Uzun süredir devam eden yarışta, iki üretici de birbirlerini geçmek için ellerinden geleni yapıyorlar. Amaç ise belli, Android cihazların en tepesine yerleşebilmek, ancak unutmamak gerekiyor ki, bu yarışta, üreticilerin taşıdıkları bayraklar gittikçe birbirlerine benziyor.

Aralarındaki en büyük fark ise zamanlama, ki zaman da artık bu oyunun bir parçası. Bu yarışı ilginç kılan ve zevkle izlememizi sağlayan temel unsur da işte bu aslında. Koreli iki rakip, farklı yörüngelerde yer alıyorlar belki, ancak biri diğerini geçebilecek mi göreceğiz.

İlk çıktığı zamana baktığımızda, LG G2, LG’nin şimdiki şekillenmesine yardımcı olan ilk telefondu ve Samsung Galaxy S4 ile karşılaştırıldığında mümkün olan her yönden onu geçiyordu. HTC One ve Sony Xperia Z ise çok ağır darbeler almamıştı, çünkü LG G2’nin gözünü diktiği tek bir rakip vardı.

Zamanı biraz ileriye sardığımızda, G2 hala yoluna emin adımlarla devam ediyor ve listede herhangi bir düşüş yaşamışa benzemiyor. Bunun en büyük sebebi de G2’nin LG’nin bu güne kadar ürettiği en iyi telefonlardan biri olması. Şimdi bile baktığımızda, telefon gayet iyi bir biçimde duruyor ve yeni çıkan telefonların taşıdığı bayraklar oldukça pahalıya patlıyor. Bu da önemli bir etken.Samsung-Galaxy-S5-vs-LG G2-inceleme

Samsung Galaxy S5’e baktığımızda ise, suya karşı olan dayanıklılığı, daha iyi kamerası, daha büyük ekranı, parmakizi tarayıcısı, yeni Snapdragon 801 işlemcisi ve 4K video çekim yetenekleri ile birçok bakımdan LG G2’yi geçiyor.

Samsung Galaxy S5’in LG G2 ile karşılaştırması:

 • Snapdragon 801’e karşı Snapdragon 800,
 • 16 MP 1/2.6” kameraya karşı 13 MP 1/3.06” kamera,
 • Daha hızlı, phase – detect autofocus,
 • 2160p video kayıta karşı 1080p kayıt,
 • MicroSD kart slotu,
 • IP67 (su ve toza karşı dayanıklılık sertifikası),
 • Parmakizi tarayıcı,
 • Kalp/Ritim sensörü,
 • Daha ince (8.1 mm’ye karşı 8.9 mm),
 • Kablosuz şarj.

LG G2’nin Samsung Galaxy S5 ile karşılaştırması:

 • Daha büyük ekran (5.2” – 5.1”),
 • Daha ufak ve hafif,
 • Optik görüntü sabitleme,
 • FM Radyo,
 • Daha büyük batarya (3000 mAh’a karşı 2800mAh),
 • Çok daha ucuz.

Samsung Galaxy S5’in zaman avantajı var. Şimdi sıra LG’de ve onun kozunun hakkından gelmekte. Çok büyük bir gelişme olmasa da işlemci eski jenerasyona kıyasla daha hızlı. Ancak kamerası, çok daha büyük sensör, daha yüksek çözünürlük, dünyanın ilk faz algılamalı otomatik netlemeli akıllı telefon olması ve muhteşem 2160p video kayıt özelliği ile çok ciddi ilerlemeler kaydetmiş. MicroSD kart Samsung’a önemli bir puan sağlıyor ve suya dayanıklı olması güzel bir düşünce.

Kalp/Ritim sensörü herkes tarafından takdir edilmeyebilir ama en son TouchWiz kullanıcı ara yüzü Android KitKat işletim sistemi ile tüm özelliklerini bir arada tutarak yenilendi. Bu kadar çok artının Samsung S5’in tur bindirmesini sağlayacağını düşünebilirsiniz ama çok emin olmayın. LG’nin yaratıcı dizaynı ve mükemmel ergonomisi, dizaynı mücadele sebebi olan bir rakibe karşı önemli bir fark. G2 çok az daha kalın olması ile birlikte sizlere daha büyük bir ekran sunuyor. Ekranı bir arada tutan kısımların etkileyici inceliği G2’nin yüzey başına ekran oranında önde olmasını sağlıyor.

G2 çok nadir bulunan otomatik görüntü sabitlenmesi (OIS) sunmasıyla, Samsung gibi sağlam bir kamera telefonu olduğunu gösteriyor. OIS ile kıyaslayıp, kendi kamera test kıyaslamamızda dijital çeşitliliğin ne kadar iyi olduğunu test edeceğiz.İki telefonun da KitKat kullanması ile birlikte pil ömürleri teste tabi tutulacak. En büyük fark ise G2’nin fiyat avantajı ile oluşuyor. Bir süredir piyasada bulunan telefon Samsung’un yarı fiyatı.

LG G2 – Samsung Galaxy S5 – Samsung Galaxy Note 3

Ancak rakip telefonlar arasında özellikler ve sayılardan fazlası var. Nasıl telefon seçtiğimiz, bazılarına fiyat biçemeyeceğimiz bir çok ortak şeyin kombinasyonu sonucu. Bazen işin matematiğine gireriz, bazen ise şanslıyızdır ve kimyamız uyuşur.

Ancak bazıları için Android’de en iyisi olan Samsung ve LG arasında seçim yaparken şansa yer yok. Zor bir karar, bizim sevdiğimiz gibi. O zaman hadi başlayalım.

Dizayn ve Kullanım

Samsung Galaxy S5 değişmek yerine kendinden önceki modellerinin adımlarını izleyip geliştirmeyi seçiyor. Fiziksel ana menü tuşu taşa kazınmış gibi (Samsung bunu tabletlerde de yapıyor), önceden ilgili menüyü açan dokunmatik tuş şimdi önceki uygulamaları gösteriyor. Bunun dışında pek bir değişiklik yok. ekran 5.1″ daha büyük ama su geçirmez tasarım sıkı kapağın microUSB girişini engellemesine sebep veriyor. Galaxy S5 ayrıca arka yüzey dokusunu deri görünümlü ve hisli bir yüzeye çevirmiş.

Öte yandan LG G2 piyasaya çıkışından önce asıl amacı Galaxy S4’e ekarte etmek için yeterince vakit buldu. Neredeyse ekranı bir arada tutan kısımların (çerçeve) olmadığı ön kısım hala piyasadaki en iyi ekran yüzey oranını elinde tutuyor. Bunların yanında arkaya konan fizikler tuşlar etkileyici temizlikte ve minimalist bir dizayn sağladı. Boyut olarak baktığımızda Galaxy S5 at 142 x 72.5 x 8.1mm ve LG G2 138.5 x 70.9 x 8.9mm boyutlara sahip. 145g ve 143g olan iki telefon neredeyse aynı ağırlıklara sahip

Samsung Galaxy S5 – The LG G2 yan yana

LG G2 daha dar ve kısa boyutuna ile 5.2″lik daha büyük bir ekran sığdırmış. Olağanüstü alan kullanımı LG’nin ekranın üstüne aynı sayıda sensör koyabilmesini sağlamış. Ekranda ön kamera, kulak hoparlörünün yanında ise yakınlık ve ışık sensörü bulunuyor.

Samsung Galaxy S5 5.1″ ekran altında ana menü tuşu bulunuyor

LG G2’nin ekran üzerinde bulunan kontrollerinin yanında Samsung fiziksel bir ana menü tuşu ve yanlarına bir kaç dokunmatik tuş eklemiş. G2’nin çerçevesi nispeten daha ufak

Neredeyse çerçevesiz LG G2 ekranı

Samsung’un rakibinden bir farkı da kalınlığı. 8.9mm kalınlığı olan G2’nin yanında S5 8.1mm kalınlığa sahip.

G2’nin Galaxy S4’e bir karşılık olarak piyasaya sürüldüğünü düşünürsek son hareket LG Samsung’un Hyperglaze arka dokusunu kullanmasıdır. S5 hem stil hem de kullanılabilirlik açısından ayrı bir hikaye. Çok daha iyi kavrama sağlamasına rağmen arka yüzeydeki deri kombinasyonun en önemsiz kısmı.

S4’ün plastik arka yüzeyinden sonra güzel bir gelişme olduğunu düşünüyoruz ancak bizimle aynı fikirde olmayabilir ve deri yüzeyi sevmeyebilirsiniz. Asıl önemli LG’nin yetersiz güç seçeneği ve hafızası yanında S5’in sahip olduğu çıkartılabilir arka kapak. Kart girişi ve çıkarılabilir pile rağmen Galaxy S5’in S4’ten sonraki en büyük gelişmelerinden biri olan suya ve toza karşı IP67 derecelik dayanıklığa sahip olması. LG’nin ulaşamadığı bir başarı.

Samsung Galaxy S5 – Arka görünüm

Arkaya baktığımızda kameraların neredeyse bire bir yerleştirildiğini görüyoruz. Ancak Samsung’da kamera göze çarpan bir çıkıntıya sahip. LG G2’nin Açma/Kapama tuşu biraz yükseltilip ses tuşlarının arasına sıkıştırılarak kullanıcıya işaret parmağı ile kolayca ulaşım imkanı verilmiş.

İki telefonda Tek LED’li flaş kullanıyor ama S5 arkaya, 16MP kameranın hemen altına Kalp/Ritim sensörü koymayı tercih etmiş. S5’in hoparlörü ise arkada sol alt köşede bulunuyor.

LG G2 – Arkadan görünüm

Alt kısımda Galaxy S5’te bir mikrofon ve her kablo çıkardığınızda sizi kapattırmak zorunda bırakan koruma kapaklı bir microUSB 3.0 girişi bulunuyor.

Samsung Galaxy S5 – Üst ve alt kısmı

LG G2’nin hoparlörü alt kısımda Üzeri bir ızgara ile kaplı şekilde bulunuyor ve microUSB ile kulaklık girişinin arasında da aynı ızgaradan bulunuyor.

LG G2 – Üst ve alt kısmı

3.5mm kulaklık girişi LG G2’de alt, S5’te ise üst kısımda bulunuyor. G2’yi masa üzerinde kulaklık ile kullanmak daha rahat iken S5’i cebinizde taşırken kulaklık ile kullanmak daha kolay.

Lenovo Vibe X2'de IFA'da Sergilendi!

Samsung Galaxy S5 – Yan görünüm

S5’in düz olan yanları daha açısal bir görünüm ve his sağlıyor. G2’nin ise köşeleri daha köşeli ve oval ama kullanırken pek bir fark yaratmıyor. En azından bu boyuttaki bir ekran için. Arka yüzey ise hoş denebilecek bir tutuş sağlıyor.

LG G2 – Yan görünüm

İki plastik cihazın birbirlerinden yüzey ve tutuş hissi olarak bu kadar farklı olması çok garip. Eğrili ve parlak G2 elinizde sanki bir cam parçası gibi kayıyor, umarız elinizden düşmez. S5’te ise estetik bir yana güvenilirlik hissi uyandıran deri daha kesin ve güvenli bir tutuş sağlıyor.

Kazanan: Samsung Galaxy S5. LG, Samsung’un en son modelini alt etmeyi başarmıştı ancak bunu tekrarlaması büyük sürpriz olurdu. Sonuç görünüş ve üretim kalitesine göre seçilmedi. İki telefon da oldukça güzel üretilmiş ve kullanımı rahat.

LG’nin inanılmaz ince çerçevesi ve arka tuşları ona büyük artı sağlasa da S5 daha iyi. G2’nin arttırılamayan hafızası bile eşitliği bozacak bir dezavantaj değil ama Samsung’un suya dayanıklılığı ve parmak izi tarayıcısı karşısında hiçbir şey yapamıyor.

Görüntü

Galaxy S5’in 432ppi pixel yoğunluklu ekranı Super AMOLED, 5.1″ 1920×1080 çözünürlükle bizlere sunuluyor. LG G2’de ise 424ppi’a düşebilen, 1920×1080 çözünürlükte 5.2″ True HD-IPS+LCD panel var. Sayılar birbirlerine oldukça yakın ve her iki teknolojinin de avantajları ve dezavantajları var.Samsung-Galaxy-S5-vs-LG G2-inceleme-1

Detaylara girmeden önce iki ekran arasındaki farkın çok az olduğunu belirtelim. 0.1″lik fark çok bir fark yaratmıyor. Video oynatılmadığı zamanlar dışında da ekran üzerinde yer alan tuşlar G2’nin ekranının bir kısmını kullanılmaz kılıyor. Uyku modundan çıkmak için yapılan çift dokunuş G2’deki hoş bir özellik. Ve tabii ki çerçeve.

AMOLED ekranları kötü ün sahibi yapan çapraz tarama deseni buradaki yüksek çözünürlükte kendini belli etmiyor ama çıplak gözle fark edilmese de seçili keskinlik ister istemez etkileniyor. S5’teki Super AMOLED ekran ise elmas şeklinde dizilmiş alt piksellerden oluşuyor. Bu LCD ekranlardaki gibi her bir pikselin yeşil, mavi ve kırmızı piksellerden oluşmadığı anlamına geliyor.

Farklılıklar mikroskop altında görünebilir düzeyde. LG’nin standart RGB (KırmızıYeşilMavi) matriksi de eşit sayıda ve boyutta kırmızı, yeşil, mavi piksellere sahip.

Yeniden tasarlanan panel sayesinde S5’te geçen seneki modele göre birçok gelişme olacak: Daha düşük yansıtmalı daha parlak ve verimli arka ışık. Super AMOLED şimdiden daha çarpıcı renkler sunuyor. Daha derin siyahlar ve neredeyse sonsuz kontrast, ama gerçek renkleri de tercih edenler istediklerini bulabilecekler. Birkaç ekran modu kullanıcıların ekran doygunluklarını kalibre etmelerini sağlıyor. Sinema modu ile bir akıllı telefonun standart RGB olabildiğince yaklaşmasını sağlayacak.

Sayılarla anlatacak olursak. S5’in siyahları bir LCD ile boy ölçüşemez ancak G”nin siyahları %50’ye varan parlaklık ile birlikte oldukça etkileyici. G2’deki LCD panel kesinlikle aralarında en parlağı. Kontrasta baktığımızda ise G2’nin etkileyici rakamları olmasına rağmen AMOLED galip geliyor.

%100 parlaklığa geldiğimizde G2 siyahlarla mücadele vermek zorunda kalıyor ve kontrast oranının bir kısmını kaybediyor. Karşı tarafta ise S5 maksimum LCD parlaklığına ulaşmayı başaramasa da şu ana kadarki en parlak Super AMOLED.

samsung_galaxy_s5_vs_lg_g2-inceleme-35

Dış alan görünülebilirliğinde Super Amoled bir kat daha az cam sunmasından dolayı parlak gün ışığında muhteşem görüntü sağlıyor. S5 testlerimiz arasında en iyi sonucu veriyor. Diğer bir taraftan G2 güneşte kontrast kaybeden ve daha çok yansıtan bir ekrana sahip.

Batarya Ömrü

Batarya performansında S5’in eski modellerine kıyasla 2800 mAh’lik daha büyük bir bataryası olmasına rağmen G2’nin 3000mAh’lik bataryasını geçemiyor. Günümüzde kullanıcılar batarya ömrünü uzatmak için çeşitli uygulamalar ve bizim testte kullanmadığımız tasarruf modlarını kullanıyorlar. KitKat güncellemesinden sonra G2’nin rakamlarında artış olduğunu görüyoruz. JellyBean’e karşı başarısız olduğu tek test ise video oynatma oldu.

İşte rakamlar. İki taraf içinde yüksek rakamları görmemize rağmen G2 neredeyse 4 saatlik fark ile lider.

 • Konuşma Süresi: Yakın olmalarına rağmen LG G2 2 saat önde.
 • İnternet Kullanımı: LG G2 12’e varan batarya süresi ile önde.
 • Video Oynatma: Sonunda S5 için bir zafer. G2’nin 9 buçuk saatlik süresinin yanında 11 saat video oynatabiliyor.
 • Bekleme Süresi: KitKat ile G2 81 saatlik süre ile bekleme süresinde kolay bir zafer alıyor.

Son Sözler

Dürüst olmak gerekir ise S5 tur bindiriyor ama zaten farklı bir sonuç şaşırtıcı olurdu. Geri alıyorum, kesat bir başarı. Cihazların piyasaya sürülüşlerindeki zaman farkı terazini dengelerini fazlasıyla bozuyor ve LG’nin hafif kalmasına sebep oluyor. Farklı hiçbir şey yok ve geri tepecek gibi duruyor.samsung_galaxy_s5_vs_lg_g2-inceleme-36

Tüm bunlar G3’ün S5’i alt edemeyeceği anlamına gelmiyor ama denesin bakalım. Edebilirse ne ala. Ancak birçok bakımdan S5, S4’e G2’nin yaptıklarının aynısını yapıyor. LG’nin bu sefer kayıp vermesi çok doğal.

Geliştirilmiş AMOLED panel, en son Snapdragon 801, suya dayanıklılık, Parmak izi tarayıcısı, daha büyük kamera sensörü ve 4K video. Kalp ritim sensörünü ve güncellenen TouchWiz’i hesaba katmak zorunda değilsiniz bile. Ancak, bundan birkaç sene öncesine kadar donanımlardaki patlamalar ve her sene bir sene öncesine göre imkansız görülen yenilikler gibi yenilikler gelmiş değil. Üreticiler gerçekten uğraşmadığı sürece gelişmeler ve yenilikler pazarlama ürünü olmaktan çıkmıyor. Dış tasarımda bile uzun süredir şaşırmadık. G2’nin arka yüzeyinde bulunan tuşlar muhtemelen gerçek inovasyona en yakın gelişme.

Deri arka yüzey hakkındaki fikirler dışında S5 tasarım konusunda da kazanmakta hiç zorlanmadı. Ve bunun estetikle alakası yok. Çıkarılabilir batarya, yükseltilebilir hafıza ve hepsi suya dayanıklı bir kasada. Parmak izi tarayıcısını, artıları olmasına rağmen, saymıyorum bile. G2’yi yepyeni S5 karşısında kaybettiği için suçlayamayız. Yeni AMOLED ekran kendini renk üretiminde, kontrast ve dış alan performansında geliştirmiş. Açık konuşmak gerekirse S5 yeni ekranı ile kıyaslanabilecek bir ekran daha çıkması zor.

TouchWiz en son hali ile Optimus ara yüzünün daha iyi taraflarına sahip olsa da bayrağı rakiplerine kaptırmadan önce bir güncelleme daha getirecektir. Samsung için kamera da kolay bir zafer oldu. OIS’e karşı daha büyük ve yüksek çözünürlüklü kamera sensörü, 4K video ve hibrid netliği ile.

Geliştirilmiş çip seti, eski Snapdragon 800’e karşı yeni Snapdragon801, konumunda lider olmasını sağladı.

Batarya ömrü ve daha iyi codec desteği G2’nin bir kaç zafer almasını sağlasa da aradaki 6 aylık süreç gözden kaçmamalı.

Tüm bunlar önümüzdeki bir kaç aylık süreçle berabar LG için iyi sonuçlar doğuracak mı bakalım. Ayrıca unutmadan, çok yönlü zafer beklenmiş bir sonuç olsa da fiyat faktörünü de unutmamak gerekir.

G2 seyirci için tek taraflı bir eğlence sergilemiş olabilir. 200 avro daha ucuza ileriye yönelik üst düzey bir cihaz. LG S5’in çıkmasından  hemen önce G2’ye KitKat güncellemesini getirerek bir iyilik yaptı. Sonuç olarak suya dayanıklılık, parmak izi tarayıcısı, yeni görsel donanım ve en son çip seti sizin için o kadar önemli mi. Diğer gelişmeler fiyat biçilebilecek düzeyde olmasa da tüm bu deneyime ekleniyor. matematiği kendiniz yapabilirsinizi eğer LG kartlarını doğru oynarsa bir dahaki karşılaşmada S5’in tarafında olmak istemeyebiliriz. Söylemeye gerek yok ama bir rövanş maçını bekliyoruz.

Bu detaylı inceleme ve karşılaştırmaya zaman ayırdığınız için teşekkür ederiz. Tüm sorularınız için aşağıda bulunan yorum alanını kullanabilirsiniz.

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here