Pil Ömrü SolidEnergy ile 2 Kat Artıyor!

MIT araştırmacılarının kurduğu SolidEnergy, yeni pil teknolojilerine sahip ürünleri 2017 yılında duyurmaya başlayacak.

Dünyadaki tüm teknolojilerin ilerleme hızından çok daha yavaş bir ivmeyle ilerleyen batarya teknolojileri, diğer teknoloji dallarını kısıtlayan önemli bir engel.

Drone’lardan elektrikli otomobillere, akıllı telefonlardan düşünebileceğiniz tüm batarya ile çalışan cihazın kullanımı etkileyen düşük ve yetersiz pil ömrü, SolidEnergy ile değişebilir.

Tweaktown’ın yapmış olduğu habere göre yeni pillerde eski pillerde bulunan Lityum Metal tekrar kullanılacak fakat bu kez lityum metal folyoları çok ince yerleştirilecek. Bu sayede küçük folyoları normal hücrelerden çok daha fazla iyon saklayacak.

Li-Metal eski piller hem çok yer kaplarken hem de tehlikelere açık kapı bırakıyordu. Li-on pillerle birlikte anot kısmında kullanılan grafiğine göre daha az yer alan ve güvenli olan yeni teknoloji, benzer boyuttaki Li-ion pile kıyasla iki kat enerji sunuyor.

Güvenlik testlerini aşan, özellikle Drone ve otomobillerle sıkça anılacak olan bu teknolojinin üretimi henüz kesinleşmedi çünkü bu teknoloji bir hayli pahalı.

12 milyon dolar bağış toplamayı başaran SolidEnergy, dünyanın en büyük pil üreticileriyle anlaşarak bu projeyi hayata geçirebilir, tabi bunun için üreticilerin bunu istemesi gerekiyor. Gerçekçi düşündüğümüzde bu pillerin üretimi için 12 milyon dolar oldukça az bir mebla.

Pil Ömrü SolidEnergy ile 2 Kat Artıyor!

ARM’ın işlemci lisansını alarak üretim yapan firmalar gibi ilerleyen yıllarda SolidEnergy pil teknolojisini lisanslayacak büyük pil üreticileri görebiliriz.

Eğer bu teknoloji yaygın hale gelir ve gündelik hayata indirgenirse iPhone’da yer alan 1.8 mAh’lik bataryadan çok daha küçük 2 mAh’lik bataryalar görebiliriz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here