periyodik tablo (2)

Periyodik Tablo, Büyük bilimsel buluş, dört yeni kimyasal element keşfedildi

Kimya dalında halihazırda buluşlar ile büyük kısmı tamamlanan Periyodik Tablo olarak adlandırılan şema; Rusya, ABD ve Japonya’daki bilim insanlarının çalışmaları ile yeni keşfedilen dört süper-ağır kimyasal element uzmanlar tarafından kontrol edildikten sonra resmi olarak tablodaki yerini aldı.

Böylelikle tablonun eksin kalan yedinci sırası dört yıl geçen süreden sonra dolmuş oldu.Zira en son 2011 yılında 114 ve 116 sayılı elementler tabloya girmişti.

Periyodik Tablo

Merkezi ABD’de bulunan kimyasal sınıflandırma, terminoloji ve ölçümlerden sorumlu küresel çaplı örgüt olan Uluslararası Saf ve Uygulamalı Kimya Derneği 113, 115, 117 ve 118 şeklinde belirlenen dört yeni elementi 30 Aralık’ta tescil etti.

Doğal bulunanların aksine insan eliyle oluşturulan yeni elementler, hafif atom çekirdeklerini birbiriyle çarpıştırarak daha sonra radyoaktif süper ağır elementlerin parçalanmasını izleyerek bulundu.

Kimya dalında Nobel ödülü almış Ryoji Noyori buluşla ilgili olarak “Bilimciler için bu Olimpiyatlarda altın madalyayı kazanmaktan bile daha değerli” diye bulunan elementlerin önemini belirtti.

Şimdilik periyodik tablodaki yerlerine göre adlandırılan elementler gelecek aylarda buluşları gerçekleştiren ekipler tarafından isimlendirilecekler. Ve ilk kez Asya’da isimlendirilen ilk element 113 element olacak.

Uluslararası Kimya Derneği’nin İnorganik Kimya Bölümü Başkanı Profesör Jan Reedjik kimya topluluğunun periyodik tabloda yedinci sırasının tamamlanmasını görmek için sabırsızlandığını söyledi.

Reedjik “Şimdi element isimlerinin ve sembollerinin resmileşme süreci başladı. Bu elementler geçici olarak ununtrium (Uut ya da element 113), ununpentium (Uup, element 115), ununseptium (Uus 117) ve ununoctium (Uuo, element 118) olarak adlandırılıyor.

Yeni elementler isimlerini bulan bilim insnlarının teklifi veya onayı doğrultusunda mitolojik bir kavram, bir mineral, bir yer ya da ülke, bir nitelik ya da bilim insanlarının isimlerinden alabiliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here