Facebooka Rusyadan sansür geldi.
Facebooka Rusyadan sansür geldi.

Facebook, sosyal medya siteleri arasından ne kadar sivrilmiş olsa da bazı kesimlerden tepki çekebiliyor. İngiliz Gazetesi The Telegraph; fenomen haline gelen site hakkında bir duyuru yaptı. Rusya’nın Facebook’u sansürlediğini ortaya attı.

Rus Muhalif Kanada Sansür

Gazete, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e en büyük muhaliflerden birisi olan Alexey Navalny’i destekleyici nitelikte ve propaganda yapılan sayfalar nedeniyle Facebook’a sosyal sansür uygulandığı ve Rusya yönetiminin yaptığı baskılar sonucunda böyle bir karar alındığını yazdı.

The İndependent Gazetesi de ; Rusya’da gerçekleşen bu sansür olayını özgürlüğü kısıtlayan bir eylem olduğunu söyleyerek köşesinde yer verdi. Rusya yönetiminin ileride sosyal medya sitelerine karşı oluşturduğu bu sansür uygulamasından endişe duyduklarını belirterek; bu engellemenin ileride daha da artabileceğini belirtti. Arap Baharı eylemlerinin de sosyal medya üzerinden yayıldığını göz önüne alan gazete, Moskova’nın muhalif kesiminin örgütlenme sürecini yavaşlatmak için böyle bir sansüre başvurabileceklerini de sözlerine ekledi.

2018 Rusya başkanlık seçimlerinde, Putin’in karşısında durabilecek en güçlü aday olarak göze çarpan Alexey Navalny’nin kitlesini arttırıcı bir unsur olarak da görülebilen sosyal medya siteleri hakkında böyle bir karar alma gereği duyulabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here