Ana SayfaTeknoloji HaberleriOS X El Capitan Hakkında Her Şey

OS X El Capitan Hakkında Her Şey

-

OS X kullanmanızın en büyük nedeni ve kullanmayı sevenler için bir bilgisayardan daha fazlası MAC! OS X yenilenen sistemi El Capitan ile hayallerinizi zorlayacak işler yapabilmeniz için geliştirildi, sadece bir bilgisayar olmadığı vurgulanan MAC’ler yeni geliştirilmiş sistem ile en iyi kullanıcı performansı ve kalitenin en üst seviyede kullanılması için özel olarak hazırlandı.

Tecrübe

tecrube

OS X El Capitan şuana kadar kullanabileceğiniz yapmak istediğiniz şeyler için en kolay ve en akıllı yöntemleri sunuyor. Çoklu çalışma pencereli, sizin için yaptığı araştırmalar, aldığı notlar , e-mailleriniz ve daha birçok uygulama ile en iyi sonuçları çıkarmanıza yardım ediyor.

Performans

performans

Kullanabileceğiniz en hızlı performansı sizlere sunuyor, Hızlı geçişler, hızlı PDF okuyucu, mesajlarınıza , e-maillerinize hızlı erişim ve Metal ile grafiklerde en hızlı, en iyi performansı sizlere sunuyor.

Bölünmüş Görüntüler

bolunmus ekran-ikon

Mac’ler aynı anda birçok uygulama birden çalışıyor ve kullanıcılar birçok uygulamayı aynı anda kullanmaya çalışıyor bunlar arasında geçişlerin vakit kaybı olduğu için yeni bölünmüş ekranlar ile farklı uygulamalarınızı ekranı parçalara ayırarak aynı anda kullanma şansınız olacak yani arkadaşlarınızla mesajlaşırken bir taraftanda internette gezmeye devam edebileceksiniz, bir akşam yemeği planlarken hem gerekli kontrolleri yapabilir ve aynı ekranda arkadaşlarınıza mesaj atarak onlara haber verebilirsiniz.

le capitan

Görev Kontrolü

gorev-ikon

Yer ayarlama konusunda hiç bir zaman başarılı olmadın, Mission Control Mac’lerinizde açtığınız her şeyi organize etmenize yardımcı oluyor. Açtığınız yeni pencereler yoğun çalışma ve sörflerinizde karışıklığa yol açabilirken bu yeni özellik ile sizin için bu açılan pencereleri uygun boşluklara yerleştirerek sizlere erişim kolaylığı sağlayacak sayfalar arasında hızlı geçişler yaparak açmış olduğunuz yeni görevleri sizin için kayıt altına alıp en uygun şekilde pencere yönetimini sağlayacak.

le capitan

Spotlight

spotligt-ikon

Spotlight özelliği El capitan ile daha akıllı hale geliyor, en iyi hava tahmin raporları, spor, stoklar, internet videoları ve ulaşım bilgileri gibi birçok veriye ulaşmanıza olanak sağlıyor ayrıca doğal bir dille bu bilgilere kolayca erişebilirsiniz, widget özelliğini kullanarak ekranınızın istediğiniz yerine kolayca sabitleyip kullanma özelliğinden faydalanın!

le capitan

Spotlight artık birçok kaynaktan topladığı verileri kullanarak bulunduğunuz bölge, şehir analizlerini bir araya getirerek en iyi sonuçları size ulaştırmayı hedefler, ayrıca spor sonuçlarını, etkinlikleri, sıralamaları ve atletik bilgilerini sizin için bir araya getirir bunların internet videolarına’da kolayca erişebilirsiniz.

le capitan

Ayrıca yaptığınız aramalara en iyi sonucu vermesi için Spotlight doğa dili çalışmaya başladı yani yaptığınız birçok aramada kullandığınız kelimelerin doğa analizlerini yaparak sizlere sonuçları çıkartır mesela ” Harrison’ın nisan ayı e-mailleri” Nisan ayını hedef alarak size en verimli sonuçları almanıza yardımcı olur ve tüm arama kelimelerini analiz ederek sonuçları dökümanlar olarak çıkartır.

Mail

mail-safari-ikon

Mail kutunuza biraz önce ne geldiğini kontrol edin Hızlı bir performans için maillerinizi tam ekran ve bölünmüş ekranlarda kullanma olanağı sağlar, ayrıca OS X maillerinizi yönetmenize kolaylık sağlamak için takvim, iletişim bilgileri, buluşma tarihleri gibi bilgileri özel bir yerde depolayarak hızlı erişim olanağı sağlar.

le capitan

daha kolay çalışmanız için tam ekran, maillerinizde kolay mesajlaşmalarınız için tam ekran özelliği ile sadece tek bir iş üzerinde odaklanabilirsiniz ayrıca hızlı yazı kopyalama, resim ve dosya ekleme özellikleri ile size zaman kazandırmak ve daha kolay çalışma imkanı sunuyor.

le capitan

Önerilen etkinlikler ekleme

Maillerinizde bir uçuş veya bir yemek eklediğinizde tek tık ile en uygun uçuş listeleri en uygun restoranlar gibi seçenekleri sizin için çıkartıp tek tıkla ekleme seçeneği sunar.

Önerilen kişileri eklemek

yolladığınız maillerinizde size kolaylık sunması için bağlantılı olabileceği kişileri çıkartarak tek tık ile mail yollayacağınız kişiler listesine eklemenize olanak sağlar.

Notlar

notlar-ikon

Düşüncelerinizi tek bir yerde toplayın, Yeni geliştirilmiş olan notlar özelliği ile hızlı bir şekilde notlarınızı ekleyebilir ve daha sonra hızlı bir şekilde kullanabilirsiniz. Notlarınızı istediğiniz ve ayırdınız özelliklerine göre listeleyebilir ve kolay bir şekilde resim, video, URL, harita ekleyebilirsiniz. İCloud ile tüm bu notlarınızı MAC’nizde düzenlemiş olsanız bile iphone’larınızdan kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.

le capitan

Diğer uygulamalardan bağlantılar ekleyin

Bir tatil mi planlıyorsunuz ? Safaride yaptığınız gezintiler ve çıkarttığınız sonuçları kolaylıkla notlarınıza bağlantı, harita, yer olarak kayıt edebilirsiniz.

Her şeyi tek bir yerden kontrol edin

Önceden planladığınız şeyleri, alışveriş listelerini, yerleri tek tek not defterinize kaydederek hepsine birden tek sayfadan ulaşma imkanı sunar. Yeni eklentili taracıyı oluşturarak eklemiş olduğunuz videolar, haritalar, bağlantılar ile kendinize tek bir yerden hepsine ulaşabileceğiniz bir sayfa oluşturursunuz.

le capitan

Notlarınız Tüm Cihazlarda

Notlarınızı Maclerinizde hazırlamış olduğunuz önemli değil, işlerinizi kolaylaştırmak için düzenlemiş olduğunuz yenilikler ve sayfalara İCloud sayesinde kolaylıkla Tablet ve telefonlarınıza aktarabilirsiniz ayrıca diğer cihazlara aktarmış olduğunuz notlar üzerinden değişiklikler yapıp tüm cihazlarda değişiklikleri kaydedebilirsiniz.

le capitan

Fotoğraflar

Yapmak için daha fazla şey, görecek daha fazla yer ve tanışacak daha fazla insan!

fotograflar-ikon

Üçüncü parti eklentiler ile fotoğraflarınıza farklı bir bakış açısı oluşturun üzerlerinde düzenlemeler yaparak ön plana çıkartıp daha kaliteli hale getirin ve bunları yüksek bir performans ile gerçekleştirin uygulamalar fotoğraflarınıza daha iyi görüntü katar!

le capitan

Yeni Düzenleme uygulamaları ile fotoğraflarınıza farklı bir tarz katalım

OS X El Capitan üçüncü part eklentileri App Store’dan indirmenize olanak sağlar, sizler için birçok Photos app eklentileri hazırladık, birden fazla düzenleyici ekleyebilir ve favorilerinizi kullanabilirsiniz. Özel efektler, filtreler, dokulari ince ayarlar ile ortaya yep yeni fotoğraflar çıkartabilirsiniz.

Her şey tek bir yerde

Fotoğraf kütüphanesi sayesinde tüm resimlerinizi tek bir yerde toplayıp hızlı bir şekilde kontrol edebilirsiniz. Bir yer veya yüz eklediğinizde fotoğrafları tarayıp diğerleri içinde aynı ayarları sizin için kaydeder. Ayrıca farklı albümlere bölebilirsiniz bunlara başlıklar açıklamalar ekleyebilirsiniz.

le capitan

Safari

Yeni araç eklentileri ile surf yapmanın en akıllı yöntemi

safari-ikon

OS X El Capitan ile en iyi browser safari internet gezintilerinizi yeni eklentileri ile daha kaliteli hale getiriyor. Sık kullandığınız veya favori sitelerinizi kaydederek hızlı erişim imkanı sağlıyor, ayrıca HDTV özelliğini barındıran web sitelerine hızlı bir şekilde ulaşmanızı sağlıyor.

le capitan

Kullanışlı siteler, sabitlenmiş alanlar ile favori sitelerinizi ön planda tutar.

Sık olarak ziyaret ettiğiniz sayfaları hızlı erişim için ön planda tutar örneğin facebook sayfanız, web mailiniz, twitter hesabınız gibi yerlere tek bir tıklama ile ulaşma olanağı sağlar.

Videolar için AirPlay özelliğini kullan

İnternet gezintilerinizde izlediğiniz videoları, AirPlay kullanarak tüm ekrana aktarmadan sadece tek tık ile videoları Tv aktarıp izleme imkanı sunar. AirPlay ikonu gördüğünüz videoları çalıştırdığınız bulunduğu sayfayı göstermeden sadece videoları ekranlara yansıtır.

le capitan

Kolay ses açma ve kapatma

Surf yaparken farklı sayfalarda veya Mac’nizden dinlediğiniz müziklerin seslerini tek bir ekrandan açma ve kapatma seçeneği ile farklı sayfalara tıklayarak müziklere ulaşmanıza gerek kalmadı zaman kazanmak ve hızlı erişim için browser üzerinde bulunan hoparlör işaretine tıklamanız yeterli olacak.

Haritalar

Artık toplu taşıma araçlarınada ulaşabileceksiniz

haritalar-ikon

Eğer ulaşım aracı olarak toplu taşıma araçlarını yani tren ve otobüsleri kullanıyorsanız, şehirde bulunan güzergah ve duraklarına kolaylıkla ulaşma imkanı sunuyor. A noktasından B noktasına ulaşmak için tüm ihtiyacınız olan bilgilere ulaşabileceksiniz bunlar içinde trafik bilgileri, yol haritası, güzergah üzerindeki binalar, görmeniz gereken önemli yapıtlar ve etkinlikler.

le capitan-harita

Potansiyel hesaplama

Bir yere gitmek için haritalar üzerinden plan yapmak istediğiniz bölgeleri işaretlemeniz yeterli olacak akıllı haritalar sizin için en uygun yol haritasını hazırlayacak ayrıca; araba, bisiklet, yürüyüş, toplu taşıma gibi farklı seçenekleri kullanarak sizin için en ideal yolu belirlemek için farklı seçenekler sunacak ayrıca seyahatlerinizi önceden planlayarak bunları harita üzerinden kaydedebilirsiniz bu haritaları iCloud üzerinde kullandığınız tüm cihazlardan ulaşarak kolaylıkla kullanabilirsiniz.

Doğru Yol

Düzenlemiş olduğunuz bu haritaları iPhone’larınıza yollamanızın ardından gittiğiniz yol haritasında herhangi bir sapma olursa sizi otomatik olarak bilgilendirerek doğru güzergah üzerinden gitmenizi sağlayacak.

Mac daha Çevik

OS X El Capitan’ın en önemli özelliklerinden bir tanesi olan performans iyileştirmesi sizlerin daha hızlı bir sistem kullanmanızı amaçlamıştır. Örneğin, maillerinize daha hızlı ulaşmanı, safari üzerinde yapılan yenilikler ile ulaşım kolaylığı, sayfalar arasında hızlı gezinme ve birçok yeni eklenti.

Metal ile pixel sıkıştırmaları

metal-ikon

Yeni bir grafik teknolojisi olarak görülen Metal daha iyi bir görsellik ve performans için çalışır, oyun ve eklentiler arasında ki hızlı geçişler ve Mac performansını ön planda kullandığınız araçları düşünerek ayarlaması kullanabileceğiniz en iyi performansı sağlıyor. Oyunlarda yüzde elli bir iyileştirme, çizimlerde ise yüzde 40 lık önemli bir convert süre kısaltma imkanı sunuyor.

le capitan

Hergün kullandığınız sayfalar ve uygulamalar ön planda tutularak, hızlı bir performans ayarlaması yapıldı.

  • 1.4x uygulamalar arası geçiş hızı,
  • 2x uygulamala çalıştırma hızı
  • 2x uygulamaları yeniden çalıştırma ve mail görüntüleme
  • 4x PDF dosyalarını daha hızlı açma özelliği

OS X El Capitan daha iyi bir deneyim yaşamanız için hazırlandı

iOS 9 Hakkında Her Şey

Bizi Youtube'ta takip et! Süpriz Hediye Kazan!!

Düzenli çekiliş yaparak abonelerimize muhteşem hediyeler dağıtıyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here