Ana Sayfa İpucu Oyun Serisi Bilgisayar Tercihi Yapılırken Nelere Dikkat Etmek Gerekli?

Oyun Serisi Bilgisayar Tercihi Yapılırken Nelere Dikkat Etmek Gerekli?

-

Teknolojinin gelişmesi en büyük sektörlerden biri olan oyun sektörünün de gelişmesine olanak sağladı. Bu gelişimle beraber artık eski, tip oyunların yerine yeni teknolojiler ile beraber çok daha gelişmiş oyunları görmeye başladık. Gelişen grafik programları, buna ek olarak oyun motoru sistemlerinin çok daha profesyonelleşmesi gibi birçok faktörle beraber oyun alanında artık çok daha başarılı seriler de görmeye başladık. Tabi gerek oyun içi dinamikler konusunda gerekse de fizik motorları konusunda çok daha gelişmiş oyunların piyasaya çıkması yeni nesil oyunlar için ihtiyaç duyulan sistemlerinde özelliklerinin bir hayli artış göstermesine neden oldu. Bu noktada oyun bilgisayarları adı verilen bir bilgisayar sınıfının bile oluştuğunu söylemek gerek. Tabi teknoloji alanında her üründe olduğu gibi oyun bilgisayarı tercihlerinde de dikkat edilecek birçok kriter olduğunu belirtelim.

Oyun Bilgisayarı Tercihleri Hangi Kriterlere Göre Yapılmalı

  • İşlemci Serileri; Dikkat edilmesi gereken ilk konu işlemci serileri. Genel olarak oyun bilgisayarlarında Intel i7 işlemci serileri tercih edilmekte. Son dönemde ise nesil işlemcilerin ön plana çıktığını belirtelim. İyi bir oyun bilgisayarına sahip olmak için Intel’in i7 ve HQ serisi işlemcilerine sahip olan bilgisayarları seçebilirsiniz. Oyun performansı konusunda en önemli etkenin işlemciler olduğunu belirtelim.

intel-işlemci

  • Ekran Kartı Seçimi; Gelelim bir başka önemli etkene. En az işlemciler kadar önemli olan belki bir tık daha önemli olan oyun bilgisayarı bileşenleri ekran kartları olarak gösterilebilir. Oyun grafikleri için doğrudan etken unsurlardan biri olan ekran kartlarını seçerken de çok dikkatli olmak gerekiyor. Bu noktada Nvidia ve AMD arasındaki tercihi yaptıktan sonra ekran kartı performanslarını araştırıp buna göre seçim yapmakta fayda var. Ekstra olarak belirtelim ekran kartı seçimi yaparken sadece bellek miktarına değil mimarisine da önem vermeniz gerekmekte.

nvidia-yeni-ekran-karti

  • Ram Seçimi; Intel’in son seri işlemcileri ile beraber artık DDR4 Ram teknolojisinin de kullanılmaya başlandığını belirtelim. Oyunlarda tam performans almak için DDR4 Ram teknolojisini tercih edebilirsiniz. Bunun dışında bilgisayarın 8 veya 16 veya 32 GB Ram tercihinin yanı sıra Ram miktarının yükseltilebilir olup olmadığına da önem vermeniz gerekmekte. Zira sonrada Ram artırımına ihtiyaç duyabilirsiniz.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here