Ana SayfaTeknoloji HaberleriRobot Gelişimi İnsanları İşinden Edecek mi?

Robot Gelişimi İnsanları İşinden Edecek mi?

-

Gelişen teknoloji insanlığın başını döndürse de para kazanma hırsının ateşlediği bu teknolojik gelişme yapay zeka denen mikro çiplerin daha aktif kullanılması ile çığırından çıkarak insan beyninden daha fazla zeki olmaları halinde yapay zekalı robot gelecekte kendi kendilerini üretip, tamirlerini yapacak konuma gelebilirler.

İşte o zaman insanlığın pardon patronunun hizmetinde olan robotlardan birisi yanlış kişi elinde haince planlanırsa işte o zaman patron değil tüm insanlığın korkması gerekir.

robot-volkswagen

Biz şimdilik robotların hain planlarını bırakıp günümüze gelelim. Öyle şey olur mu diyorsanız, bel ki otorobotların çalıştığı bir alanda hizmet vermiyorsunuz demektir. İnanın bu çalışan robotlar fabrikalara girdikten sonra çok işçi işinden oldu. Gelişen teknoloji insanlığın hayatını kolaylaştırsın diye değil daha çok para getirsin diye aranıp bulunuyor.

Robot ne ekmek ister ne de su ver elektriği dinlenmeksizin çalışsın dursun . Üstelik ne maaş,ne fazla mesai, ne izin, ne de tazminat isteyim greve gidebilir. Patron bakımından işin özü maalesef bu.

robot japan

Belki bizler Bu ülke vatandaşı olarak bu günümüzü düşünüyor olabiliriz ancak Dünya’ya baktığımızda ise bu işsizlik kaygısını çeken insan sayısı azımsanmayacak kadar çok. Uluslararası araştırmalara bakılır ise Çinliler’in yüzde 80’ni, Hollandalılar’ın yüzde 60’ı Hintli ve Amerikalılar’ın yüzde 61’i işlerini akıllı otomasyon projelerine ve robotlara kaptırmaktan korktuğunu gösteriyor.

Korkuya kapılan bu insanların üzerinde Bilim kurgu filmlerinin etkisi var mı bilinmez zira o filmlerde dünyayı robotların ele geçireceği konusu çok işlenmişti. Ama gerçek şu ki, çalışanlar yakın gelecekte kendilerinin yerini akıllı otomasyon projelerinin, hatta robotların almaya başlayacağını düşünüyorlar.

Robot

İngiltere merkezli ADP Araştırma Enstitüsü‘nün 13 ülkede insan gücü ile çalışanların teknolojiyle olan ilişkisini ortaya koyan araştırmasına göre çalışanlar geleceğe büyük ölçüde kuşku ile bakıyor. Özellikle robotlara işini kaptırma korkusu en çok yüzde 80 ile Çinli çalışanlara ait. Malum çoğu Çinli düşük ücretle çalışmakta..

İkinci sırada yüzde 63 ile batı Avrupa ülkesi Hollandalı çalışanlar yer alıyor. İşini robotlara kaptırma riski olduğunu düşünenler arasında üçüncü sırayı yüzde 61’lik oranla iki ülke Hintli ve ABD’li çalışanlar paylaşıyor.

ADP Araştırma Enstitüsü işini robotlara kaptırma korkusu azınlıkta olan ülkeler arasında Şili, Almanya ve İngiltere’yi gösteriyor. Çinliler’in otomasyon projeleri ve robotlara işi kaptırma korkusu üst seviyelerde iken, akıllı otomasyon projelerine ve akıllı robotlarla Endüstri 4.0’e geçiş konusunda kararlı davranan Almanya çalışanları ise bu oranın yüzde 39 ile azınlıkta kalması şaşırtıcı bir durum.

Bunun sebebi ise yapılan araştırmada sendikaların ağırlığının olması ve iş güvencesi yanında yürütülen kanun çalışmaları ile kısmen korkunun önüne geçilmiş olması görülüyor.

robot evrimi

Robotik çalışmalar ile hataların en aza düşürüldüğü, çalışma saatlerinin sorun olmadığı, emeklilik ve grevin sorun olmaktan çıktığını düşünen yatırımcılar otomasyon ve robotlarla birlikte çalışma konusunda daha çok istekli davranıyorlar. Şu anda robotlar üretim sektöründe yoğun olarak kullanılırken insan elinin ve hareketlerinin detaycı davranışlarını taklit etmek için daha sofistike ve pahalı robotlar kullanmak şart görünüyor.

robot-face

Deneyimli ve üst düzey çalışanlar şimdilik pek tedirgin değil. Bunlara doktor ve hakim, savcı ve avukat olarak örnekleyebiliriz. Ancak son dönemde en detaylı ameliyat yapan mikro robotlar hayatımıza girmeye başladı üstelik korku,telaş ve el titremesi sorunları yok. Adalet tarafında ise yapay zekanın kanunları şahıs, makam ve toplumsal pozisyon gözetmeden vermesi sanırım herkes için eşitlik anlamına geleceğinden pek tepki toplamaz. Üstelik yanlışlık yapma , tolerans sıfır olacakken.

Robotlaşmaya,otomasyona en güzel örnek ise Bankamatikler diyebiliriz. bankamatikler sayesinde insan gücüne ihtiyaç azaldı ve işveren masraflardan kurtulmuş oldu. Haliyle gelişen teknoloji yanında İnternetten işlem yapılması da buna en güzel örnek olur. İşin özü şu ki gelecekte devletler insan hayatını idame için gerekli bütçeyi sağlayamaz ve ilgili koruyucu kanunları çıkartmaz ise o ülke insanları ya isyan edecek yada…..

Artık gerisini siz düşünün. Devlet bakmaz işim olmazsa ben ne yaparım diye ? Tabi ki yapay zeka kontrolüne girmezsek. Yapay zeka kontrolüne girersek de robotların bize ihtiyacı olmaz…. Anlayacağınız dünya bize cehennem olur. Yaşatılır isek tabi ki…

Bizi Youtube'ta takip et! Süpriz Hediye Kazan!!

Düzenli çekiliş yaparak abonelerimize muhteşem hediyeler dağıtıyoruz.

1 Yorum

  1. eder tabikide insan emeğinin yerini alır ama mühendislik hariç robotlar mühendislik yapamaz insanlarla iletişim kuramaz çok fazla diğer hariç herşeyi yapabilir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here