HAVELSAN ile TÜBİTAK, çok ciddi bir adım için protokolü imzaladılar. Pardus Kullanımı Yaygınlaşacak!

TÜBİTAK tarafınca ilk sürümü 2003 yılı içerisinde piyasaya gerelek Linux tabanlı millileştirilmiş bir işletim sistemi olarak tanıtılan PARDUS, gün geçtikçe kullanımı arttırılmak için yaygınlaştırma çalışmaları yapılıyor.

Şuan hali hazırda bulunan TÜBİTAK BİLGEM bünyesi altında yürütülen bir proje olarak karşımıza çıkan PARDUS, geçen yıl Ankara’da bulunan TÜBİTAK Ulusal Akademik Ağ ve Bilgi Merkezi’ne (bir diğer adıyla ULAKBİM) dahil edilmişti. Bu hamleden sonra ise PARDUS, bu sefer HAVELSAN‘ın bünyesi altına giriyor.

PARDUS’un kurumsal olarak değişimi ile birlikte ilk adımın atılması için 9 Eylül’ günü bir araya gelmiş olan HAVELSAN ve TÜBİTAK ULAKBİM, işbirlikleri ile birlikte bir resmiyet kazandırmak için protokole imzalar atıldı. Her şey tamamlandı!

PARDUS Kullanımı Artıyor!

de031e451e681b90c52b03056bedb69249dd0ba3

Bu işbirliği sayeside PARDUS, ve HAVELSAN olarak  Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı bağlısı şirketler ile birlikte, Savunma Sanayi Müsteşarlığı, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne bağlı kurumlarda dahil ayrıca Milli Savunma Bakanlığı olarak’ta kullanımı arttırılacak.

Bu kurumlarda kullanımın artmasından sonra ise  kamu kurumlarında da kullanımı sağlanacak olan PARDUS yavaş yavaş yaygınlaşacak.

PARDUS’un bakım, onarım ve geliştirilmesi konusunda da HAVELSAN ile TÜBİTAK ortaklığı olacak. Destekler HAVELSEN ve TÜBİTAK’tan gelecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here