linux on galaxy note 8

Samsung‘un, Galaxy akıllı telefonlarında DeX platformu vasıtasıyla Linux dağıtımları çalıştırma fikrini denediği biliniyor. Fikir, oldukça basit olmakla birlikte, kullanıcının cihazlarını birden fazla amaçla kullanmasına izin vermek için ortaya çıktı.

Bu fikir yeni bir şey değil olsa da Samsung, DeX ile Linux çalıştıran bir Galaxy Note 8‘in bir demo videosunu yayınladı. Henüz kamuya açıklanmamış olan video, şirketin fikirin nasıl işlemesini beklediğini ortaya koyuyor. Kullanıcı cihazı DeX bağlantı istasyonuna bağlar ve Linux, telefondaki bir uygulamayla başlar. Bu işlevsellik bazı amiral gemisi akıllı telefonlarında zaten mevcut, ancak Linux çalıştırmak yerine Android ortamını daha büyük bir ekrana sığacak şekilde ölçeklendiriyor.

Samsung hizmet için vizyonunu açıkladı:

“Bir uygulama olarak kurulan Galaxy’de Linux, akıllı telefonlara, geliştiricilerin tercih ettikleri Linux tabanlı dağıtımlarıyla mobil aygıtları üzerinde çalışabilmelerini sağlayan çoklu işletim sistemlerini çalıştırma olanağı sunuyor. Akıllı telefon işletim sisteminde bulunmayan bir fonksiyonu kullanmaları gerektiğinde, kullanıcılar sadece uygulamaya geçebilir ve Linux OS ortamında ihtiyaç duydukları herhangi bir programı çalıştırabilirler. “

Bu özellikten yararlanmak isteyen geliştiriciler için, geliştirme araçları kullanıma sunulacakları zamana kadar haberdar olmak için buradan kaydolabilirler. Samsung, bunun ne zaman halka sunulacağını açıklamadı.

Zaten DeX özellik setini destekleyen Samsung Galaxy Note 8, bu yılın başlarında dünya çapında çok sayıda pazarda büyük başarı yakalayan bir satışa ulaştı ve cihaz 16 Kasım‘dan itibaren yeni bir “Deepsea Blue” renginde satışa sunulacak. Diğer yandan Galaxy S8 ve S8+, bugün Microsoft Store üzerinden çevrimiçi olarak satın alınabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here