Ana Sayfa Teknoloji Haberleri Qualcomm, 3D Sonic Sensor Gen 2 Ultrasonik Parmak İzi Okuyucusunu Tanıttı!

Qualcomm, 3D Sonic Sensor Gen 2 Ultrasonik Parmak İzi Okuyucusunu Tanıttı!

Qualcomm, yeni nesil 3D Sonic Sensor Gen 2 parmak izi sensörünü piyasaya sürdü. İşte detaylar...

-

Geçen yıl Temmuz ayında Corning, Gorilla Glass Victus‘u duyurduğunda teknolojinin önce Galaxy Note 20‘de yer alacağına dair söylentiler vardı. Nitekim Samsung Galaxy Note 20, piyasada mevcut olan koruma teknolojisi ile piyasaya sürüldü.

Aynı senaryo Galaxy S21 serisi ile devam ediyor. Qualcomm, 3D Sonic Sensor Gen 2 olarak adlandırılan ultrasonik ekran içi parmak izi sensörü tanıtıldı ve S21 serisinde bulunacağına dair söylentiler bulunuyor.

Qualcomm 3D Sonic Sensor Gen 2

Yeni teknoloji, orijinal model üzerinde çeşitli şekillerde gelişmeyi hedefliyor. Ayrıca, sensör için daha geniş bir yüzey alanı ve daha hızlı işleme sunarak, telefonların kilidini daha hızlı açmak için sensörün konuşlandırılmasını mümkün kılıyor.

Qualcomm’a göre, yeni 3D Sonic Sensor Gen 2, birinci nesil modelin 4mm x 9mm yüzey alanına karşı 8 mm x 8 mm boyutlarında. Bu, kullanıcıların yüzde 77’ye kadar daha fazla yüzey alanı elde ettiği anlamına geliyor. Kullanım sırasında daha geniş yüzey alanı, parmağınızı sensöre doğru şekilde yerleştirmenin daha kolay olmasını sağlıyor.

3D Sonic Sensor Gen 2

Ayrıca sensörün her taramada daha fazla veri toplamasına izin veriyor. Daha büyük sensör daha hızlı işlemeyle birleştirildiğinde Qualcomm, bir telefonun kilidini açmak için parmak izi taramanın 3D Sonic Sensor Gen 2 ile yüzde 50 daha hızlı gerçekleşeceğini söylüyor.

Bir hatırlatma olarak, Qualcomm’un 3D Sonic Sensor olarak bilinen birinci nesil ultrasonik sensörü, 2018’de Galaxy S10 amiral gemisi akıllı telefon serisinde bulundu. O zamanlar neredeyse tüm diğer ekran okuyucuları, daha yavaş olduğu söylenen bir optik tarayıcı kullanıyordu ve yeni ultrasonik olandan daha az güvenilirdi.

3D Sonic Sensor Gen 2

Bununla birlikte sensör,  bazı ekran koruyucularla birlikte kullanıldığında neredeyse her parmak iziyle telefonların kilidini açmasına neden olan son derece sorunlu bir güvenlik açığı dahil olmak üzere birkaç sorunla karşılaştı. Samsung daha sonra bu sorunu bir yazılım güncellemesiyle çözdü. 2019’un sonlarında Qualcomm, 20 mm x 30 mm yüzey alanına sahip birinci nesil sensörün çok daha büyük bir versiyonu olan 3D Sonic Max‘i duyurdu.

Qualcomm, yeni 3D Sonic Sensor Gen 2’ye sahip ilk telefonların “2021’in başlarında” satışa sunulması gerektiğini açıkladı. Şirket, herhangi bir detayı açıklamadı. Ancak sensörün 14 Ocak’ta piyasaya sürülmesi beklenen Galaxy S21’de yer alacağı söyleniyor.

Bizi Youtube'ta takip et! Süpriz Hediye Kazan!!

Düzenli çekiliş yaparak abonelerimize muhteşem hediyeler dağıtıyoruz.

KaynakGsm Arena

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Opera, YoYo Games’i Satın Aldığını Duyurdu!

Bilindiği üzere Opera, 2019 yılında ilk oyun web tarayıcısı olan GX'i piyasaya sürmüştü. GX tarayıcı, RAM ve CPU sınırlayıcısı, oyun çıkış tarihilerini gözlemlemek için...

Infinix Hot 10 Play Resmi Olarak Duyuruldu!

Akıllı telefon pazarında küçük üreticilerden olan Infinix, geçtiğimiz yıl Hot 10 ve Hot 10 Lite cihazlarını piyasaya sürmüştü. Bugün ise şirket seriye Play versiyonlu...

Samsung Yeni 870 Evo SSD Fiyatı ve Detayları Açıklandı!

Samsung, akıllı telefon pazarı dışında diğer teknoloji alanlarında da yeni ürünler çıkarmaya devam ediyor. Firma dün yeni bir SSD serisini tanıttı. 870 Evo adıyla...

Samsung Galaxy S21 Ön Siparişleri Galaxy S20’yi Geçti!

Samsung geçtiğimiz hafta yeni amiral gemisi akıllı telefonu Galaxy S21 ailesini resmi olarak tanıtmıştı. Birkaç gün önce de resmi olarak ön siparişe sunulan cihazın...

Samsung Yeni Bir Galaxy A82 5G Üzerinde Çalışıyor!

Güney Kore'li teknoloji devi Samsung, akıllı telefon pazarına oldukça etkili modeller ile giriş yapmaya devam ediyor. Şirket en son Galaxy S21 serinin tanıttı ve...