qualcomm

Snapdragon 810 kullanan ilk akıllı telefon ve tablet!

Günümüzün en çok kullanılan işlemcilerin sahibi diyebileceğimiz Qualcomm, yeni tasarlanmış Snapdragon 810 işlemciyi, yine kendisi tarafından tasarlanan tablet ve akıllı telefon modelinde kullandı. Yeni nesil üst düzey işlemci 64-bit ve 8 çekirdeği ile tam performans sunuyor. Önümüzdeki yılın akıllı telefonlarında kullanılması beklenen işlemci ilk olarak Qualcomm tarafından geliştirilen tablet ve telefonda kullanıldı.

İlk olarak Qualcomm’un akıllı telefonuna biraz değinelim;

qualcomm-telefon

6.2 boyutunda oldukça büyük bir ekranda 2560 x 1600 piksel çözünürlük sunan Qualcomm markalı akıllı telefon, Adreno 430 grafik işlemciyi içerisinde barındırıyor. Ayrıca yeni işlemci olan Snapdragon 810 modelinin de destek verdiği 4 GB LP-DDR4 RAM‘i içerisinde barındıran telefon, bu RAM’i kullanan ilk telefon olarak da kayıtlara geçmiş durumda.

Telefonda 32 GB dahili hafızanın yer aldığını da belirtelim. Gelelim internet teknolojisine, Gobi 9×45 modem ile 450 Mbps indirme hızına ulaşabilen cihaz, 100 Mbps hızda yükleme gerçekleştirebiliyor. 4K video çekimi yapabilen 13 MP arka kamera, 4 MP çözünürlükte ön kamerası bulunan telefonda dahili olarak 8 adet mikrofon yer almakta. Parmak izi sensörü, sıcaklık sensörü, nem ve basınç ölçer, ultraviyole sensörü gibi sensörleri içerisinde barındıran cihaz hızlı şarj özelliğine de sahip. Bu arada telefonda barınan batarya 3020 mAh gücünde. Göz kamaştıran özellikleri ile Qualcomm tarafından geliştirilen telefon içerisinde Android 5.0 Lollipop işletim sistemi yer alıyor. Cihaz 800 dolar fiyat ile referans olarak sunulacak.

Peki tablette ne özellikler var?

qualcomm-tablet (1)

Bir kaç özelliği telefon ile aynı diyebileceğimiz tablette de 4 GB LP-DDR4 RAM yer alıyor. 10.1 inç ekranı Ultra-HD (2160 x 3840 piksel) çözünürlük sunuyor. 64 GB dahili hafızasının yanı sıra ön kısımda stereo hoparlörü bulunan tablette 13 MP arka, 4 MP ön kamera yer almakta. Arka kamerası 4K video çekim özelliğine sahip ve OIS desteği bulunmakta.

Telefonda var olan sensörler tablette de bulunmakta, USB 3.0 girişi bulunan tablet, 7560 mAh kapasiteye sahip bataryayı içerisinde barındırmakta. Tabletin fiyatı ise 1000 dolar olarak belirlenmiş. Her iki cihaz da Aralık ayından itibaren belirli yerlere belirlenen fiyatlar üzerinden sunulacak. Gelişmeler, yeni haberler için takipte kalınız.

qualcomm-tablet (2)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here