Ana Sayfa Karşılaştırma OnePlus 7 Pro vs Samsung S10 - En iyi Ekran Karşılaştırması

OnePlus 7 Pro vs Samsung S10 – En iyi Ekran Karşılaştırması

2019 yılının en iyi telefonları kıyasıya bir rekabet içine girdi. En yeni amiral gemisi OnePlus 7 Pro, birkaç ay önce tanıtılan Samsung Galaxy S10'a karşı....

-

2019 yılının iki ses getiren amiral gemisi, OnePlus 7 Pro vs Samsung S10. En yeni ekran teknolojileri ile donatıldı. Peki en iyi renk doğruluğunu hangisi veriyor? Parlaklık, renk gamı, tonlama ve kontrast karşılaştırmasında hangisi daha çok ön plana geliyor?

Genel olarak, akıllı telefon üreticileri üst düzey telefonların yanı sıra bütçe ve orta segment telefonları piyasaya sürüyor. Bu sayede kullanıcıların çeşitli ihtiyaçlarını karşılamayı amaçlıyor. Bazıları oldukça yüksek teknolojili donanımlarla gelirken, bazıları daha düşük özelliklerle farklı pazarlara hükmediyor.

Bununla birlikte, üst düzey akıllı telefonların geliştirilmesiyle birlikte Çinli cep telefonu üreticileri, normal amiral gemisi akıllı telefonlardan daha iyi performansa sahip “Pro” modellerini piyasaya sürdüler. Normal telefonlar ile karşılaştırıldığında hızın yanı sıra genel performansla da ön plana gelmeyi başarıyorlar.

Kısa bir süre önce OnePlus, 90Hz Yenileme Hızına sahip bir AMOLED ekran ile donatılan OnePlus 7 Pro adlı en son ve en güçlü akıllı telefonunu piyasaya sürdü.

Peki bu amiral gemisi, geçtiğimiz aylarda tanıtılan Samsung’un amiral gemisi Samsung Galaxy S10 ile nasıl rekabet edecek? Aşağıdaki ayrıntılı karşılaştırma ile kontrol etmeye başlayalım.

OnePlus 7 Pro vs Samsung S10 Ekran Karşılaştırması

İki akıllı telefonun genel olarak özelliklerini aşağıdaki resimlerden karşılaştırıp görebilirsiniz. Samsung S10’un ekranı büyük, kısmen eğrisi daha iyi ve boydan boya bir ekran tasarımı var. Bunun avantajı, kavisli ekranın işlem için etkisini etkili bir şekilde azaltabilmesidir.

OnePlus 7 Pro vs Samsung S10 - En iyi Ekran Karşılaştırması

OnePlus 7 Pro, geçiş alanını iyi olmayan küçük bir eğriliğe sahiptir. Samsung’un bir AMOLED ekranını, OnePlus 7 Pro ekran piksel boyutuna getirdiğinizde, tipik bir Pentile elmas düzenlemesi göreceksiniz. Bu düzenlemenin en belirgin özelliği mükemmel metin ekranı olmasıdır. Ancak kenarlarındaki renkleri oldukça görünür halde. Neyse ki, her iki akıllı telefonun çözünürlüğü 2K seviyesine kadar.

Parlaklık

Samsung’un genel parlaklığı daha yüksek ve bu da görünüşte bir avantaj sağlıyor. OnePlus’ın genel ekran efekti biraz fazla karanlık, bu da daha fazla ayrıntı gösteremiyor.

OnePlus 7 Pro vs Samsung S10 - En iyi Ekran Karşılaştırması

Listemize OnePlus 6T amiral gemisini de ileri sürelim. OnePlus 6T‘nin dezavantajı ekran parlaklığıdır. Bu yüzden üç akıllı telefonun karşılaştırmasını kontrol edelim. OnePlus 7 Pro, OnePlus 6T ve Samsung S10’un ortalama maksimum ekran parlaklığı sırasıyla 456nit, 448nit ve 412nit‘tir.

OnePlus 7 Pro vs Samsung S10 - En iyi Ekran Karşılaştırması

Yukarıdaki şemada da görüldüğü gibi OnePlus 7 Pro ve Samsung S10’un ortalama en yüksek ekran parlaklığı sırasıyla 636nit ve 576nit. Karşılaştırmadan OnePlus 7 Pro’nun iyi performans gösterdiğini görebiliriz.

OnePlus 7 Pro vs Samsung S10 - En iyi Ekran Karşılaştırması

Renk Gamı

Renk gamı, video deneyimi için oldukça etkileyici bir özelliktir. Genel olarak daha geniş bir renk gamı daha zengin bir renk göstergesine neden olur. İki akıllı telefonun varsayılan parlak renk modu yazılım aracılığıyla test ediliyor.

OnePlus 7 Pro vs Samsung S10 - En iyi Ekran Karşılaştırması

Sonuçlar sRGB’de her iki telefonun ekranlarının %100’ü geçebileceğini gösteriyor. Samsung S10 %97 AdobeRGB’ye, OnePlus 7 Pro %95 AdobeRGB’ye ulaştı. Aşağıdaki renk aralığı grafiğine bakabilirsiniz. Açıkçası OnePlus 7 Pro yeşil ekranda Samsung S10’dan daha küçük bir aralığa sahip.

Renk Tonlaması

Ton yanıt testinde, siyah çizgi açık mavi çizgiye yakın olmalıdır. Aşağıdaki resme göz attığınızda, OnePlus 7 Pro’nun siyah çizgileri neredeyse Samsung S10’dan daha iyi performans gösteren açık mavi tonuna uyuyor.

OnePlus 7 Pro vs Samsung S10 - En iyi Ekran Karşılaştırması

Gri tonlama testinde, iki telefon en yüksek parlaklıkta test edildi. OnePlus 7 Pro amiral gemisi 7900-7800k’de ve Samsung S10 genel olarak 7860-7800k’de kaldı. Bu nedenle, Samsung S10 kısmen biraz ön plana çıkıyor.

OnePlus 7 Pro vs Samsung S10 - En iyi Ekran Karşılaştırması

Renk Kontrastı

Renk kontrastı açısından, kısa renk çubuğu daha küçük renk sapması anlamına gelir. Renk daha doğru görüntülenir. Varsayılan canlı renk modunda, OnePlus 7 Pro beyaz renkte daha iyi performans gösteriyor. Ancak Samsung S10 gri, siyah ve yeşil renkte daha iyi performans gösteriyor. OnePlus 7 Pro’nun renk standardı ortalaması 2.74 iken, Samsung S10 ise 1.99.

OnePlus 7 Pro vs Samsung S10 - En iyi Ekran Karşılaştırması

OnePlus 7 Pro, renkli canlı moddan daha renkli görünen geniş renk aralığı moduna sahiptir. Ve renk standardı ortalaması 2.1’dir.

Genel Değerlendirme

Testten, iyi bir renk aralığına ve renk standardına sahip olan OnePlus’ın ekranının daha iyi olduğunu görebiliriz. Ayrıca OnePlus 7 Pro, ekran parlaklığı ve ton testinde Samsung S10’dan daha iyi bir performans sergiliyor.

Söylemeye değer şey OnePlus 7 Pro’nun ekranının Samsung’un sahip olmadığı 90Hz’lik bir yenileme hızı ile gelmesi. Pil ömrüne aldırış etmezseniz, OnePlus 7 Pro’nun iyi bir seçim olduğunu söyleyebiliriz.

Bizi Youtube'ta takip et!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

DC Extended Universe Filmleri Sırasıyla Nasıl İzlenir?

Warner'ın DC Genişletilmiş Evreni, 2013'te piyasaya sürüldüğünden beri MCU'nun gölgesinden kaçmak için mücadele ediyor. Bu zorlayıcı yakalama oyununun stüdyoya bazı şüpheli yaratıcı...

En İyi AirPod Alternatifi Kulaklıklar – Temmuz 2020

2020'nin en iyi kablosuz kulaklıkları, hareket halindeyken müzik dinlemeyi her zamankinden daha kolay kılıyor. İster evde olun, ister dışarıda spor yaparken, kitap...

Netflix Geçmişi Nasıl Silinir – İzlemeye Devam Et Listenizi Silin

Android ve iOS'ta Netflix İzlemeye Devam Et Listenizdeki Öğeleri Silin Netflix, bir Android veya iOS cihazınız olduğunu varsayarak,...

Xbox One’dan Oyun Paylaşımı Nasıl Yapılır?

Xbox One'da oyun paylaşımının nasıl yapıldığını bilmek ister misiniz? O zaman doğru sayfaya geldiniz. Arkadaşlarınıza ve ailenize fiziksel  Xbox One oyunları vermek...

Apple AirPod Nasıl Temizlenir ?

Apple AirPod'larınızı temiz tutma konusunda endişeli misiniz? Apple'ın gerçek kablosuz kulaklıkları, ister spor salonunda, ister işe gidip gelme noktasında kullanın, ister sadece...