note 7 ön inceleme

Android ailesinin tepe modeli Samsung Galaxy Note serisi yenilendi. Samsung Galaxy Note 7 ön incelemesi, satış fiyatı ve satış tarihini sizler için derledik.

Galaxy Note ailesinin yeni üyesi Samsung Galaxy Note 7, New York’taki Unpacked 2016 etkinliğinde tanıtıldı. Sadece Samsung’un değil Android cihazlar içerisindeki en ciddi amiral gemilerinden olan Galaxy Note ailesi cihazlarının yeni üyesi merakla bekleniyordu.

Galaxy Note 5 başarılı bir giriş yapmış ve Galaxy S7 Edge tanıtılana kadar yüksek satış rakamları elde etmişti. Galaxy S7 Edge’in peynir ekmek gibi satılmasının ardından Samsung piyasayı iyi takip etmiş ve mükemmel bir cihaz ortaya koymuş: Samsung Galaxy Note 7.

Samsung Galaxy Note 7 Detaylı Teknik Özellikleri

Samsung Galaxy Note 7 vs Galaxy S7 EDGE

İlk değişikliğin isimde yapıldığını görüyoruz. Galaxy S ailesi ile Galaxy Note ailesi cihazlar arasında 1 model yılı fark vardı. Bu nedenle kafalarda soru işaretleri olabiliyordu. Galaxy Note 6 es geçilerek bu kafa karışıklığı giderildi.

Galaxy Note 7’yi daha uzun süre kullanıktan sonra detaylı bir inceleme yazısı da yayınlayacağız. Fakat şimdi lafı fazla uzatmadan ön incelememize başlayalım.

Tasarım

note 7 ön inceleme tasarımSamsung Galaxy Note 7‘nin tasarımı günler öncesinden sızdırılmış ve üç aşağı beş yukarı nasıl bir telefonla karşılaşacağımızı biliyorduk. Tasarımsal anlamda herhangi bir sürpriz ile karşılaşmadık. Zira son bir haftadır medyada yaygın şekilde kullanılan Galaxy Note 7 görselleri doğru çıktı.

note 7 ön inceleme ön yüzGalaxy Note 7‘nin ekranının kavisli yapıya sahip olacağını düşünüyorduk. Düşüncelerimizde haklı çıktık. Galaxy Note 7’nin ekranında S7 Edge’deki kadar büyük bir kavis olmasa da küçük bir kavis bulunuyor. Bu kavis S7 Edge’deki kadar şan şanlı gözükmese de cihazın tasarımını kuvvetlendiriyor. Zira Note 7’ye önden baktığımızda 5.7 inç boyutundaki ekranın sağında ve solunda çerçeve görmüyoruz. Alttaki ve üstteki çerçevelerin de küçük olması ile beraber Galaxy Note 7’nin ön yüzü çok şık görünüyor. Dayanıklılık olarak da önceki modele göre geliştirmeler var. Gorilla Glass 5 seviyesinde koruma sağlanıyor.

Arka yüzeyin tasarımı Galaxy Note 5 ile aynı. Ve Note 5’teki gibi cam malzeme kullanılıyor. Fakat Note 5’ten farklı olarak bu cam Gorilla Glass 4 değil Gorilla Glass 5 seviyesinde koruma sağlıyor. Cihazın arka yüzü kavisli ön yüzey ile aynı oranda kavise sahip. Bu sayede ele daha iyi oturuyor.note 7 ön inceleme arka

Cihazın boyutları Galaxy Note 5 ile hemen hemen aynı fakat kavisli yüzeyler sayesinde sanki küçük bir telefon tutuyormuş hissi veriyor. Büyük ekrandan dolayı tek elle kullanım hala mümkün değil. Ama taşınabilirlik anlamında oldukça başarılı.

note 7 ön inceleme usb-cSamsung, Galaxy Note 7 modeli ile birlikte USB Type-C girişini kullanan firmalar arasına katılıyor. Galaxy S7 serisinde Gear VR ile uyumluluk için MicroUSB girişini kullanmayı tercih eden Samsung, tanıttığı USB-C destekli yeni Gear VR gözlük ile birlikte USB Type-C girişini Galaxy Note 7’den itibaren kullanmaya başladı. USB Type-C girişi ile birlikte hem daha hızlı veri aktarımı hem de daha fazla elektrik aktarımı yapılabiliyor. Üstelik şarj cihazını ters düz takma problemi ortadan kalkıyor.

Samsung Galaxy S7 ve S7 Edge, IP68 suya ve toza karşı dayanıklılık gösterirken Note 5’te böyle bir özellik bulunmuyordu. Note 7 ile beraber bu özellik Note ailesine de gelmiş oldu. Üstelik sadece cihaz değil S-Pen kalem de IP 68 suya ve toza karşı dayanıklı.

Samsung Galaxy Note 7’nin tasarımı özetle; S7 Edge ve Note 5 karışımını içeriyor.

Son yıllarda başarılı bir tasarımsal dil yakalayan Samsung, radikal bir değişikliğe gitmek yerine sahip olduğu tasarım anlayışında ufak rütuşlar yapmayı tercih etmiş. Tasarımsal anlamda daha fazla detaya, detaylı incelememizde değineceğiz.

Ekran

Samsung Galaxy Note 7, tıpkı Galaxy Note 5’de olduğu gibi 5.7″ boyutunda 2560 x 1440 (2K) çözünürlüğünde Super AMOLED ekrana sahip. Ekran boyutu ve çözünürlük anlamında herhangi bir yenilik olmasa da iki önemli ekran teknolojisi Galaxy Note 7’nin ekranını selefinden farklı kılıyor: HDR ve Always On Display.

HDR ekran teknolojisi akıllı telefonlarda ilk defa Sony Xperia X Performance modelinde karşımıza çıkmıştı. HDR ekran teknolojisi, koyu ve açık renklerin bir arada olduğu görüntülerde görüntünün daha canlı gözükmesini sağlıyor. Güncel televizyon modellerinde HDR ekran teknolojisi kullanılıyor.

Always On Display (Türkçe adıyla her zaman açık ekran), Samsung cihazlarda ilk defa Galaxy S7 serisinde kullanılmıştı. Bu özellik Samsung Galaxy Note 7’ye de geldi, üstelik daha da geliştirilmiş bir şekilde. Bu ekran teknolojisini kısaca özetleyecek olursak; cihazınızın ekranını kapatsanız bile saat, takvim ve bildirimler ekranda gözükmeye devam ediyor. Böylelikle bildirimlere bakmak veya saati kontrol etmek için sürekli olarak ekranı açmanıza gerek kalmıyor. Pilden tasarruf etmiş oluyorsunuz.

Samsung Galaxy S7 serisinde kullanılan Always On Display teknolojisi kısıtlı yeteneklere sahipti. Örneğin 3. parti uygulamalardan bildirim takibi yapılamıyordu. Sadece sms, çağrı ve mail bildirimleri görüntülenebiliyordu. Samsung Galaxy Note 7 ile bu kısıt kalkıyor ve tüm uygulamaların bildirim takibi Always On Display ekranından yapılabiliyor.

Always On Display ekranının saat ve görüntü çeşitlerinde de büyük geliştirmeler yapılmış. Artık daha fazla seçeneğe sahibiz. Üstelik kendi resimlerimizi de her zaman açık ekrana ekleyebiliyoruz. Her zaman açık ekrandan çalan müziği görüntüleme, kontrol edebilme ve bu ekrana S-Pen üzerinden not alabilme özellikleri de eklenmiş.

Özet geçmek gerekirse Samsung Galaxy Note 7’nin ekranı; çözünürlüğüyle, kavisli yapısıyla, düşük güç tüketmesi ile, sunduğu görsellik ile ve geliştirilmiş Always On Display teknolojisi ile günümüzün en iyi mobil ekranı olduğunu çok rahatlıkla söyleyebilirim.

Kamera

Cihazın kamera yeteneklerine baktığımızda Samsung Galaxy S7 ailesine ek olarak herhangi bir yenilik bulunmuyor.

Tıpkı Galaxy S7 ve S7 Edge’de olduğu gibi 12 MP çözünürlüğünde, f/1.7 diyafram açıklığına sahip, 1.4 µm piksel büyüklüğünde arka kamera kullanılıyor. Dual pixel teknolojisi bu cihazda da kullanılıyor. Arka kameranın 4K video kayıt, optik görüntü sabitleme ve ağır çekim video kayıt özellikleri bulunuyor. Galaxy S7 ailesinden farklı olarak HDR video kayıt yeteneği yer alıyor.

Ön kameranın da Galaxy S7 ailesi ile aynı olduğunu görüyoruz. 5 MP çözünürlüğünde f/1.9 diyafram açıklığına sahip 2K video kayıt yeteneğine sahip ön kamera kullanılıyor.

note 7 ön inceleme kamera arayüzüKamera modları da Samsung Galaxy S7 ailesi ile aynı. Fakat arayüzde bir takım ufak değişiklikler var. Arayüzde tek elle sürükleme yaparak modlar arasında ve ön ile arka kamera arasında geçiş yapılabiliyor.

Samsung Galaxy S7 ve S7 Edge, akıllı telefonlar içerisindeki en iyi kameraya sahipti. Belki de bu nedenle kameranın geliştirilmesine ihtiyaç duyulmadı ve Galaxy Note 7’de de aynı kamera kullanıldı.

Performans

Samsung Galaxy Note 7‘nin Galaxy S7’ye göre daha yüksek frekanslara sahip Snapdragon 821 ve Exynos 8893 ile gelmesi bekleniyordu. Fakat Samsung halihazırdaki işlemcilerin yeterli olacağını düşünmüş olacak ki Galaxy Note 7’nin Amerika’da satılan versiyonlarında Snapdragon 820, ülkemizde ve Avrupa’da satılan versiyonlarında ise Exynos 8890 işlemcisini kullanmayı tercih etmiş.

Galaxy S7 Edge’e göre RAM kapasitesinde de herhangi bir artış yok. 4 GB RAM korunmuş.

Dahili depolama alanı seçeneği olarak minimum 64 GB dahili depolama seçeneği sunuluyor. Uygulama boyutlarının ve video kalitelerinin giderek arttığı günümüz teknolojisinde 32 GB yetersiz kalıyor. Özellikle Gear VR içerikleri çok büyük alan kaplıyor ve bu içerikler hafıza kartına kurulmuyor. Samsung, depolama alanını 64 GB’a çıkartarak çok doğru bir tercihte bulunmuş.

Dilerseniz hafıza kartı desteği ile 256 GB‘a kadar olan MicroSD kartları takabilirsiniz.

note 7 ön inceleme arayüzSamsung Galaxy Note 7 yenilenmiş Touchwiz arayüzünü kullanılıyor. Yeni arayüz tasarımsal anlamda daha sade logolara, daha yumuşak renklere ve daha akıllı özelliklere sahip.

Batarya

Galaxy Note 7 ‘de 3500 mAh büyüklüğünde bir bataryaya yer veriliyor. Bu batarya büyüklüğü Galaxy S7 Edge’den düşük. Galaxy Note 7’nin ekranının ve boyutlarının daha büyük olması nedeni ile Galaxy S7 Edge’den daha yüksek kapasiteli batarya kullanılması bekleniyordu. Bu nedenle Galaxy Note 7’nin 3500 mAh’lik batarya kapasitesinin beklentilerin bir tık aşağısında kaldığını söyleyebiliriz.

Samsung amiral gemilerinden alışık olduğumuz hızlı kablolu şarj ve hızlı kablosuz şarj özellikleri Note 7’de de karşımıza çıkıyor. Kutu içeriğinden çıkan adaptör ile cihazın bataryasını yalaşık 1 buçuk saatte doldurabilmek mümkün.

Yenilenen Touchwiz arayüzü ile beraber güç tasarruf modlarının da değiştiğini görüyoruz. Seçtiğimiz moda göre cihazın ekran çözünürlüğünü küçültebiliyoruz. Kullanıma süresine etkisini detaylı testimizde inceleyeceğiz.

S-Pen

note 7 ön inceleme s-pen çizimS-Pen dokunmatik kalemi Samsung Galaxy Note serisini diğer akıllı telefonlardan farklı kılan en önemli detaylardan birisi. Not almak, daha keskin dokunuşlar yapmak, oyun oynamak veya resim çizmek için S-Pen kalemi adeta kurşun kalem kadar kullanışlılık katıyor.

Galaxy Note 7‘deki yeniliklerden S-Pen de nasibini almış. S-Pen’in kalem ucu Note 5’dekine göre 0.9 mm daha inceltilerek 0.7 mm seviyesine çekilmiş. S-Pen’in basınç sensörünün duyarlılığı ise iki katına çıkartılmış. Böylelikle daha keskin ve daha hassas dokunuşlar yapılabilecek.

note 7 ön inceleme s-pen gif almaS-Pen menüsüne eklenen Akıllı Yakalama özelliği ile ekrandaki bir videoyu gif olarak yakalayabilecek, Çeviri özelliği sayesinde farklı dildeki kelimeleri çeviri yapabilecek ve Büyüteç ile de yazıları ve görüntüleri büyütebileceksiniz. S-Pen‘in arka tarafını da silgi olarak kullanabileceğiz.

Cihazın tasarımını ele alırken değindiğimiz gibi yenilenen S-Pen, IP 68 suya ve toza karşı dayanıklılık içeriyor.

Iris Tarayıcı ve Güvenli Klasör

Samsung Galaxy Note 7‘nin en dikkat çeken yeniliklerinden birisi de cihazın ön kısmına eklenen Iris göz tarayıcı. Iris tarayıcı tıpkı parmak izi okuyucu gibi cihazın kilidini açmak veya ödeme onayı yapmak için kullanılıyor.note 7 ön inceleme iris tarayıcı

Iris tarayıcı, kullanıcının göz retinasını matematiksel bir şekilde işliyor ve önceden tanımlı retina ile karşılaştırıyor. Eğer eşleşme başarılı ise gerekli işlemi yerine getiriyor. Algılama hızı oldukça başarılı. Fakat Iris tarayıcıyı başlatma işi zahmetli. Önce telefonun ekranını uyandırmalı, ekranı sağa sürüklemeli ve iki gözünüzü istenilen pozisyonda tutmalısınız.

Güvenlik anlamında yapılan tek yenilik Iris tarayıcı değil. Güvenli Klasör ismindeki özellik sayesinde saklamak istediğiniz verilerinizi, uygulamalarınızı ve görsellerinizi bu klasöre taşıyarak verilerinizi meraklı kişilerden saklayabilirsiniz. Kullanışlılık anlamında zahmetli fakat güvenlik anlamında görevini yerine getirecek bir çözüm gibi duruyor.

Son Olarak

note 7 ön inceleme son olarakSamsung, Galaxy S7 Edge ile başarılı bir telefon ortaya koymuş ve yüksek satış rakamları elde etmişti. Bundan dolayı firma Note 7’de radikal değişikliklere gitmek yerine S7 Edge’in eksikliklerini kapatmayı tercih etmiş. Böylelikle mükemmel ve kusursuz bir telefon ortaya koymayı başarmış.

Sanırım Note 7 ile ilgili tek soru işareti satış fiyatı olacaktır. Ülkemizdeki resmi satış fiyatının ne kadar olacağı henüz bilinmiyor. Tahminler 3499 TL olacağı yönünde. Satış tarihi ise belli oldu. Bir aksilik olmazsa 19 Ağustos tarihinde satışa sunulacak.

Cepkolik Telefon Karşılaştırma Aracı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here