Parkinson Kalemi

Parkinson hastalarına kalem üretildi. Google’dan sonra Parkinson hastalarına bir destek de Dopa Solutions’dan geldi. Parkinson hastalığının birçok belirtisi vardır ancak birisi var ki şüphesiz en yaygın olanı: titremek. En ufak hareketleri dahi yapmaya engel olan bu hastalığa yakalanan insanların kalemle yazı yazması ise imkânsız!

İşte bu durumun biraz olsun önüne geçmek isteyen Dopa Solutions, Parkinson hastalarına kalem üretti. Bu kalemin Parkinson hastası olanların yazma yeteneklerine doping gibi geleceğinden hiç şüphe yok. Zira kalem kendisi titreşimler meydana getirerek Parkinson hastalarının daha kolay bir şekilde yazı yazmasını sağlıyor. Bu kalemi üretmenin amacı ise el yazıları çirkinleşen ve yazdıkları okunmayan Parkinson hastalarının daha güzel yazabilmesini sağlamak.

Parkinson hastalarına kalem üreten Dopa Solutions bu sayede tıpta bir devrim yaratmış gibi görünüyor. ARC kalem diye nitelendirilen aygıt, hastalık sonucunda titreyen ellere yüksek frekanslı titreşim sinyalleri göndererek hastanın daha büyük ve daha okunaklı yazı yazmasına yardımcı oluyor. Firma resmi sonuçları açıklamış olmasa da bu kalemi kullanan hastaların %85-86’sı gelişme kaydediyor.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here