Periscope ile Eş Değiştirme Görüntülerini Canlı Yayınladı

Periscope ile Twitter üzerinden basına düşen ilk canlı yayın

Yakın bir zamanda yayın Twitter üzerinden canlı yayın yapma imkanı veren Periscope kullanıma sürülmüş ve şifreli olarak yayınlanan futbıl maçlarının Periscope ile canlı olarak yayınlamasının suç olup olmadığı hususu tartışma konusu olmuş ve yayın telif hakkı meselesi ortaya çıkmıştı derken özel görüntüler yayınlandı.

Periscope

Türk olan @s…….t36 adlı Twitter kullanıcısı kendi evinde önce iki kadının dansını Periscope aracılığı ile Twitter sayfasından canlı olarak yayınlamaya başladı ve artı 18′ lik olan yayın zaman zaman kesintilerle geç saatlere kadar sürdü.

11 Aralık gecesi, kullanıcılarına Twitter üzerinden canlı yayın imkanı veren Periscope’yi kullanan Türk olan @s…….t36 adlı Twitter kullanıcısı evinde düzenlediği eş değiştirme partisini canlı olarak yayınladı.Bu arada yayına takılanların sayısının katlanması dikkat çeken hususlardan biriydi. Gece yarısı kadınların dansıyla başlayan Periscope yayını, kesintilerle geç saatlere kadar sürdü. Görüntülerdeki 4 kişi harici aynı evde bulunan ve kendilerini izleyen bir çifti daha partiye davet etti. Artı 18’lik görüntüler o anda sayfada olan herkes tarafından izlendi. Yayın sırasında kullanıcının takipçi sayısı da iki katına ulaştı.

Bu yayın Suç teşkil eder mi ?

İnternet ortamında bu tür yayınları yapan ancak Türkiye’de erişimi engellenen sohbet siteleri mevcut. Ancak Periscope gibi bireysel yayınların takibinin güç olması ve şikayet ile ortaya çıkmasından dolayı ki çıksa da bu konu ile ilgili kanuni düzenlemeler ceza için müsait değil. Bu konuyu Uzmanına sorduğumuzda; Kişisel saldırı ve hakaret olmadığı taktirde ortada ne gibi bir suç var derseniz müstehcen yayın olarak işlem yapılabilir. Ancak yayın genele açık değil ise bu da tartışma konusudur. O anda yayını önsekiz yaş altı seyreden çocuklar var ise cezai işlem mümkündür. Yayında bulunan ve seyreden kişilerin Ip adresleri bulunup kişilere ulaşılabilir ve ifadeleri alınır.İfadelerde suç teşkil eden beyan bulunur ise Adli evrak tanzim edilebilir. Bu beyanlarda ‘para ile fuhuş, uyuşturucu kullanmak, zorlama, tehdit, yaş küçüklüğü vb. suç unsurları olmalıdır. Ama ceza istenirse en az Kabahatler Kanununa göre para cezası kesebilirler. 

Her teknolojinin faydası olduğu gibi maalesef yan etkileri de olabiliyor. Yine de biz teknolojiyi faydalı işlerde kullanmaya dikkat edelim. Unutmayın ki sanal alemde de gerçek alemde ki gibi iz bırakırsınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here