Ana Sayfa Android Haberleri Play Store'da Binlerce Uygulama Zararlı Çıktı! Bazıları Oldukça Tanıdık Gelecek!

Play Store’da Binlerce Uygulama Zararlı Çıktı! Bazıları Oldukça Tanıdık Gelecek!

Android uygulama mağazası olan Play Store, birçok güvenlik önlemi almasına rağmen, binlerce zararlı uygulama gün yüzüne çıkmayı başardı...

-

İki yıl boyunca Sydney Üniversitesi’nden ve Data61’den araştırmacılar tarafından yapılan bir araştırma, Google Play Store’da 2.040 sahte Android uygulaması ve kötü amaçlı yazılım yüklü olduğunu keşfetti.

Google Play’de yayınlanan 1 milyondan fazla uygulama var. Ayrıca kötü amaçlı yazılım içermeyen ancak “tehlikeli” verilere erişim izni gerektiren çok sayıda sahte uygulama da bulunuyor. Araştırmaya göre sahte oyunların arasında Temple Run, Free Flow ve Hill Climb Racing gibi çok popüler oyunlar olduğu bildirildi.

Araştırmacılar, görsel olarak benzer uygulama simgelerini ve Play Store’daki en popüler ilk 10.000 uygulamanın özelliklerini kullanan uygulamaları bir yazılım geliştirerek araştırdılar. Makine öğrenimine dayanan bu model, 49.608 potansiyel sahte ürün bildirdi.

Google 46 Uygulamayı Daha Play Store'dan Kaldırdı!

Bu sonuçlar daha sonra VirusTotal çevrimiçi analiz aracıyla kötü amaçlı yazılımlara karşı kontrol edildi. Bunlardan 7,246’sı en az bir anti-virüs tarafından yakalandı. Araştırmacılar alanı daha da daralttı ve 2.040 sahte ve yüksek riskli uygulamaları belirledi.

Sidney Üniversitesi’nden Dr. Suranga Seneviratne, bu uygulamaların Google Play Store’un otomatik kontrol işlemlerini atlatmayı başardığını dile getirdi. Bu nedenle tehlikeli yazılımları hızla kaldırmak için hızlı yeni çözümler bulmanın önemli olduğunu söyledi. Bu çalışma tarafından tanımlanan uygulamaların çoğu, kullanıcıların şikayetlerini ve raporlarını takiben kaldırıldı.

KaynakMSN