Ana Sayfa İnceleme Samsung Galaxy Tab S4 10.5 İncelemesi

Samsung Galaxy Tab S4 10.5 İncelemesi

Samsung'un yeni tableti Tab S4 10.5 incelemesi tabletin tüm bilinmesi gerek yönleri ile karşınızda...

-

Apple‘ın iPad Pro 10.5‘i ile eşleşecek özelliklere sahip bir Android tablet arıyorsanız seçenekleriniz son zamanlarda bir hayli az sayıdadır. Huawei‘nin MediaPad M5 8.4 ve MediaPad M5 Pro modeli iyi özelliklere sahipken Amazon‘un Fire HD ürün yelpazesinde ise orta seviye özellikler bulunuyor. Yani son teknoloji Android tabletler nadir bulunuyorlar.

İşte Samsung‘un ve Tab S4 10.5 modelinin devreye girdiği yer burası oluyor. Bu cihaz alabileceğiniz en yüksek seviyede. Hızlı bir işlemci, muhteşem bir HDR OLED ve S-Pen de dahil olmak üzere en iyi Android tablet diyebiliriz. Hatta normalde oldukça zayıf olan Android arayüzünü bazı akıllı yazılım seçenekleriyle değiştirmeyi bile başarıyor.


Tasarım

Tab S4 ile ilgili “olumlu” konuşabileceğimiz çok şey var. Ancak tasarımı ve yapısı bu listede kesinlikle yer almıyorlar. Bu tasarım telefonlar için son derece iyi ancak tabletler için çok fazla tercih edilmemesi gereken bir tasarım.

En büyük endişem cam arka panel… Cihazı çantamın içine koyduğumda her defasında hasar göreceğinden korkmakla kalmayıp süper kaygan bir cam yapıda olması sebebiyle insanı çok uğraştırıyor. Ellerinizdeki yağlı bir kalıntı anında cama akacak ve cihazı lekelerle kaplayacaktır. Metalin serin hissi bir tablette çok daha güven verici diyebilirim.

Samsung Galaxy Tab S4 10.5 İncelemesi

Tasarımın tamamını eleştirmek yanlış. En azından cihaz ince ve hafif. Bir koruma kılıfı takılsa da kayda değer bir kilo artışı olmaz gibi görünüyor.

Cihazın arka yüzü Samsung markası ve “Tuning by AKG” logosu dışında temiz görünüyor. İnceleme cihazımız parlak bir siyahtı. Ayrıca Tab S4 10.5 modelinin beyaz ve gri bir sürümü de mevcut.

Metal kenarların etrafında ayrı olarak satılan kitap klavye kapağını bağlamak için bir dizi POGO pini bulacaksınız. Bir USB Type-C portu, 3,5 mm’lik bir kulaklık portuyla çevrili olarak alt kenarda görülebilir.

Samsung Galaxy Tab S4 10.5 İncelemesi

Tab S4’te kolayca fark edilecek şey şüphesiz Tab serisinin en büyük dayanağı olan ancak bu modelde bulunmayan ev düğmesidir. Daha ince bir çerçeveye sahip daha büyük bir ekran lehine yeni konumuna atıldı ve bu bence iyi bir hamle oldu. Burada özel bir anahtara çok az ihtiyaç vardı. Tablet deneyimlerimde parmak izi algılayıcılarını zaten hiç kullanışlı bulamadım.

Tab S4’ün Samsung Galaxy S9 ile aynı iris tarayıcıya sahip olduğunu öğrenmekten memnun olduk diyebilirim. Bazen yüzünüzü doğru bir şekilde bulmak için mücadele etse de iyi çalışır.

Samsung Galaxy Tab S4 10.5 İncelemesi

Uzatılmış 10,5 inçlik ekran Galaxy Tab S4’ün ön tarafının çoğunluğunu kaplıyor. Bu daha büyük ekran Samsung Galaxy S9 modelindeki Infinity Display kadar dikkat çekici olmasa da Tab S3 modeline göre çerçevede bir azalmaya olanak verdi. Panelde eğri yok ve bu da bu büyüklükte bir tablet için muhtemelen iyi bir şey.

Ekran ve S-Pen

Samsung Galaxy Tab S4 tabletinin ekranı kesinlikle muhteşem ve şu anda satın alabileceğiniz en iyi ekrana tabletlerden biri diyebilirim.

Samsung’un Apple tabletlerine kıyasla büyük kazancı IPS LCD’nin aksine OLED teknolojisini kullanmasıdır. OLED teknolojisi bu yıl çıkan en iyi TV’lerin bazılarında kullanılmaktadır ve mükemmel siyahlar ve çarpıcı renkler sağlar. Bu panel Netflix ve Prime Video gibi uygulamalar için HDR desteği sunarken 2560 x 1600 yüksek çözünürlüğü desteklemektedir.

Samsung Galaxy Tab S4 10.5 İncelemesi

Hareket halindeyken film seyretmek için Tab S4’ten daha iyi bir cihaz sanırım yoktur. Renkler vurgulu ve parlaktır. Bakış açıları birkaç kişinin aynı anda izlemesi için yeterince geniştir. Güneş ışığındayken parlaklığı % 100’e kadar yükselterek izleyebildim. Ancak parlaklığı % 60’a indirgemek iç mekan için yeterli olacaktır.

Hangisinin daha iyi olduğuna karar vermek için Tab S4 ve Apple’ın iPad Pro 10.5’i arasında kullanım geçişleri yaptım.

Tab S4 sadece panelden dolayı değil aynı zamanda 16:10 en boy oranının geniş ekranlı videolara daha uygun olması nedeniyle Netflix’te bir şeyler izlemek için daha kullanışlıydı.

Öte yandan iPad Pro ise 120Hz yenileme hızına sahip ekranı ile kaydırma işlemlerinde çok daha sorunsuz çalışıyordu. iPad’in renkleri biraz daha hassas bir şekilde görüntülediğini de söyleyebilirim.

Tab S4 tabletinin şüphesiz en önemli aksesuarı S-Pen kalemidir. Karalama ve not alma için Wacom ile çalışan bir kalem olan bu S-Pen, Samsung Galaxy Note 8‘deki S-Pen’den farklı olarak tamamen plastikten üretildi. Adeta bir keçeli kalem gibi hissettiriyor.

Bu tabletin ne kadar ince olduğu göz önüne alındığında S-Pen’in takılabileceği bir yer yok. Samsung’un Microsoft’u takip etmesi ve S-Pen’i yan tarafa yapıştırmak için bazı mıknatıslar eklemesi güzel olurdu. Bu özelliği Surface Pro’da çok sevmiştim. Kalemin çantanızda kaybolmasını önlüyor.

Kendimi özellikle çok iyi bir sanatçı olarak görmüyorum. Cihazı tuval gibi kullanıp onun hakkını verecek bir sanatçıya verdim. Yaratıcı bir araç olarak Tab S4’ün 10 inç Huawei MateBook gibi rakip Android tabletlere kıyasla daha güzel bir cihaz olduğunu söylediler.

S Pen sağlam bir 4096 basınç hassasiyeti seviyesi ve 0,7 mm’lik lastik kalem ucu sunan en iyi tabletlerden biri olarak öne çıktı.

Samsung Not Defteri uygulamasında karalama yaparken herhangi bir gecikme yaşanmadı. Samsung karalama, fotoğraf düzenleme veya vektör çalışması için herhangi bir üçüncü taraf uygulamasını ise önceden yüklü sunmadı. Kalemi Autodesk Sketchbook, Adobe Sketch ve Adobe Draw‘da test ederek iyi bir performans gösterdiğine şahit olduk. Basınç duyarlılık seviyeleri S-Pen tarafından doğru bir şekilde okunmaktadır.

Samsung Galaxy Tab S4 10.5 İncelemesi

Bu kalemdeki tek küçük rahatsızlık S-Pen’in hızlı menüsünün yan kısayol tuşunu kullanarak yanlışlıkla başlatılabilmesiydi diyebilirim. Düğmenin işlevini uygulama bazında özelleştirebilirsek daha iyi olur. Sonuç olarak özelleştirilebilirlik eksikliğini belirtmeden geçmeyelim.

Performans, Ses ve Kamera

Galaxy Tab S4 üzerinde dört hoparlör var: ikisi altta ve ikisi de üstte. Her biri Samsung tarafından sahip olunan bir marka olan AKG tarafından geliştirildi. Hoparlörlerde Dolby Atmos desteği de bulunuyor.

Atmos ayarını etkinleştirmek oldukça iyi bir sahte surround hissi ile sunuyor. Ancak kulağa biraz sahte geliyor ve yüksek ses tonlarında hoş olmuyor. Bu arada tabletin bir kulaklık jakı da var.

Samsung Galaxy Tab S4 10.5 İncelemesi

Galaxy Tab S4’ün içinde bir Snapdragon 835 işlemci, 4GB RAM ve 64 GB depolama alanı var. Bir microSD yuvasına sahip Tab S4’ün hafızası genişletilebilir.

2017’de olsa bu donanım kesinlikle bir amiral gemisi kurulumu olarak kabul edilebilirdi. Ancak 2018’de bu donanım pek amiral gemisi donanımı değilmiş gibi hissettiriyor. Özellikle bu fiyata ve 4GB RAM ile pek de iyi teknik özellikler yok. Öte yandan uygulamalar iyi çalışır ve Asfalt 9 gibi oyunlar da hızlıdır.

Tab S4’ün iki iPad ile karşılaştırıldığında Geekbench 4 testlerinde nasıl performans gösterdiğini öğrenmek için aşağıya bakabilirsiniz;

Samsung Galaxy Tab S4 10.5 İncelemesi

Kameralar bir tabletin en önemli parçası değillerdir. Samsung bu konuda pek bir şey yapmamış. Arkada tek bir 13 megapiksel f / 1,9 kamera ve ön tarafta ise 8 megapiksel bir kamera var.

Fotoğraflar orta-düşük seviye bir telefonla çekilenler ile aynı. Kameranın düşük ışık performansı bir hayli düşüktür ve muhtemelen telefonunuzda daha iyi sonuçlar alırsınız. Ön kamera 8 megapiksel sensörü ile video görüşmeleri için idare eder.

İnceleme cihazı içinde SIM kart ekledikten sonra mükemmel şekilde çalışan LTE / 4G desteği vardı. Telefon görüşmeleri ve mesajlar için de çalıştı. LTE bağlantısı olan Tab S4 sürümü için ekstra ücret ödemeniz gerekir.

Yazılım

Android tabletler yazılım yüzünden her zaman kendinizi rahat hissettirir. Android telefonlar üzerinde harika ama daha büyük bir şey üzerinde aslında kötüdür. Google’ın güncellemelerinin ve desteğinin olmaması tüm işi üçüncü taraf geliştiricilere bırakmıştır.

Android Pie tanıtımında da herhangi bir tablete özgü özellik bulunmadığı göz önünde bulundurulduğunda bu durum yeni Android sürümünde de devam edecek şekilde ayarlanmış görünüyor.

Bunun üstesinden gelmek için Samsung ise DeX arayüzünü Galaxy S9’dan Tab S4’e de sundu. Samsung DeX daha önce yalnızca uyumlu bir Samsung telefonunu bir DeX dock ve monitöre bağladığınızda kullanılabilen tamamen ayrı bir kullanıcı arayüzüdür. Daha sonra bir fare ve klavye takmanıza ve telefonu daha geleneksel bir masaüstü bilgisayar gibi kullanmanıza izin verir.

Dex UI‘nin gücü pencereli arayüzünde yatmaktadır. Bu da birkaç uygulamanın aynı anda açılabileceği anlamına gelir. Spotify ve YouTube’u, Dokümanlar, E-Tablolar ve bir takvim ile birlikte çalıştırabilirsiniz. Herkesin görebileceği şekilde açabilmesi üretkenlik açısından gerçekten harikadır.

Samsung Galaxy Tab S4 10.5 İncelemesi

Dex hızlı ayarlar menüsünden etkinleştirilir. Arayüzün birkaç saniye sonra Windows benzeri masaüstü görünecektir. En altta her zamanki Android yazılım tuşlarını, ayrıca çalışan uygulamalar ve tarih, saat ve diğer ayarları içeren bir görev çubuğunu bulacaksınız. Uygulamalar masaüstünde herhangi bir yere sürüklenebilir ancak araçlar için sürükleme desteği yoktur.

Dex’te bir Android uygulaması açtığınızda telefon boyutunda bir pencere olarak görünür. Bunu etrafta sürükleyebilir ve aynı anda birden fazla pencere açabilir veya tam ekran görünümüne geçebilirsiniz.

Samsung’un tüm uygulamaları her iki modda da mükemmel bir şekilde çalışıyor. Fakat üçüncü parti uygulamalar Dex modunda biraz sorun yaşıyor. Örneğin, Netflix tüm ekranı doldurmayı reddediyor ve standart Android görünümüne dönmenizi sağlayan küçük bir pencerede kalıyor.

Samsung Galaxy Tab S4 10.5 İncelemesi
DeX modu önerilen uygulamalar ekranı

Başka hatalar da var. Ekranda dört veya daha fazla uygulamaya sahip olmanın yavaşlamaya neden olduğunu ve oynatma videosu ekledikten sonra oynatmayı durdurabildiğini farkettim.

Ayrıca Screen-off Memo’yu veya normalde mevcut olan kullanışlı S-Pen araçlarını Dex modunda kullanamazsınız. İris tarayıcı da Dex’te daha az güvenilirdir.

Yine de Dex modu standart Android tablet görünümünden çok daha iyidir. Düzenli ana ekrana geçmek verimsiz tabletlerin genel olarak nasıl olduğunu gösterir. Uygulamaları yan yana koymak rahatsız edici ve Android’in tüm ekranı doldurması yalnızca bir alan boşluğu hissetirir. Dex mükemmel olmaktan çok uzak olsa da bu sorunların çoğunu ileride elbet çözecektir.

Android tabletlerde kurulu gelen uygulamalar konusunda çok fazla konuşmayacağım. Ancak daha iyi olabilirdi. Google’ın Haberler gibi kendi uygulamaları bile çok fazla boşa harcanan alana sahip. Bu gerçekten utanç verici.

Samsung Galaxy Tab S4 10.5 İncelemesi

Pil Ömrü

Galaxy Tab S4’ün içinde Tab S3’ten gelen 6000mAh pile kıyasla önemli derece bir artış olan 7300mAh pil bulacaksınız. Kutuya hızlı şarj aleti de eklenmiştir.

Standart pil testlerimizde Tab S4 iyi sonuç verdi. Tam şarjlı bir pilden başlayarak Netflix’ten bir saatlik HDR videosundan sonra şarj % 100’den% 91’e indi. Standart HD Netflix videosunu bir saat izledikten sonra ise şarj % 8 daha indi. Bu sonuçlar aynı testleri çalıştıran iPad Pro 10.5 ile elde edilenlerle hemen hemen aynı.

Samsung Galaxy Tab S4 Alınır Mı?
Neden Satın Almalıyım?

Samsung Galaxy Tab S4 satın alabileceğiniz en iyi Android tablettir. Pahalı ama parasına göre çarpıcı bir ekran ve bir tablette çok sayıda video izleyen biri olarak bu renkli ve keskin panel için fazladan harcaması yapmaya değer. Bununla birlikte tableti sadece bir web tarayıcısı, biraz oyun ve biraz film izlemek için almak isteyenler için harika bir seçenek olduğundan emin değilim.

S-Pen gayet iyidir. Samsung Dex ise Android’i bir tablette iş yapılabilir hale getiriyor ve Tab S4 batarya ömrü de rakipleriyle eşit. Daha fazla RAM ve belki de camdan ziyade metal bir arka panel olsaydı Tab S4 çok daha harika olabilirdi.

Tab S4’ün en önemli rakibi iPad Pro 10.5 modelidir. Ancak Apple Pencil’ı ayrı olarak satın almanız gerekir.

Yine de yüksek kaliteli bir Android tablet istiyorsanız Tab S4 tam size göre yapılmış bir tablettir.

Bizi Youtube'ta takip et!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Oppo Reno 4 Pro NCC’de Göründü

Oppo Reno 4 Pro 5G yakında Çin dışında küresel bir piyasaya sürülmeye hazır olabilir. En son kanıt, Oppo Reno 4 Pro'nun Tayvan'da...

LG Aristo 5 Tanıtıldı – Fiyatı ve Özellikleri

LG, yaşadıklarına ve eleştirilere rağmen akıllı telefonlarda yoluna devam etmekte kararlı. Marka yoluna devam ederken daha çok giriş seviyesine önem vermeye başladı....

Galaxy Z Fold 2 Özellikleri Belli Oldu

5 Ağustos Samsung'un tanıtım günü. 5 Ağustos ile düzenlenecek olan Unpacked etkinliğinde Galaxy Note 20 serisini göreceğiz. Note 20 akıllı telefonları bir...

Hesap Şifre Gücü Nasıl Test Edilir – En Güvenli Şifreler

İki faktörlü kimlik doğrulama, tek oturum açma ve diğer araçlar çevrimiçi güvenliğinizi artırmayı her zamankinden daha kolay hale getirdi, ancak güçlü parolalar...

En İyi GTA 5 Modları ve Özellikleri

En iyi GTA 5 modları rehberimizde, GTA 5 oyuncularına oyunu daha eğlenceli hale getirecek olan mod tavsiyelerinde bulunacağız. Binlerce...