Pokemon GO bir ülkede tamamen bitti diyebiliriz. Artık ülkenin tamamında Pokemon GO oynanamayacak.

Hiç tartışmasız kısa sürede en popüler oyun haline gelen Pokemon GO beraberinde bir çok sorunu getirdi. Cesetler mi bulundu, pokemon ararken suya düşüldü, araba kazaları yaşandı. Pokemon GO popüler olmanın bedelini daha önce Japonya’da ufak bir yasak ile öderken şuan en büyük yasağı yedi.

Pokemon GO 35 ülkede resmi olarak sunulurken İran’da artık tamamen yasaklanan bir oyun oldu. Arttırılmış gerçekliğe sahip oyun, insanların özel mülkiyetlerine izinsiz giriş ve işgal etmesi nedeni gerekçesi ile daha büyük sorunlar oluşturmadan ülkenin tamamında yasaklandı.

1baccc8f14ea4588122c092cad668553c23bf14c

İran hükümeti tarafından resmi olarak duyurulmuştu zaten. Yasak İran’da daha önceden de duyurulmuş ama pek takmamış bir hava vardı. Ancak İran kullanıcıları Twitter’da belirterek, sokaklardaki ahlak polisleri oyun oynayanları uyarmış ve müdahalede bulunduğunu açıklamışlardı.

Açıkçası söylemek gerekirse pek fazla sürmez ya haritaya bir çözüm bulup özel mülkleri oyuna kapatacaklar yada bir kaç hafta sonra ülkemizde bile kapanacak. Herkes işini gücünü bırakmış Pokemon arıyor. Bu iş böyle yürümezdi zaten. Cepkolik olarak şimdiden söylüyorum. Pokemon GO çok kısa süre sonra ülkemizde yasaklanmış bir hal alacak.

Ufak tefek 3. parti programlar ile oynansa bile artık bu oyun bir çok belayı beraberinde getiriyor. Bir oyun için kabarık faturalar ve işi gücü bırakma olayı zaten almış başını gidiyor. Daha önce haberini yapmadık ama her gün bir ilde 15-18 arası kişi işini bırakıp Pokemon Avlıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here