sms-reklam

2 bin ile 10 bin TL arasında para cezası!

Sabah kalktınız telefonunuzu elinize aldınız, 5 dakika sonra bir mesaj geldi, kimden geldiğini merak ederken bilmem ne firmasının bilmem ne ürünü hakkında uzun bir tanıtım… Telefonunuzu bıraktınız bilgisayara oturdunuz, e-postalarınızı kontrol edeceksiniz, girdiğinizde onlarca spam tanıtım ve gereksiz posta… Bu durum ile karşılaşmak gerçekten sıkıcı şahsen ben günde en az 10 tane reklam mesajına maruz kalıyorum.

1 Mayıs 2015 tarihinde yürürlüğe girecek olan Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi yönünde gelişen kanun, artık bu mesajlara ve e-postalara, hatta reklam amaçlı gelen aramalara son verecek. İzinsiz olarak reklam gönderilirse kullanıcılar gönderen firmayı engelleme yetkisine sahip olacak, bu engellemeden sonra reklamlar yine de gelmeye devam ediyorsa, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na yazılı şikayet dilekçesi yazarak firmayı cezalandırmak mümkün olacak.

Kanun kapsamında yasağa uymayan firma ve şirketler 2 bin ila 10 bin TL arasında cezaya tabi tutulabilecekler, fakat bu sadece 1 kişiden şikayet varsa ödenecek olan rakam, eğer şikayetler çoklu ise ödenecek tutar 10 katına kadar çıkarılabilecek. Mesaj ve e-posta için bu yol ile firmaların gereksiz mesajları engellenebilecek.

Peki reklam aramaları ne olacak? 

Eğer bir firmanın sizi reklam amaçlı aramasından rahatsız olduysanız, firmaya tazminat davası açma yetkisine sahip olacaksınız, konuyla ilgili olarak Avukat Cevat Kazma tarafından yapılan açıklamada, arama ile yapılan reklamların mesaj ve e-postaya kıyasla kullanıcı daha çok rahatsız ettiğini vurguluyor…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here