Ana Sayfa İnceleme Piranha F45 Drone İncelemesi, Fiyatı ve Özellikleri

Piranha F45 Drone İncelemesi, Fiyatı ve Özellikleri

A101'de satılmasına bakmayın. Piranha F45 Drone gerçekten iyi özellikleri olan fiyat performans ürünü drone modellerinden biri.

-

Piranha F45 Drone, bu hafta A101 marketlerin en çok dikkat çeken ürünü oldu. Dronenun fiyat performans ürünlerinden biri olması ve kamera artısının bulunması gibi detaylar, ürünün çok satılmasını sağladı.

Peki, gerçekten almaya değer mi? A101 nasıl bir fırsat sundu da bu drone bu kadar çok tartışıldı. Sizin için ürünü aldık ve inceledik. Gelin hep beraber Piranha F45 Drone incelemesine bakalım ve gerçek anlamda almaya değer olup olmadığını karşılaştıralım.

Piranha F45 Drone

Piranha F45 Drone Tasarımı

Drone tasarımı ne kadar önemli olabilir? DJI drone modellerini ele aldığınız zaman tasarımın önemli olabilir çünkü bu modeller profesyonel olan modeller ve birçok amaçla kullanılıyor. Kimi zaman çekim yapmak, kimi zaman canlı yayın sürdürmek için kullanılan bu profesyonel olan cihazlarda katlanabilir olmasından tutun da kanat açıklıklarına kadar dikkat ediliyor.

Piranha F45 Drone böyle bir ürün değil. Kamerası olsa da cihaz, tamamen eğlence amaçlı olarak kullanacağınız bir drone modelinden söz ediyoruz. Yani tasarım çok sıradan. Yine de anlatalım. İki pervaneli küçük modellere göre biraz daha farklı olan Piranha F45, 4 köşeli ve her köşesinde bir pervane bulunduruyor.

Esnek yapıda kullanılmış olan pervaneler, bu sayede kolay kolay kırılmayacak bir yapıya sahip. Pervaneler esnek olmasına karşın Piranha, korumaya ek bir katman eklemek istemiş ve kutunun içerisinden kanat korumaları çıkıyor. Yanında vidalarıyla beraber gelen kanıt korumalarını siz kendiniz takıyorsunuz. Bunun için ürünün kutusuna mini bir tornavida eklenmiş.

Aynı şekilde Piranha F45 Drone kutusunun içerisinde 2 adet elastik ayak çıkıyor. Bu elastik ayakları hiçbir alet kullanmadan takabiliyorsunuz. Ayaklar kolay kırılabilir değil ve bu da önemli çünkü otomatik iniş kalkış özelliğinde drone birden yere inebiliyor ve bu ayaklar zarar görmesini engelliyor.

Tasarım bölümünde söyleyebileceğimiz bir başka kısım önde yer alan kapak kısmı. Bu kapak kısmı biraz basit duruyor ama bu kısmı açarak içeride yer alan pili çıkarabiliyorsunuz ki bu da zaten alanı kullanışlı kılıyor.

Bunun dışında alt kısımda yer alan kamera alanını söyleyebiliriz. Alt kısımdaki kamera alanı çıkarılabilir olarak tasarlanmış. Kamera dahili değil. Bir modül olarak geliyor ve siz kızak kısmını iterek kamerayı belirlenen alana yerleştiriyorsunuz. Burada mini bir kablo bağlantısı yapılması lazım. Ayrıca çok gerekli değil ama kamera baş kısmı yukarı aşağı doğru hareket edebiliyor.

Tasarım Notları

 • Çok hafif
 • Pil alanı güzel tasarlanmış ve pili iyi şekilde gizliyor.
 • Plastik malzeme kullanılmış. Ayakların ve pernavelerin esnek olması iyi ama parça kalitesi çok iyi değil.
 • Küçük bir cihaz.
 • Kamera modelünü ve korumalıkları sizin takmanız gerekiyor.
 • Alt kısımlarında LED ışıklandırma yapılmış ve bu cihazın bağlantı durumunu mod değişikliklerini ve çalışıp çalışmadığını gösteriyor.
Piranha F45 Drone

Piranha F45 Drone Özellikleri

Tasarım sizi çok cezbetmez ya da ilginizi çekmez ise özelliklere geçelim. Burada şu hatırlatmayı yapmak istiyorum ki daha ürünün fiyatı paylaşmadım. Fiyatı duyunca özellikle ve tasarım dengesi kafanıza oturacaktır.

Motor Gücü: Motor gücünün nasıl olduğu konusunda en ufak bir detaya ulaşamadım. Kutusunda, kullanım kılavuzlarında ya da teknik özelliklerinde bunun için bir bilgi paylaşımı verilmemiş. Sadece bu konuda şunu biliyoruz ki 3 farklı mod var. Bu modlar uçuş kalitesini doğrudan etkiliyor. Modlar:

 • %30 tasarruf modu: Güç tasarrufunu uzatmak için kullanılan mod.
 • %60 güç modu: Standart kullanımlar için yeterli olabilecek bir mod.
 • %100 güç modu: Maksimum performansı almak için kullanılabilecek olan mod.

Bu modlar arasında yapacağınız seçim, cihazın performansını doğrudan etkiliyor. Piranha F45 Drone yorumu arayanlara burada söyleyeceğim şey, modlara çok takılmayın. En iyi performansta kullansanız da öyle müthiş bir performans alamıyorsunuz ya da en tasarruflu modda kullansanız da aynı şekilde pil ömrü dakikalarca yükselmiyor. Maksimum olarak 1-1.5 dakika kadar yükseliyor.

Piranha F45 Drone

Pil Dayanma Süresi: Sadece Piranha F45 Drone için değil, drone alırken genel olarak en çok sorulan soru pilinin ne kadar dayanıklı olduğu, yani ne kadar süre boyunca havada kalabildiği. İlk modellerde havada kalma süresi sadece 5 -6 dakika kadardı ama drone modelleri geliştiği için bu süre çok uzadı.

Tabii ki Piranha F45 Drone havada kalma süresi çok uzayan drone modellerinden biri değil. Maksimum olarak elde edilen süre 20 dakika civarı. Ortalama 15-20 dakika kadar havada kalabiliyor ama kullanımdan kaynaklı süre düşebilir. Artar demiyorum çünkü çok artmıyor.

 • Drone içerisinde yer alan pilin kapasitesi 1200 mAh.

Kontrol Durumu: Piranha F45 Drone özelliklerini anlatmak için kısa bir test yapmamız gerekiyordu. Kısa bir test yapma imkanı bulduk ve kontrol konusunda nasıl modlar olduğunu öğrenmiş olduk.

Kontrol konusunda kişisel yorumumuzu sona bırakalım. Şimdi nasıl kontrol özelliklerinin sunulduğundan konuşalım. Drone beraberinde bir kumanda ile geliyor ve bu kumanda üzerinde iki adet analog kontrol çubuğu var. Bir taraf hız seviyesini kontrol ederken bir diğer taraf ise yönleri kontrol ediyor.

Piranha F45 Drone

Hız kontrol çubuğunda herhangi bir hassaslık kontrolü yok. Race mod denen, ne kadar iterseniz o kadar alır gibi bir durum söz konusu değil. Ama kademeli yükseltme var. Bir defa ileri bastığınızda motorlar çalışıyor, bir defa daha bastığınızda biraz daha yukarı çıkıyor gibi. Kumanda üzerinde ise 2 tetik ve 10 tuş daha var. Bu tuşları tek tek denedim ve tek tek ne işe yaradıklarını anlatacağım.

 • 1 nolu tuş: Fotoğraf çekme tuşu. Uçuş sırasında kamera ile fotoğraf çekmek istediğiniz zaman bu tuşu kullanacaksınız. Çok başarılı mı? Bazen aksadığı oluyor. Kısa kullanım testi için söylüyorum.
 • 2 nolu tuş: Piranha F45 Drone basit ama kameralı bir drone. İlk iki tuş kamera işlevleri için bu ikinci tuş ise video kontrolü için kullanılıyor.
 • 3 nolu tuş: Otomatik kalkış ve iniş özellikleri var. 3 nolu tuş ile otomatik kalkış ve iniş özelliklerini kullanabiliyorsunuz.
 • 4 nolu tuş: İki işlev var. Kısa kısa basarak aydınlatma kontrollerini yapabiliyorsunuz. Uzun süre basarak ise acil durum durdurma özelliğini kullanmış oluyorsunuz.
 • 5 nolu tuş: İleri trim yapılmasını yani ileri doğru takla atılmasını sağlıyor. Belli yükseklikte.
 • 6 nolu tuş: Geri trim yani geri takla atılmasını sağlamakta ve yine belli bir yükseklikte.
 • 7 nolu tuş: Sola doğru trim.
 • 8 nolu tuş: Sağa doğru trim.
 • 9 nolu tuş: Serbest yön modu.
 • 10 nolu tuş: Tek tuş ile geri dönüş özelliği.
 • Sol üst tetik: Hız kademesini belirleme
 • Sağ üst tetik: Tek tuşla takla atılmasını sağlama

Kontrol Kısmı 2: Piranha F45 Drone özelliklerinin büyük bir bölümünü kontrol özellikleri oluşturuyor. Bunun için kontrol özelliklerini anlatmaya devam edelim. Zaten Piranha F45 Drone incelememizin en önem verdiğimiz kısmı da burası.

İkinci kontrol kumandadan tamamen bağımsız olan kontrol. Telefona bir uygulama indiriyorsunuz ve telefon üzerinden de cihazı kontrol edebiliyorsunuz. iOS ya da Android işletim sistemi fark etmiyor. Akıllı telefonunuzun markası ne olursa olsun cihazı kontrol edebiliyorsunuz.

Wifi-CAM adı verilen bir uygulama üzerinden çalışan özellik, kamera ile de doğrudan bağlantı kurmanıza izin veriyor. Kamera kontrollerini de yine buradan yapabiliyorsunuz. Cihaz ile Wi-fi üzerinden bağlantı kurduğunuz için bağlantı kalitesi de yüksek oluyor. Zaten ana kumandanın üzerine telefonu takmanız için bir aparatta gönderilmiş.

Piranha F45 Drone

Piranha F45 Drone Kontrol Özellikleri Özet Detaylar

 • Kumanda üzerinden tüm kontrolleri yapabiliyorsunuz. Her fonksiyon için bir tuş var.
 • 360 derece kendi etrafında dönebilme özelliği
 • otomatik olarak iniş ve otomatik olarak kalkış özelliği
 • Havada sabit durabilme özelliği
 • 3 farklı güç modu özellikleri
 • Her yöne ayrı ayrı takla atabilme özelliği
 • Tek bir tuşla takla atabilme özelliği
 • Kendi etrafında dönebilme ve takla atabilme özelliği
 • Acil durum durdurma ve ışık bildirimleri özelliği
 • Akıllı telefon üzerinden tam kontrol
 • Akıllı telefon uygulaması aracılığıyla kamera özelliklerinin kullanılabilmesi
 • Serbest yön modu özelliğinin kullanılması.

Dediğim gibi kontrolün ne kadar başarılı olduğunu Piranha F45 Drone yorum kısmında anlatacağım.

İlginizi Çekebilir: Artırılmış Gerçeklik Oyunları – iPhone ve iPad AR Oyunları

Piranha F45 Drone Kamera Özellikleri

Cihazın üzerinde iyi kötü bir kamera bulunduğunu söyledik. :) Bazılarına göre kamera gerçekten çöp gibi gelecek. Fakat çok haksız sayılmazlar. Tamam şimdi çok iyi bir ürün beklemiyoruz ama en azından kamera konusunda gerçek HD çekime ulaşılabilirdi.

Zaten kamera modülünü elinize aldığınız zaman tamam diyorsunuz ve biraz dandik olduğunu anlıyorsunuz. Fakat kapı yine aynı noktaya çıkacak. Bu fiyata bu kamera. Ne kadar ekmek o kadar köfte misali. :) Cihazın üzerinde yer alan kameranın çekim kalitesi normal şartlar altında VGA.

Piranha F45 Drone

Fakat Piranha bunun yeterli olmadığını anlamış ve yazılım artısıyla beraber 720p HD seviyesine ulaşılmasını sağlamış. Kamera yazılımla görüntüleri HD’ye çeviriyor. Kamerayı kullanmanız için ise mutlaka mobil uygulamaya ihtiyacınız oluyor. Mobil uygulama olmadan kumanda üzerinden kamerayı göreceğiniz bir ekran yok.

Telefonunuza Wi-Fi CAM uygulamasını indireceksiniz ve kameranızı bu şekilde kontrol edeceksiniz. Kaldı ki zaten bu uygulama kullanım kılavuzu içerisinde de yer alan bir uygulama olduğu için kolayca ulaşabiliyorsunuz. Bunun için Piranha F45 Drone kılavuzuna barkod eklemesi yapılmış.

Kamera kontrolleri sayesinde, drone havadayken istediğiniz an fotoğraf çekebiliyorsunuz ya da video çekimi yapabiliyorsunuz. Görüntüleri telefonunuzda bulabiliyorsunuz.

Piranha F45 Drone

İncelemede ürünü kullanırken şunu gördük, evet çekim kalitesi kötü ve uygulamanın biraz daha yol alması gerekiyor ama kamera işlevleri güzel düşünülmüş. Tabii ki daha iyisi olabilirdi ama bir DJI performansı beklememek lazım. O derece profesyonel amaçlı bir cihaz değil zaten.

Kamera Bağlantısı Nasıl Yapılıyor?

Kamera modülü olarak belirttiğimiz modülde bir soket var. Bu soket için giriş, droneun arkasında da bulunuyor. Bu girişe yavaşça ve doğru yönü bularak kamera soketini takıyorsunuz. Yanlış yönde zorlama yapmayın dişleri kırarsınız.

Kamera Özellikleri Özet

 • Donanım olarak VGA çekim kalitesi var ama yazılım olarak bu çekim kalitesi 720p seviyesine kadar arttırılabiliyor.
 • Akıllı telefona indireceğiniz bir uygulama üzerinden kolayca kontrol edebiliyorsunuz. Uygulamada bazı sorunlar olsa da genel anlamda iyi çalışıyor.
 • Uzaktan fotoğraf çekim artısı ve video çekim artısı bulunuyor.
 • Otomatik fotoğraf çekme özelliği sayesinde güzel fotoğrafları cihazın kendisinin yakalamasını sağlayabiliyorsunuz.

İlginizi Çekebilir: En iyi PS4 Oyunları 2020

Piranha F45 Drone Bataryası ve Nasıl Şarj Edileceği?

Pil beni biraz şaşırtmadı değil. 4.44 Wh pil, 1200 mAh değerinde kapasiteye sahip. Zaten yukarıda pil durumunda bunu söyledik ama bir daha hatırlatalım ki pil 15-20 dakika uçuş için dayanıyor. Pil süresi çok yüksek değil. Orta ile düşük arasında. Belki biraz daha düşük. Pil kapasitesi bir yana pili nasıl kullanacağınızı da bilmeniz lazım. Çünkü açık bir yapı var ve soketler var falan.

 • Drone’un ön kısmında bir pil alanı var. Altta küçük bir tutacak alanı yapılmış. Bu alana basarak kapağı açıyorsunuz.
 • İlk etapta drone çalışmayacak. Çünkü pil bağlantılı bir şekilde gelmiyor. bu alanı açıp, soketi doğru bir şekilde diğer giriş soketine takmanız gerekiyor. Ben denemelerimde pilin şarjlı bir şekilde çıktığını gördüm. Bağlantıyı yaptıktan sonra yaklaşık bir 10 dakika kadar Piranha F45 Drone’u kullanabildim.
 • Pili şarj etmek için ise yine aynı alanı açmanız gerekecek. Bu alanı açarak pilin soketini çok dikkatli çıkarın. Kutunun içerisinden bir USB kablo çıkıyor. Bu USB kablonun bir ucu normal USB iken bir ucu ise sokete girecek şekilde yine soket başı. Bağlantıyı yaparak pili şarja takabilirsiniz.

Pili şarja taktığınız zaman, kablo üzerinde yer alan kırmızı ışık yanıyor. Bu ışık şarj durumunu gösteriyor. Açıkçası tavsiyem şarj aletlerine falan bağlamamanız. Soketi direkt olarak bilgisayar tablet gibi cihazlara bağlayarak şarj yapın. Çünkü çok dikkat edilmesi gerekiyor. Batarya açık konumda ve olası bir hata durumunda bataryanın kısa devre yapması gibi durumlar yaşanabilir.

Piranha F45 Drone

Bu durumlarda pilin gitmesi önemli değil, evinizde yangın çıkabilir. Kesinlikle ama kesinlikle pili şarja takıpta gece şarjda bırakmayın. Mümkünse şarjı sabahları yapın ve bu şekilde pil şarj olurken kontrol etme şansınız olur. Bu biraz önemli bir konu. Akıllı telefonlarda bile şarj sorunları yaşanabiliyorken, bu cihazda yaşanmayacak gibi bir durum yok.

Dikkatli Kullanım Uyarısı: Piranha F45 Drone soket başlarını çok başarılı bulmadım. Soket başlarında kullanılan malzeme ve kablolar çok dayanıklı değil. Soketi çıkartacağım deyip tüm kabloyu koparabilirsiniz.

Bu da dronea veda etmeniz demek. Çünkü 2 yıl garantisi olmasına rağmen böyle bir durumda ürünü gönder tamir ettir falan uzun işlemler. Herkesin yapmayı göze alacağı işlemler değil. Değecek mi orası da başka bir konu.

Piranha F45 Drone

Piranha F45 Drone Kutu İçeriği

Şimdi ürünü alacak olan kullanıcıların merak ettikleri bir şey daha var. O da tamam böyle bir cihaz alacağız ama kutudan ne çıkacak? Kutudan çıkanlar kullanım için yeterli mi? Bu sorulara da cevap olması açısından kutu içeriği hakkında da bilgi vermek istedik. Önce şunu söyleyeyim ki kutunun içerisinde her şey var. Ne bir tornavidaya ihtiyacınız kalıyor ne de ekstra bir aparata ihtiyacınız oluyor. Her şey karşılanmış. Kutu içerisinde:

 • Piranha F45 Drone
 • Kontrol Kumandası
 • Kamera modülü
 • Telefon tutucu aparat
 • 4 adet kanat korumalığı
 • 2 adet yedek kanat
 • tornavida
 • Bolca vida
 • Kullanım Kılavuzu
 • Drone içerisinde yer alan pil

Kutu içerisinde dediğim gibi aç kullan bir yapı var. Kutuyu açtığınız zaman, kurulumları yapın, bağlantıları kurun (pil soket bağlantısı gibi), işiniz tamam kullanabilirsiniz. Dediğim gibi ben kutuyu açtığım zaman, pilin belli bir miktar şarjı vardı çünkü bağlantı yapılmamıştı. Eğer çalışmazsa pili bir kontrol edin.

Sizin Yapmanız Gerekenler – Ek Olarak Alınması Gerekenler

Anlatmayı unuttum. Kumandayı çalıştırmak için 4 adet standart kalem pile ihtiyacınız var. Yani droneu satın alacaksanız, bir de 4 adet pil satın alın ki hemen kullanabilesiniz. :)

Piranha F45 Drone Yorumu – Kullanım Deneyimi Nasıl?

Cihazı aldığım gibi deneme fırsatı buldum. Başta kumanda ile yapılan denemeyi anlatacağım.

Kumanda ile: Hız kısmı gayet iyi çalışıyor. Analoga biraz ağırlık verilebilirdi ve bu daha iyi bir his sağlardı ama genel olarak bu kısım başarılı. Yönlendirme konusunda harikalar beklemeyin. Evet kolay yönlendiriliyor ama sapmalar oluyor, bir yandan kaymalar oluyor yani çok stabil kullanılmıyor.

Ama şunu da söylemiyorum dikkat edin, droneu kaldırdığınız gibi sağa sola çarpıyorsunuz demiyoruz. Biraz hassaslığa alışmanız lazım ve kontrolü elinize almanız lazım. Bir de kamera modülünü taktığınız zaman sanki ürün biraz daha dengeleniyor. Kamera modülünden önce biraz daha fazla sapma oluşuyor.

Kontrol kumandasının üzerinde yer alan butonlar ise çok iyi tasarlanmış. Bir yandan kontrolü yaparken çok kolay bir şekilde butonlara basabiliyorsunuz ve aslında bakarsanız, iyi iş görüyor. Takla atması falan başarılı ama denge daha iyi olabilirdi.

Sonuç: Fiyatına göre kumanda ile sunulan kontrol başarılı. Sapma sorunları var ama genel olarak başarılı.

Piranha F45 Drone

Akıllı Telefon İle: Akıllı telefon ile kontrolünü ben hiç sevmedim. Dokunmatik ekrandan kaynaklı olan bir durum değil. Uygulaması çok başarılı değil. Anladığım kadarıyla bu uygulamanın biraz daha özelleştirilmesi ve kaliteli hale getirilmesi gerekiyor.

Akıllı telefon il kontrol edilmesi yerine cihazın kendi kontrol cihazı üzerinden kontrol yapılmasını ve akıllı telefondan sadece kamera kontrollerinin yapılmasını öneririm. Ama tercih size kalmış, size kontrol iyi gelebilir.

Sonuç: Akıllı telefon ile kontrol çok başarılı olmamış. Yayınlanan uygulama biraz daha geliştirilebilirdi. Kamera konusu bir derece ama akıllı telefon üzerinden kontrol tatmin edici değil.

Kullanım ve Piranha F45 Drone genel yorum: Drone başarısız değil ama çok iyi de değil. Fiyat performans derler ya işte tam da o noktadayız. Tutup droneu DJI ile karşılaştırmayın. Bu amiral gemisi akıllı telefon modelleri ile giriş seviyesi stok Android bir akıllı telefonu karşılaştırmak gibi bir şey olur.

Piranha F45 Drone

Piranha F45 Drone Fiyatı

Fiyat değişiklik gösteriyor. A101 kampanyasında ürün 190 TL gibi bir rakamdaydı. Piyasada ise 250-300 TL rakamlarını bulabiliyor.

Piranha F45 Drone Hata Kodları ve Çözümleri

Ürünün kullanım kılavuzunu kesinlikle atmayın. Çok işinize yarayacak. Mesela kılavuz üzerinde bir hata durum çizelgesi var. Drone çalışmadığı zamanlarda ne yapmanız gerektiğini söylüyor.. Ben kullanım kılavuzunu atanlar için bu hataları da paylaşmak istedim.

 • Drone Çok Fazla Titriyor: Pervaneler kısmında yıpranma ya da hasar oluşmuş. Pervaneyi yedekleri ile değiştirin.
 • Takla hareketleri çok başarılı değil: İnce ayarları yeniden yapın.
 • Bataryayı Taktıktan sonra yanıt yok: Batarya tükenmiş ya da soketler bozulmuş olabilir. Önce bataryayı şarj edin. Sokette sorun varsa soketin değişmesi gerekebilir. Veya batarya bozulmuş olabilir.
 • Motor Gaz Koluna Cevap Vermiyor: Işıklar yanıyor ama motor güç vermiyorsa o zaman batarya boşalmış demektir. Bataryayı şarj edin.

Bizi Youtube'ta takip et!

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Huawei

En İyi Android Tabletler 2020

2020 Yılındayız ve size bu yılın en iyi android tabletler listesini hazırladık. Geriye sadece ihtiyacınız olanı seçmek kalıyor.Samsung...

En İyi Video İzleme Siteleri – Eylül 2020

YouTube, hiç şüphesiz internet üzerinden çevrimiçi ücretsiz video akışı sağlayan en büyük video platformudur. Günlük olarak görüntülenen ve yorumlanan milyarlarca videoya ev...

Xiaomi Mi Band 5 İncelemesi

Xiaomi kısa süre önce yeni Mi Band 5 modelini piyasaya sürdü. Önceki versiyonu ile karşılaştırıldığında büyük bir yükseltme olmasa da, Mi Band...

Xiaomi Redmi 9 İncelemesi

Redmi telefonları Xiaomi için her şeyin başladığı yer ve seri hala şirketin en önemli telefonlarından oluşuyor. Redmi telefonları her zaman, mümkün olan...

Samsung Galaxy F41 için Yeni Bir Video Yayınlandı

Samsung'un F serisi adı verilen yeni bir akıllı telefon serisine geçiş yapacağı biliniyor. Marka bu serinin ilk modelini Samsung Galaxy F41 olarak...