Ana Sayfa Karşılaştırma En Detaylı Portre Modu Karşılaştırması | iPhone XS -Galaxy S10+ - Pixel...

En Detaylı Portre Modu Karşılaştırması | iPhone XS -Galaxy S10+ – Pixel 3 – Huawei P30 Pro – OnePlus 6T

-

En iyi Portre modu çekimlerine sahip telefon hangisi?

Apple, 2016’nın sonlarında iPhone 7 Plus‘ta portre modunu tanıttığından beri diğer şirketler de bu özelliği sunmaya başladı ve şimdi, piyasaya sürülmesinden yaklaşık iki buçuk yıl sonra, tüm büyük amiral gemisi akıllı telefonlar portre veya başka bir isim altında bu modu destekliyor.

Portre Modu Nedir?

Size kısa bir özet vermek gerekirse, portre modu, bir akıllı telefondaki DSLR benzeri bir arka plan bulanıklığının benzeri anlamına gelir; bu, öznenizin arka plana karşı “öne” çıkmasına izin verir. Akıllı telefonlar geniş açılı lenslere ve küçük kamera sensörlerine sahip olduğundan, özünde yeterli arka plan bulanıklığı elde edemezsiniz ve görüntünün seçici kısımlarına yapay bulanıklığa yardımcı olacak yazılıma ihtiyacınız vardır. En büyük zorluk, görüntünün net odakta olması gereken kısımlarını ve görüntünün bulanık olması gereken kısımlarını doğru şekilde ayırmaktır. Ve sonra görüntü kalitesi, renkler, detaylar, dinamik alan ve benzeri konularla ilgili olağan sorular var.

Hangi telefonun daha iyi olduğunu ve farklılıkların neler olduğunu görmek için 2019’daki en yeni telefonlardan beş tanesini aldık ve çekim yapmaya başladık. İşte kullandığımız cihazların listesi:

Apple iPhone XS
Google Piksel 3
Huawei P30 Pro
OnePlus 6T
Samsung Galaxy S10+

Peki hangisi en iyi portre modu fotoğraflarını çekiyor? Hadi birlikte bakalım.

Sahne 1 – En İyi Koşullarda Portre Modu

Bu ilk testte, harika bir portre fotoğrafı için gereken mükemmel koşullara sahiptik. Yumuşak ışık, sert gölgeler yok, nesnenin arka planı kolayca ayırt edilebilir. Mükemmel bir fotoğraf için gereken her şey hazırdı.

Açık konuşmak gerekirse buradaki tüm telefonlardan güzel fotoğraflar elde etmemiz şaşırtıcı değil. Sonuç itibariyle -ülkemiz özelinde bakarsak- ciddi paralar harcayarak sahip oluyoruz ve iyi bir portre fotoğraf beklentisi içerisinde olmak hakkımız.

Ancak bazı şeyler göze çarpıyor. Portreyi iyi ya da kötü yapan, kişinin tasvir edilme şeklidir ve bu büyük ölçüde merceğin fiziksel özelliklerine bağlıdır. DSLR dünyasında, profesyoneller genellikle portreler için bir telefoto lensi kullanıyor (genellikle 85mm veya daha uzun olur). Böyle bir mercek, insan yüzünün oranlarını en güzel hallerinde almak için çok önemlidir. Daha geniş bir lens kullanıyorsanız, yüzün belirli kısımlarının orantısız derecede büyük görünmesi riskini alırsınız: doğal olmayan bir burun veya komik bir kafa, geniş bir lens kullanmanın yan etkileridir.

Telefoto Farkı!

Bu yüzden akıllı telefonunuzdaki telefoto lensi kullanmak, iyi görünen bir portre fotoğrafı çekmenin en iyi yoludur. Ne yazık ki, 2019 amiral gemisi modellerine baktığımızda yalnızca iPhone XS serisi portreler için telefoto (52mm) lenslerini kullanıyor ve diğer tüm telefonlar geniş açılı lensi kullanıyor. Bu çekimdeki tüm görüntüler renk üretimi ve dinamik aralık gibi teknikler açısından iyi görünse de, en iyi görünen, en yalın oranlara sahip olan iPhone çekimleri. Buradaki en iyi ikinci ise biraz daha uzun bir lensi taklit etmek ve kırpmak için yazılım kullanan Google Piksel. Diğer tüm telefonlarda bazı küçük tutarsızlıklar fark edebilirsiniz.

Arka Plan Ayrımı

Yukarıda belirtilen “mercek sıkıştırması” sorunlarının yanı sıra, portre modu fotoğrafının “doğal” görünmesi için diğer önemli faktör, nesne ile arka plan arasında doğru bir ayrım yapmaktır. Tüm telefonlar bunu yazılımla yapar, odağı yüzünde keskinleştirir ve zemini bulanıklaştırır.

Ne yazık ki, Portre fotoğrafları hayatımıza sokan telefon, iPhone XS nesneyi arka plandan ayırmada en kötü işi yapıyor. Arka plandaki parçaların yüzle nasıl yanlış birleştirildiğini fotoğraftaki yüzün kenarlarındaki yapay dokuyu farkedebiliyorsunuz.

Hemen hemen tüm diğer telefonlar iyi bir iş çıkarsa da, Apple’ın da bu konuda geliştirmesi gereken bazı şeyler var.

Sahne 2 – Günışığı Renkleri

Sonraki görüntü sahnemizde, telefoto lensini kullanan iPhone ile normal kameralarını kullanan diğer telefonlar arasındaki perspektif farkını tekrar görebilirsiniz.

Google Pixel keskinlik konusunda biraz abartıyor ancak hem bu hem de ilk örnekte hoş renkler ve doğru arka plan ayrımı sağlıyor ve genel olarak çok iyi bir iş çıkarıyor.

Huawei P30 Pro ya baktığımızda onun da iyi iş çıkardığını söylememiz gerekir.

OnePlus iyi fotoğraf çekiyor ancak renkler bizim zevkimize göre biraz soluk ve mat.

Sahne 3: Neredeyse Havana

Deniz kıyısındaki bir kafenin bu fotoğraf köşesine geçtiğinizde, lensin bir portre çekimi yaratmadaki büyük rolünü bir kez daha görüyorsunuz. iPhone’daki telefoto objektif hoş, orantılı bir görüntü ile dikkat çekiyor.

OnePlus burada pek başarılı değil. Renkleri canlılıktan yoksun ve duyguyu, mekanın havasını öldürüyor.

Buradaki Huawei, rekabet edemeyecek kadar hafif pozlanmış bir fotoğraf ortaya koyuyor.

Sahne 4 – Düşük Işık

Ayrıca geceleri sokaklarda çekim yapmaya çalıştık. Bu, küçük bir sensöre sahip ve ek işlem gerektiren bir akıllı telefon kamerası için aşırı zordur (ve geceleri çok az ışığınız vardır).

Beklendiği gibi, hiçbir telefon burada pek iyi değildi. IPhone düşük ışıktaki zayıflığını gösteri: çamurlu detaylar var ve bu fotoğrafın renkleri çok sarımsı görünüyordu. Piksel beyaz dengesi ve netliği ile çok daha iyi bir iş yaptı ancak arka plandaki lambalar çok garip görünüyor. Huawei, iyi bir iş çıkard. OnePlus ve Galaxy aynı zamanda vasat görünümlü fotoğraflar yakaladı.

Sahne 5 – Işıksız Ortamda Portre Modu Kullanmalı mısınız?

Sadece eğlenmek için, ışıksız çekim yapmaya çalıştık. Bırakın akıllı telefonu, kamera ile bile denememeniz gereken bir şey. Ama ne olduğunu görmeye çalıştık.

Ve evet, buradaki tüm görüntüler sönük görünüyor. iPhone’a ne halt oldu?

Fizik, olan bu. iPhone XS serisi f/2.4 bir açıklığa sahip telefoto lens kullanırken, bu karşılaştırmadaki telefonların çoğu f/1.8 olan daha geniş bir açıklığa sahip geniş açılı lensi kullanıyor (Huawei daha geniş, f/1.6 açıklık). Bunun anlamı, sadece süper karanlık olması değil, aynı zamanda iPhone’daki diyaframın ışığın çok fazla içeri girmesine izin vermemesi ve çöp bir fotoğrafla sonuçlanmasıdır.

Açık olalım: bu zifiri karanlık koşullarda, hiçbir telefon iyi bir iş çıkarmadı. Nezih olan tek resim, paylaşabileceğiniz bir fotoğraf haline getirmek için yeterli ışık ve rengi çeken Google Piksel’den geliyor, ancak geri kalanlarda sonuç mükemmel değil. iPhone gibi felaket değil ama kesinlikle harika değil.

SONUÇ

Günün sonunda, portre modunda fotoğraflar için en iyi telefonu bulabilir miyiz?

iPhone XS, 2019 modelimizde hala portreler için 2x telefoto lens kullanan tek telefon ve bu ona büyük bir avantaj sağlıyor: 52mm odak mesafesinde, yüzler diğer telefonların sahip olduğu geniş açılı kameralarla basitçe elde edemeyeceğiniz en büyük orantılara sahipler. Yalnızca bu nedenle, kişilerin portre fotoğraflarını çeken ve görünüşe ciddi önem veren herkes için iPhone listenin başında yer almalıdır. Portre efektinin canlı bir önizlemesini gösterme yeteneği de harika bir ekstradır ve çekimi yaptıktan sonra bulanıklaştırma seviyesini düzenleme seçeneği de son derece kullanışlıdır. Bununla birlikte, Apple’ın geri kalanı kadar iyi beceremediği iki şey var: Birincisi, nesne ve arka plan ayrımını iyi yapamaması. İkincisi ise; Zayıf düşük ışık performansı.

KAZANAN?

Bu karşılaştırmada en iyi ikinci seçeneğimiz muhtemelen Google Piksel 3 olacaktır. Piksel, neredeyse tamamen karanlıktan normal günışığı çekimlerinize kadar her türlü farklı koşulda portreler çekmekte mükemmeldi. Güçlü, canlı renkler ve keskin detaylar (Detaylar çok keskindir ve genellikle kırışıklıkları ve her türlü insan kusurunu vurgulamaktadır. Bu yüzden Google’ın daha fazla abartmamasını diliyoruz). Dezavantajları var: daha geniş mercek pekte hoş görünmüyor ve arka plan bulanıklığı şaşırtıcı bir şekilde, en az başarısız olmasını beklediğiniz yerde, bir görüntünün köşelerinde başarısız oluyor.

Huawei P30 Pro en iyi üçüncü seçenek olarak karşımıza çıkıyor. Çeşitli koşullarda yüksek ayrıntılı ve iyi görünen fotoğraflar yakalıyor.

Samsung Galaxy S10+, portre çekmek için telefoto lens kullanan S9 ve Not 9’a göre hayal kırıklığı yaratan bir düşüş gibi görünüyor. Burada, S10’da yalnızca normal kamerayla fotoğraf çekebilirsiniz ve portreler için çok geniştir. Ne renk üretimi, ne de ayrıntı miktarı bizi etkiledi, ancak S10’un kötü görünümlü fotoğraflar da çektiğini söyleyemeyiz. Yiğidi öldür, hakkını yeme demişler!

OnePlus 6T‘daki asıl sorun bizi etkilemeyen donuk renklerdi. Fakat şunu eklemeden geçemeyeceğim. Fiyat farklarını göz önüne aldığımızda OnePlus için rekabet pekte eşit şartlarda değil. Çünkü rakiplerinin yarı fiyatına satış platformlarında bulunabiliyor. OnePlus 7 çıktığında rekabet kızışacaktır.

Nihai puanlarımız için, portre çekimlerinde genelin en çok kullandığı yer olan günışığı fotoğraflarına ağırlık verdiğimizi unutmayın.

Portreler için en sevdiğiniz telefon hangisi? Ve bu modu bizim kadar kullanıyor musun?

PORTRE MODU
Puanlar
iPhone: 6.5/10
Pixel: 6.4/10
Huawei: 5.5/10
Samsung: 5/10
OnePlus: 4.5/10

Portre Çekimler için verdiğimiz puanlara katılıyor musunuz? Yorumlarınızı bekliyoruz

Bizi Youtube'ta takip et!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Türk Telekom 10 GB Hediye İnternet Veriyor!

Türk Telekom 10 GB hediye internet kampanyası başlattı. Yalnızca Efsane Tarifeler kullanıcılarının yararlanabileceği kampanya, müşterilere her hafta bedava internet dağıtacak. Yılın sonuna...

Bugün Koronavirüse 1.008 Kişi Yakalandı, 1.049 Kişi İyileşti

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, yapmış olduğu açıklamada 14 Temmuz 2020 koronavirüs vaka sayıları hakkında detayları paylaştı. Bugün 992 kişinin COVID-19 testinin...

Oppo Reno 4 Pro NCC’de Göründü

Oppo Reno 4 Pro 5G yakında Çin dışında küresel bir piyasaya sürülmeye hazır olabilir. En son kanıt, Oppo Reno 4 Pro'nun Tayvan'da...

LG Aristo 5 Tanıtıldı – Fiyatı ve Özellikleri

LG, yaşadıklarına ve eleştirilere rağmen akıllı telefonlarda yoluna devam etmekte kararlı. Marka yoluna devam ederken daha çok giriş seviyesine önem vermeye başladı....

Galaxy Z Fold 2 Özellikleri Belli Oldu

5 Ağustos Samsung'un tanıtım günü. 5 Ağustos ile düzenlenecek olan Unpacked etkinliğinde Galaxy Note 20 serisini göreceğiz. Note 20 akıllı telefonları bir...