rus-bilim-insanlari-nukleer-pil-uretecek

Nükleer teknolojiler hususunda günümüz dünyasının en güçlü isimlerinden biri olan Rusya, yeni nükleer projesi ile dünya gündeminde ses getirecek gibi görünüyor. Rusya, eşi benzeri olmayan ve ilk olacak nükleer pil üretimine başlayacak gibi…

Devletler gücünün nerede ise nükleer güç ile ölçüldüğü günümüz dünyasında ülkeler arasındaki güç dengesini sağlamak adına en önemli faktörlerden biri olan nükleer teknolojiler gün geçtikçe artmaya devam ediyor.

nükleer

Nükleer teknolojiler konusunda gelişmelere ayak uydurma çabası gösteren ve sektörün büyük oyuncularından sayılan Rusya, şimdi de dünyada ses getirecek nükleer pil üretimi projesini tamamlamaya hazırlanıyor.

Sputnik News’de yer alan haberde, Moskova Ulusal Araştırma Ve Teknoloji Üniversitesi(MISİS), nükleer pil üretebilecek bir teknoloji geliştirildiği duyuruldu.

Üniversite’deki bilim adamlarının görüşlerine göre, Nikel-63(Nİ-63) izotopundan yapılacak nükleer piller, şarja ihtiyaç duymadan 50 yıllık bir ömre sahip olacak.

Tıp ve uzay bilimleri başta olmak üzere sağlık, elektrik üretimi gibi birçok alanda kullanılması planlanan nükleer pillerin, henüz net tarihi ve detayları açıklanmasa da, 2017 yılından itibaren üretileceği düşünülüyor.

Elektrikli arabalar için altın çağ başlayacak…

Nikel-63 izotopu teknolojisini günümüzde elektrik üretiminde kullanan Rusya’nın söz konusu projeyi insanların kullanımına sunup sunmayacağını ise zaman gösterecek.

rusya nükleer çaışmaları

 

Saf ve temiz enerji için insanlık yenilenebilir enerji kaynaklara yönelmeyi planlarken, insanlık ve tüm canlılar için hayati tehlike arz eden nükleer teknolojilerinde arka planda gelişimine devam etmesi de ayrı bir tehlike olarak yerini muhafaza ediyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here