz garip geliyor ancak belki bunu daha faydalı bulacaksınız.

OnePlus Ambient Display her zaman açık değildir; bu, AMOLED ekranın tüm noktası, pil ömrü üzerinde marjinal bir etkiye sahip olacağı için biraz tartışmalıdır. Şirket bu konuda iyi değil, bu yüzden ekrana dokunduğunuzda veya telefonu hareket ettirdiğinizde uygulaması uyanıyor. Ayrıca size gelen bildirimleri de gösterir (iki ya da üç saniye için). Ancak, ekranda her zaman saat veya benzeri bir şey yok.

OnePlus 6T Çentik

Tasarım bölümünde belirttiğimiz gibi, Ayarlar’dan çentiği kapatabilirsiniz ve bu, çevreleyen siyahın çok iyi harmanlandığı kadar iyi çalışan bir OLED ekrandır. Ancak bu küçük ve düzgün şekilde yuvarlanmış çentik için bunu yapmak istemeyebilirsiniz. Özellikle de simetri konusunda biraz takıntılıysanız bu şekilde üst “çerçeve” alttan çok daha büyük hale gelir.

Takıntılılar için bir kötü haberde ekranın köşelerinden geliyor. Ekranın üst köşeleri, tamamen kavrayamadığımız nedenlerden ötürü, alt köşelerden farklı bir şekilde yuvarlanır. Ve en altta olanlar için yapılması gerekenler, yanlarında düğmeler bulunan uygulamalarda, bunların neredeyse kesilme noktasına geldiği anlamına gelir. Ne yazık ki!

Parmak İzi Okuyucusu

6T’deki öncekine göre en büyük değişikliklerden biri de ekran altı parmak izi sensörü. Bu OnePlus’ın ilk kez kullandığı bir özellik olduğundan, kendi başına bir alt başlığa layık olduğunu düşündük.

Baştan söyleyelim. Bu sensör OnePlus 6’da arkaya monte edilene göre kesinlikle daha yavaş. Aynı zamanda, bunun için de büyük bir harika faktör var. Evet, günümüzde gittikçe artan sayıda telefonda bu tür algılayıcılar var ancak hala insanların sahip olduğu telefonların çoğunluğunda yok. Telefonun ön tarafında olması, telefonun arkasına kolayca erişemiyorsanız bile, bir masada veya başka bir şeyde olduğu gibi kullanabildiğiniz için bazıları tarafından çok beğenilecektir.

OnePlus 6T Ekran Parmak İzi

OnePlus, Apple ve diğer bazı şirketler gibi herhangi bir fantezi teknolojiyi kullanmadığından daha hızlı ancak çok daha az güvenli olan yüz kilidi özelliğine sahip. Bu sadece selfie kamera tabanlı bir uygulama ancak şirket kesinlikle Google’ın Android’e getirdiği korkunç sistemi geliştirdi. Örneğin, gözleriniz kapalıysa kilidini açmayacak ama resminizi çeken biri yine de teorik olarak telefonunuza erişebiliyor. Bu yüzden, bunun olumsuz olup yaratıp yaratmayacağı sizin takdirinize kalmış.

Performans, Akıcılık

Akıcılık farklı bir hikaye. Çok öznel ve bilimsel olmayan ölçeğimizde, OnePlus 6T’nin yeni bir Piksel kadar %90-95 kadar akıcı olduğunu söyleyebiliriz ancak anahtar kelime “yeni” dir. Piksellerin, en yeni neslin bile, akıcılık söz konusu olduğunda zaman içinde bu özelliğini kaybettiği biliniyor. Oysa ki 6T, bu arada ortaya çıkan bir grup yazılım güncellemesiyle başlatıldığı gün olduğu gibi tamamen akıcı.

OnePlus 6T Performans

Bu nedenle, kitabımızda akıcılık için herhangi bir ödül kazanmayacak olsa da, tutarlılığı oldukça etkileyici. Açıkçası, OnePlus’un gelecekte kullanıcı deneyiminin bu yönüne daha fazla odaklanmasını diliyoruz ama şimdilik, işte bu. 6T’ye hemen hemen her şeyi yükleyebilir ve kasmayacağından emin olabilirsiniz ki bu kesinlikle tam bir üst seviye cihaz için olması gerektiği gibi.

Pil Ömrü

OnePlus 6T, piyasadaki en büyük batarya kapasitesine sahip olmayabilir (uzun süreliğine değil), ancak dayanıklılık söz konusu olduğunda hayal kırıklığına uğratmaz. Bu, son OnePlus cihazlarının önemli bir özelliği olmuştur ve şirketin kullanıcı deneyiminin bu yönünü optimize etmeye odaklanmış olmasına sevindik. Açıkçası, 4.000mAh+ kapasite ile işler daha da iyi olacaktı ancak çok zorlu bir iş yükünüz olmadığı sürece, bataryanın size gün boyu dayanacağını söyleyebiliriz.

Her zamanki senaryomuzda, telefon şarj cihazının dışında günde 12-16 saat kapalı, çoğu zaman Wi-Fi’de, ancak 4G’de bir ya da iki saat, en doğru seçeneğe ayarlanmış ve yaklaşık yarım saat GPS navigasyonu (Waze veya Google Haritalar üzerinden), Bluetooth her zaman açık ve bir saat kadar müzik akışı için kullanılıyor. Ekran süresinde rekorumuz %10 batarya kaldığında 10 saatten biraz fazla oldu.

Bu tür bir kullanımla zamanında yaklaşık 7 saat veya daha fazla ekrana ulaşmayı başardık ve öncelikle 4G mobil bağlantı kullanmadıkça asla 6’dan az olmadığını gördük. Bu süreyi etkileyen, özellikle fazla sinyal gücü tüketen navigasyon gibi uygulamaları kullanım sıklığınız olacaktır. Bu rakamlar konuyla ilgili kesin veya bilimsel bir görüş anlamına gelmez ancak bunları uzun vadeli inceleme sürecinden geçirilen diğer cihazlarla elde ettiklerimizle karşılaştırabilir ve umarım daha iyi bir fikir edinebilirsiniz.

Standart bir laboratuar testini içeren basit karşılaştırmalar arıyorsanız, normal derlemede 6T için dayanıklılık derecemize bakın. Her şeyde olduğu gibi, uzun vadeli gözden geçirme, belirli bir telefonda yaptığımız sıkı testleri, gündeklik hayatla harmanlayarak tamamlamaya yöneliktir.

Yazılım – Güncellemeler

Pek çok kişi OnePlus’ın OxygenOS’unun Google’ın Android’i gibi olduğunu ancak bunun üzerine bir çok faydalı işlev eklediğini söylüyor. Ve bu insanların çoğunlukla haklı olduğunu söyleyebiliriz. Yazılımında pek fazla kullanılacağını düşünmediğimiz bazı şeyler var ancak çok fazla değil ve şirketin Android’in üzerindeki eklemeleri en hafif derecede.

Bu, OnePlus’un eklemelerini -özellikle yararlı bulsanız da bulmasanız da- hiçbir zaman hissetmediğiniz ve bu sebeple de deneyimi hiçbir şekilde engellemedikleri anlamına gelir. Google’ın işletim sistemi hakkındaki yorumundan biraz daha fazla seçenek edinirsiniz, o kadar. Görünüşe bakılırsa, ikisi birbiriyle oldukça uyumludur. Bu yüzden bir Pixel’den OxygenOS’a gelmek size kendinizi yabancı hissetmez.

OnePlus’un OxygenOS’ta yaptığı şeylerden bazıları aslında farklı bir vurgu rengi seçmek gibi Google’ın işletim sistemi sürümüne doğru yol almaya başlayabilir. Bu nedenle, Google’ın standartlarına göre bile açıkçası OnePlus bazı şeyleri doğru yapıyor.

Ayrıca, OxygenOS’a yerleştirilmiş temel temalar da var. Üç seçenek sunuluyor: “Dark“, bir AMOLED ekrana sahip olduğunuzdan ve siyah göründüğü zaman en az miktarda güç kullandığından (pikseller sadece temel olarak kapatılmış ve her biri pratik olarak kendi arka ışığına sahiptir). Dark temasını kullandık, ancak ihtiyaçlarınıza daha iyi cevap verirse Colorful veya Light‘ı da seçebilirsiniz. Bu, çok büyük bir kişiselleştirme düzeyi değil, ancak Google’ın Pie’de sunduklarını varsayılan olarak hala geçersiz kılıyor.

Bugünlerde diğer tüm akıllı telefon üreticileri gibi, OnePlus da jestlerle kontrol edilebiliyor. Aslında iki farklı sistem arasından kendi ve Google’lar arasından seçim yapabilirsiniz. Üç Android gezinti düğmesinin her zaman en alttaki kendi çubuğunda olmasını istiyorsanız, bu da bir seçenek. Hareketlere gelince, Ayarlar’da “Gezinme hareketleri” olarak etiketlenen OnePlus’ı seçtik, çünkü diğer sistemlerin neredeyse tümü Google’dan daha iyi.

Bunu daha önce reddetmiştik, ancak aklımızda jest tabanlı bir navigasyon sistemine sahip olmanın amacı ekrandaki alanları serbest bırakmaktır ancak Google’ın yorumunda hala bir gezinme çubuğu vardır. Bu yüzden çok kullanışlı görünmemektedir. Öte yandan, OnePlus’ın -bizim yaptığımız gibi- hareketlerini seçerseniz, navigasyon çubuğu yok ve sadece alttan yukarı doğru kaydırıyorsunuz. Ortadan ana ekrana gitmek için, geri gitmek için sola veya sağa ve çoklu görev menüsü alttan yukarı kaydırıp duraklatırsanız gösterilir. Gezinme hareketleri çok iyi çalışır ancak OnePlus 6T’nin ekranının uzunluğundan dolayı, bazen yukarı kaydırmak için tabana ulaşmak için biraz parmak jimnastiği yapmanız gerekecektir.

Gezinme çubuğunuz ve uzun basmak için bir düğmeniz yoksa, Google Asistan’ı çağırmanın hızlı bir yolu olmadığı gerçeğini ortadan kaldrmak için OnePlus, 0,5 saniye boyunca güç düğmesine basarsanız Asistan’ın göstereceği bir seçenek sunar. Bunu etkinleştirirseniz, kapatma / yeniden başlatma menüsünü açmak için güç düğmesine yaklaşık 3 saniye boyunca basmaya devam etmeniz gerekir. Kulağa ne kadar zahmetli gelse de bu iyi çalışıyor ve bir nedenden ötürü telefonunuzu yeniden başlatmayı (ya da kapatmayı) çok seviyorsanız, sizi rahatsız ediyor. Telefonunu kapatan kaldı mı ki?

OnePlus arayüzü devrim niteliğinde değil ancak üçüncü taraf bir alternatife geçme gereği de hissettirmedi. Bildirim bölmesine ve hızlı ayarlara erişmek için ana ekranda herhangi bir yere kaydırmak için bir seçenek var. Tersine, size tüm uygulamaları veya hızlı bir arama alanını gösterebilen uygulama çekmecesine ulaşmak için yukarı kaydırın. Uzun bir listede uygulama ikonunuaramak yerine, onu ararken bir uygulamanın isminin birkaç harfini girmeyi tercih ediyorsanız, bu çok kullanışlıdır.

OnePlus 6T Uzun Kullanım Testi 3

Ana ekranın ızgara boyutunu değiştirebilir, başka bir simge paketi kullanabilir ve ana ekranda telefonu kilitlemek için boş bir alana iki kez dokunabilirsiniz. Sonra en soldaki ana ekranın solunda oturan Raf var. Burası Google Now / Google Feed’i ya da her ne deniyorsa veya Pikselinizi bulacağınız yer. Bir çok firmanın buraya bir şeyler eklemenin gerekli olduğunu düşünmesi ilginçtir. İyi haber, beğenmediyseniz devre dışı bırakabilirsiniz.

Bizim için, Raf’ın bizim için gerçekten yararlı olan tek kısmı, OnePlus’ın sisteminde depolandığı sürece hızlı bir şekilde erişime izin veren sadakat kartları bölümüdür. Bu amaç için birçok üçüncü taraf uygulaması ancak bunun için bir uygulama yüklemek istemiyorsanız Raf işlevselliği sizin ihtiyacınızı karşılayacaktır.

Ek olarak, Raf, Araç Kutusu alanının tamamı gibi, bu ay kullanılan veri miktarını, kullanılabilir depolama yüzdesini, pil yüzdesini ve son temasları içeren, çoğunlukla gereksiz olan bazı bilgileri gösterir. Raftaki son uygulamalar hoş bir dokunuş ama çoğu insanın en çok kullandıkları uygulamaları bir ana ekranda kullanabileceklerini varsayıyoruz, bu nedenle bunun yararı marjinal. Yeni eklenen Park Yeri özelliği, arabanızı ararken size zaman kazandırabilir. Son olarak, not yazma işlevine kolayca erişilebilir ancak OnePlus ‘Notes uygulamasını bu amaçla kullanmanız yeterlidir ve Google Keep gibi bir şey kullanmazsınız (başka bir aygıtla da senkronize edilir).

OnePlus 6T Uzun Kullanım Testi 4

Uygulamalardan bahsetmişken, OnePlus önceden kurulmuş bir uygulama grubuna sahip. Dosya Yöneticisi gerçekten kullanışlıdır, Topluluk uygulaması sizi cihazınız hakkında destek alabileceğiniz veya bir soru sorabileceğiniz OnePlus forumlarına götürecektir. Switch verilerinizi başka bir cihazdan aktarmanıza yardımcı olur. Galeri, Google Foto ve nedense onun ücretsiz sınırsız çevrimiçi depolamasından memnun olmayanlar içindir. Ayrıca çok basit bir ses kayıt uygulaması var.

Birden fazla sosyal medya hesabınız varsa, kullanışlı Paralel Uygulamalar işlevini kullanabilirsiniz. Bu, uygulamanın başka bir kopyasını yüklemenizi sağlar, böylece her birinde farklı bir hesapta oturum açabilirsiniz.

Uygulama kilidi, bir veya daha fazla uygulamanın içeriğini şifrelemenize izin verir ve bunlara yalnızca telefon kilidini açmak için kullandığınız PIN veya şifre ile (veya parmak izinizle) erişir. Bunu henüz kullanmadık, ancak telefonunuzu birine verirken ne kadar kullanışlı olabileceğini görebilirsiniz.

Parmak izi tarayıcı, parmağınızı ekrandan çekmeden uygulamaları başlatmak için kullanabileceğiniz kendi hızlı başlatma menüsüne sahiptir. Kilidi açtıktan sonra basılı tutup istediğiniz uygulamaya kaydırın. Bu, sevebileceğiniz özelliklerden biridir ancak varsayılan olarak açık değil.

Genel olarak, OxygenOS şu anda hiçbir sorun yaşamadan tek başına ayakta durabilen, gerçekten de sürekli kendini geliştiren bir Android varyasyonudur. OnePlus 6T’yi kullanırken sıfır hatayla karşılaştık ve performans bölümünde anlatıldığı gibi her zaman çok hızlı. Tasarım yönünden, stok Android’den çok farklı değil. Aynı şekilde eklenen özellikler de ezici değil fakat çoğunlukla sahip olması güzel özellikler.

Güncellemeler

OnePlus’ı LG ile karşılaştırırsanız güncellemeler konusunda çok iyi. Genele göre ise pekte iyi sayılmaz. 6T Android 9 Pie sürümü ile geldi bu yüzden henüz büyük boyutlu bir güncelleme almadı. 6T, piyasaya sunulduğundan bu yana birkaç güncelleme aldı ancak şu anda hala Ocak 2019 güvenlik düzeltme eki düzeyinde kalmış ve bu güncel değil. İlginçtir, OnePlus’ın yeniden tasarlanan Hakkında sayfası, Android’de standart olandan farklı olarak güvenlik düzeltme eki düzeyi hakkında bilgi göstermiyor. OnePlus’ın üç aylık güvenlik güncellemeleri yayınlamayı amaçladığı sonucuna vardık ancak bu, onlarca farklı modeliniz olmadığı göz önünde bulundurulursa pekte iyi değil.

Yine de, buradaki karşılaştırma bu konuda en kötü olan üreticilerle yapılmamalı. Evet, OnePlus kesinlikle onlardan daha iyi. Fakat kendisini daha yüksek bir standartta tutmalı. HMD Global orta sınıf Nokiaları bile güvenlik güncellemelerini zamanında göndermiştir. Bu nedenle OnePlus’ın halâ yapacak bazı işleri var.

Büyük güncellemeler söz konusu olduğunda, OnePlus geçmişte aynı yılın sonuna kadar en az bir cihaza yeni bir Android sürümü (Google’ın Ağustos’ta yayınladığı) çıkarmayı başardı ancak bu genellikle piyasaya sürülen sürümdü. Geçen yıl, OnePlus 6 idi. Aynı mantık devam ederse, OnePlus 7 2019’un sonunda Android Q alabilirdi, ancak 6T’nin birkaç ay daha beklemesi gerekecek.

Bu, Samsung’un alıcılarına hitap etmek isteyen bir şirket için iyi ancak kendinizi Google’ın ürünlerine daha uygun bir alternatif olarak konumlandırmak istiyorsanız, mükemmel performans ve Hafif bir yazılım yeterli olmayacaktır. Fiyat farkı, tek başına bazı insanların böyle şeyleri gözden kaçırmasına neden olabilir.

Kamera

Şimdi bir OnePlus ile, 5000-6000 liralık bir telefonun sunduğu avantajlardan en iyi şekilde faydalanmanın ne kadar önemli olduğunu biliyorsunuz. Bu doğru ve aynı zamanda farkın olduğu yerlerden birine geldik (OnePlus aleyhinde bir fark). Bu 6T için de geçerlidir. Bizi yanlış anlamayın, kötü kameralarla gelmiyorlar. Sadece en iyi arayışında yarışta geri kalıyorlar, hepsi bu. OnePlus 6T’nin çoğu özelliği gerçekten en üst düzey olsa da kamera ancak orta sınıfın en üstü denilebilir.

One Plus 6T Kamera

Ve evet, arkasındaki geliştirilmiş 20MP derinlik sensöründen bahsetmiyoruz. Neredeyse tüm rakipleri şimdi ana kamera, telefoto bir ve ultra geniş açılı sistemlere yerleşmiş (hedeflenen). Herkesin bunu yapmasının bir nedeni var ve bu, telefon donanımının sınırları dahilinde iyi çalışmasıdır.

6T, arkasındaki ikinci kamerayı 6’dan devraldı ve hala bize bir kaynak israfı gibi geliyor. İkinci sensörün fiyatı ne kadar ucuz olursa olsun, şirketin sadece bir arka kamera teklif etmesinden daha iyi olması için bir avantajı yoktu ve belki de harcadığı parayla biraz daha iyi bir ana sensör hedefleyebilirdi.

Kamera Kalitesi

Kenara çekilip sözü fotoğraflara bırakalım. Yeterli ortam aydınlatması olduğunda çok iyi görüntüler elde edersiniz bu şaşırtıcı değildir. Fakat günümüzde yüksek teknoloji ürünü bir cihazdan beklediğimiz minimum düzeydedir. Tüm fotoğrafları otomatik modta (oto HDR dahil) çekmek, çoğu insanın telefonunu kullanma şeklini taklit ettiğimizden, uzun vadeli incelemeler için standarttır. Ve bu modda 6T’nin görüntüleri çok iyi dinamik aralık ve ayrıntı seviyelerine sahiptir.

Aslında, dinamik aralık belki de varsayılan olarak her zaman açık olan çok yetenekli HDR modu sayesinde bu kameranın en iyi özelliklerinden biridir. Ve hepsinden önemlisi, fotoğrafı çekmeden önce size vizördeki HDR görüntüsünü gösterir.

Renkler %100 doğru olmasa da hoş fakat burada diğer bazı telefonlarda olduğu gibi çılgınca bir artış yaşanmıyor.

Kamera vizöründe şaşırtıcı olan 1x / 2x zoom düğmesi var; çünkü 6T özel bir zoom lensine sahip değil. Temel olarak bunun yaptığı şey, “1x” modunda bir şey yakalama, kırpma, üst örnekleme ve biraz netleştirme için harcadığınız çabayı kaydetmenizdir. Bu kadar. Kullanışlı? Belki bazı durumlarda. Ama neyin daha faydalı olacağını söyleyelim: Gerçek 2x zoom lens.

Düşük ışıkta çekim yaptığınızda, 6T halâ iyi sonuçlar verir. İyi renk koruma ve detay seviyeleri ile iyi sonuç veren ve aşırıya düştüğü düşünülen gren azaltma özelliği ile oldukça iyi çekimler yapar. Ancak, bunlar sınıf lideri gece fotoğraflarından uzak. Çoğunlukla kullanılabilirler ama çok etkilenmeyeceksiniz.

Gece yarısı modu (Nightscape deniyor) sırf OnePlus’ın tüm rakipleri yaptığından konulmuş gibi duruyor. Nightscape ile, bazen normal moddan daha az keskin sonuçlar elde edersiniz ve bunun daha uzun pozlamayı yakalamak için telefonu yaklaşık 3 saniye boyunca mümkün olduğunca sabit tutmanızı gerektirdiğini unutmayın. Bu, birkaç saniye daha ek bir resim çekmenizi önler. Bu yüzden genel olarak kullanımı oldukça zordur. Sonuçları buna değseydi yine de önerilebilirdi.

Selfie’ler yüksek seviyede detay korumayla birlikte yeterli aydınlatma ile çok iyi bir şekilde ortaya çıkıyor. Bununla birlikte, koyu griler siyah olarak gösteriliyorken, burada bir miktar “dinamik kontrast” var gibi görünüyor. Ayrıca HDR’nin devreye girmesi, genel netlik üzerinde tuhaf bir etkiye sahip ve onu düşürüyor. Gece vakti özçekimler çoğu durumda yeterli ancak ortamdaki ışık seviyesi düştükçe fotoğraf kalitesi de düşüyor.

Ayrıca bkz: En Büyük Selfie Karşılaştırması – iPhone XS -Galaxy S10+ – Pixel 3 – Huawei P30 Pro – OnePlus 6T

Kamera Uygulaması

OnePlus kamera uygulaması, bir yıldan fazla bir süredir aynı şekilde devam ediyor. Bu tür pek çok uygulamada olduğu gibi, modlar arasında geçiş yapmak için vizörde kaydırın, ancak burada farklı bir el cihazından geliyorsanız bekleyebileceklerinizin çoğu yok. Video, fotoğraf, portre ve Gece manzarası ve hepsi bu. Modların geri kalanı, deklanşör düğmesini içeren alanı vizörün kenarına oturan çok küçük ok yönünde çekerek erişebileceğiniz bir menüde gizlenir.

Nightscape modunda çekim yaparken, birkaç saniye süren ilk çekimin ardından “işlem” bölümü bazen rastgele çok uzun bir zaman alır. Bu sadece bir hata olabilir. Her neyse, genellikle Nightscape’den aldığınız sonuçların çokta iyi olmadığını düşünün.

Hayal Kırıklıkları

Fiyatından bir sonuca varacak olursak, OnePlus 6T mükemmel bir akıllı telefon değil. Herkesin beklentilerine cevap veremeyebilir. Bu yüzden yeni bir telefon arayışı içindeyseniz. Yeni modelin çıkmasıyla birlikte gelecek bir indirimi kolluyorsanız, aklınızda tutmanız gereken olası dezavatanjları sizlerle paylaşalım. Açıkçası, bunların birinin ya da hepsinin sizin için önemli olup olmadığı kişisel tercih meselesidir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi beklentilerle alakalıdır.

Kamera görüntü kalitesi, karşılabileceğiniz ilk dezavantaj olacaktır. Kesinlikle fena değil, sadece Samsung, Huawei ve Google amiral gemileriyle aynı ligde değil. Kamera özelinde yaptığımız karşılaşmalara göz atabilirsiniz.

Ayrıca bkz: En Detaylı Portre Modu Karşılaştırması – iPhone XS -Galaxy S10+ – Pixel 3 – Huawei P30 Pro – OnePlus 6T

Bu üç şirket açıkça akıllı telefonlarında kamera konusuna daha çok odaklandılar ve bu sonuçlara da yansıdı. Bu arada OnePlus, her ne kadar pratik kullanımda çokta faydalı olmayan ikinci bir sensör ekleyerek çift arka kamera bant sınıfına atladı. Bu şaşırtıcı karar, şirketin müşterileri için kamera deneyimini çözme konusunda nasıl adım attığının iyi bir göstergesi. OnePlus 7 ve 7 Pro ile bunu daha da iyi bir noktaya taşıyacaklarını düşünüyoruz. Bu da son zamanların heyecanlandırıcı gelişmelerinden.

OnePlus 6T Uzun Kullanım Testi

Kulaklık girişini eksiklikten saymayacağız. Çünkü bu noktada birçok amiral gemisi modelinde artık kulaklık girişi göremiyoruz. Bir IP derecelendirmesi ve varsaydığımız kablosuz şarjın olmaması maliyet azaltma önlemleri olarak karşımıza çıkıyor ve bu konuda da anlayışla karşılıyoruz. Sonuçta rekabette OnePlus’ı bu zamana kadar öne çıkaran konulardan biri de fiyatıydı. Bu özelliklerin günümüzde, en iyi modeller için bir ön şart haline geldiği doğru ancak diğer yandan bu özelliklere sahip olanların çoğu 6T’den çok daha pahalıya mâl olmaktadır.

Hızlı şarj gayet hızlı ancak kesinlikle en hızlı olanı değil. OnePlus’ın bu alanda çok fazla geride kalması garip. Orijinal OnePlus aksesuarlarını kullanmıyorsanız, bu hızda düşüş yaşayacağınızı da hatırlatalım. Tek hoparlörden gelen ses şaşırtıcı değil ancak iş görüyor. Tabii ki neden Stereo hoparlöre sahip olmadığını merak etmiyor değiliz.

Ekrandaki parmak izi sensörüne gelecek olursak, bazı özel kullanım senaryoları için ön tarafta olması daha faydalı. Evet, telefonunuzun birkaç yıl önce düşünülemeyecek bir teknolojiye sahip olduğunu düşünmek güzel ama aynı zamanda bu sensör, OnePlus 6’daki arkaya monte kapasitif olandan daha yavaştır ve parmağınızı tanınacak şekilde konumlandırmak için daha fazla çaba harcarsınız. Yüz kilidinin açılması çok daha hızlı ancak daha az güvenlidir. Bu nedenle temelde kusurlu olan iki kimlik doğrulama yöntemi arasından seçim yapacaksınız.

OnePlus 6T Uzun Kullanım Testi - Ekran Parmak İzi Okuyucu

Yazılım hafif ve hızlı, ancak OnePlus’ın güvenlik güncellemeleri konusunda izlediği yol bizi memnun etmedi. Yanlızca üç ayda bir güncelleme almak, bu konuda yeterince çaba sarf edilmediğini hissettiriyor. Bu, gelecek için iyi bir işaret değil. Özellikle 6T’nin Android Q güncellemesini almasının ne kadar süreceğini düşünürsek. Ama bu sadece bir spekülasyon ve kesinlikle olumlu bir şekilde şaşırmaya hazırız.

SONUÇ

OnePlus “Never Settle – Asla Yetinme” diyor. Ancak şirketin sloganına inanmanıza rağmen, bir OnePlus 6T elde ederseniz bir şeylerle yetinmeniz gerekecek. Fiyat performans konusunda ise OnePlus halen iyi tercihlerden biri. Tabii burada, ”Xiaomi, Huawei ve son zamanlarda Oppo ülkemize önem gösteriyorken neden OnePlus’a yöneleyim?” sorusu akla gelebilir.

Aynı zamanda, 6T (ondan önceki herhangi bir OnePlus cihazı gibi), özelliklerin fiyatlandırmanın ilginç bir karışımıdır. Piyasaya sürüldüğü zaman, mümkün olan en iyi özelliklere sahipti ancak en sonunda diğer üreticilerin cihazlarına kıyasla eksik olan özelliklerini gözardı etmek mümkün değil.

Bununla birlikte, OnePlust 6T’yi harika bir telefon yapan şeyler de var. Performansı en üst düzeydedir, her zaman çok hızlıdır ve sürekli başlatıldığı gün kadar hızlı bir şekilde kalmıştır. Bu, Huawei’nin amiral gemileri için basın bültenleriyle övündüğü, ancak OnePlus’ın az laf çok iş mantığıyla gerçekleştirdiği bir özellik. Bugün facebook gruplarında OnePlus’ın halen 3-4 nesil önceki telefonunu ilk günki hızında kullananların olduğunu görmek sevindirici.

Güç sağlayan yonga seti, 2018’in en iyisi. Temel yapılandırmada bile sunulan geniş RAM ve depolama alanı sayesinde genişletilebilir depolama alanına ise diyecek sözümüz yok.

Yazılım hafif, hızlı ve üstüne ek bir işlevsellik serpildiğinden, Stock Android gibi hissediyoruz. OnePlus’ın eklediği her özellik mükemmel olmasa bile, telefon kullanım deneyiminizin önüne geçmiyorlar.

Cihaz, görüntü itibariyle büyüleci olmasa da tasarımı iyi düşünülmüş ve ekran kasa oranı etkileyici. Aynı şey ekranın kendisi için de geçerli: Rakiplerini halt edecek derecede değil ama yine de çok iyi. Alarm kaydırıcısı Android dünyasında hala benzersiz ve yalnızca bir süre kullandıktan sonra takdir edebileceğiniz çok hoş bir küçük özelliktir (ve sahip olmayan bir telefona geçtiğinizde özlüyoruz). Pil ömrü çok iyidir, özellikle 6T’nin içindeki bataryanın piyasadaki en büyük olmadığı ve şirketin hızlı şarj sisteminin hala çok iyi olduğu düşünüldüğünde.

Öyleyse OnePlus 6T ile yetinmeli misiniz? Soru bu. Bir akıllı telefon arayışında saf hıza, performansa, stok kalitesinde yazılım görünümüne ve pil ömrüne öncelik verirseniz, evet. Kesinlikle evet. Öte yandan, şu anda bir telefonda mevcut en iyi kamera sistemlerinden birine sahip olmak istiyorsanız o zaman hayır. Benzer şekilde, tüm Google güvenlik güncellemelerini almanız gerekiyorsa, önce bende olsun diyorsanız yine hayır. Kim bunu ilk öncelik olarak düşünür, orası ayrı konu. Ancak yetinmeyi bilenlerdenseniz fiyat performas açısından istediğinizi bulabileceksiniz.

Peki, bir telefonun kamerası senin için ne ifade ediyor? Yüzlerce dolar mı? Eğer öyleyse, o zaman fiyat aralığını yukarılara çekerek Samsung S10+, Huawei P30 Pro gibi seçeneklere de göz atabilirsin. Anlık yazılım güncellemelerine ne kadar değer veriyorsunuz? Yine, yüzlerce dolar? O zaman bir Pixel seçmenizde fayda var. Şu anda mobil dünyada çok fazla seçenek var ve OnePlus 6T iki şekilde öne çıkıyor.

İlk olarak, performans ve hızı. Yeni rakiplerde fark çok az farkedilse de, buradaki diğer tüm Android cihazlarla eşleşiyor veya bunlara üstünlük sağlıyor. İkincisi, 6T bazı üst düzey özelliklerden orta-üst kademe olarak daha iyi tanımlanmış özelliklerden bazılarına kadar değişen benzersiz özelliklere sahiptir ve bunların hepsi bugünün amiral gemisi standartlarına göre çok uygun bir fiyatlı pakette bir araya getirilmiştir. 2 haftadan kısa bir süre sonra OnePlus 7’nin piyasaya sürülmesinin ardından, OnePlus 6T’nin fiyatının düşmesiyle birlikte telefon inanılmaz cazip hale gelecek. Elbette karar sizin.

Bugün ülkemizde, OnePlus 6T’ye 3500 liradan başlayan fiyatlarla sahip olabilirsiniz. OnePlus 6T bu fiyata sahip olabileceğiniz en iyi telefonlardan biri olma özelliğini devam ettiriyor. Elbette gözler OnePlus 7’ye çevrildi. Sızan haberler beklentilerimizi ve heyecanımızı giderek arttırıyor. Beklentileri karşılayan cihazlarla karşılaşıp karşılaşmayacağımızı görmek için sabırsızlanıyoruz.

Bizi Youtube'ta takip et!

KaynakGsm Arena

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

8K Video Çeken Telefonlar

8K video çeken telefonların sayısı yavaş yavaş artmaya başlıyor. Dün tanıtılan Samsung Note 20 serisi de 8K video çeken telefonlar arasında girdi....

TikTok’un Yeni Rakibi Reels Nedir ? TikTok Tarih Mi Oluyor ?

ABD Başkanı Donald Trump'ın TikTok'u yasaklama tehdidi uzun süredir haberlerde yer alıyor. Henüz bir anlaşma yapılmamış olsa da Instagram, TikTok'u ele geçirmeyi...

Apple iPhone 12 Kamera Sorunuyla Karşı Karşıya

Yeni nesil Apple iPhone 12 serisi için kamera tedarikçilerinden biri kalite sorunlarıyla karşı karşıya. Ancak, analist Ming-Chi Kuo'ya göre bu, şirketin zaten...

ePaper Teknolojisi Nedir ? Kullanışlı Mı ?

Katlanabilir ekranlı bir akıllı telefon istiyorsanız, bu dakikada bir tane satın alabilirsiniz. Samsung, Huawei, Motorola gibi şirketler esnek OLED panellere sahip yepyeni...

iQOO 5 Pro Geliyor – 120W Şarj Hızı ve Dahası

17 Ağustos'ta piyasaya sürülecek iQOO 5 serisinin iki modeli olduğuna inanılıyor. Biri standart model, diğeri üst model olarak belirtilen telefonlar üst üste...