Ana Sayfa İnceleme Samsung Galaxy Z Fold 2 İncelemesi

Samsung Galaxy Z Fold 2 İncelemesi

Samsung Galaxy Z Fold 2 en sonunda geldi. Tasarımı şık, fiyatı yüksek, özellikleri göz alıcı. Bakalım telefon bize neler getiriyor?

-

Bir telefon almak istiyor ve bu telefonda farklı bir şeyler arıyorsunuz. Durun şimdi. İşlemcinin güçlü olması, ekranın büyük, çözünürlüğünün yüksek olması gibi detaylar artık size yetmeyecek. Çünkü siz farkı arıyorsunuz ve bu özellikleri zaten piyasadaki birçok akıllı telefon sunmaya başladı. İşte farkı arayanlar için gerçek anlamda farklı yeni bir telefon var. Samsung Galaxy Z Fold 2!

Samsung’un Galaxy Note 20 etkinliğinde tanıttığı yeni akıllı telefon, hem bir telefon hem bir tablet hem de prestijli bir teknoloji aleti. Katlanabilir telefonlar içerisinde şimdiye kadar tanıtılan ürünlerin arasındaki en stabil çalışan ve özellikleri en dikkat çekici olan modellerden biri.

Madem Samsung Galaxy Z Fold 2 bu kadar başarılı, biz de hemen sizler için incelemesini hazırlamaya karar verdik. Öyle katlanabilir demekle bitmiyor. :)

Samsung Galaxy Z Fold 2

Samsung Galaxy Z Fold 2 Başlarken

İncelemede uzun uzun özellikleri konuşacağız ama kısa bir özet geçerek başlamak istiyorum. En çok dikkat çeken kısımları özetleyecek olursak;

 • 7.6 inç ve 6.2 inç çift ekran
 • Snapdragon 865 Plus işlemci
 • 12 GB RAM
 • 64 MP + 12 MP + 16 MP arka, 10 MP + 10 MP ön kamera
 • 4356 mAh batarya

Bunlar en temel bilgilerin detaylandırılmamış olan kısımları. Bir inceleme hazırlıyorsak bizim yapmamız gereken detaylara inmek. Hadi başlayalım.

Samsung Galaxy Z Fold 2 Tasarımı

Telefonun tasarımı çok farklı gelecek. Zaten farklılığı ortaya koyan, değişikliği yaratan asıl kısım burası. Telefonu katlayın ve sadece kamera alanının olduğu arka kısmına bakın.

Tasarımda yerleşim aynı Note 20 akıllı telefonlarında olduğu gibi. 3 kameranın olduğu dikdörtgen kamera alanı var. Kamera modülü dikkat çekici ama asıl kilit nokta ekranlar. Telefonu katladığınız zaman, tek bir ekran uzunlamasına kullanılacak şekilde gözüküyor.

Telefonu dışa doğru açtığınız zaman ise ikinci ekran arka kısımda kalıyor ve telefon tablet büyüklüğünde bir ekran ile açılıyor. Bu ekranda ve ikinci ekranda ortak olan bir kısım var. İkisinde de gereksiz çerçeve alanları kullanılmamış. İkisinde de ekranlar göz alıcı bir tasarımla geliyor.

Samsung Galaxy Z Fold 2

Büyük olan ikinci ekran üzerinde iki adet kamera bulunuyor. Ekranın bir tarafından ekrana gömülü bir kamera, bir tarafından ekrana gömülü ikinci kamera var. Çok ince düşünülmüş olan bir kısım daha var ki orası da telefonu katladığınız zaman ekrana gömülü olan bu kameraların tam üst üste gelecek şekilde simetrik olarak kullanılmış olması.

Tabii telefon katlandığında biz bunu göremiyoruz ancak şöyle bir şey görüyoruz ki ekranı açtığınız zaman karşınızda aynı açıdan size bakan iki adet kamera duruyor. Infinity O ekran tasarımının ne kadar başarılı olduğu ve ne kadar güzel yorumlar aldığı da bilinen bir gerçek. Bunun Samsung Galaxy Z Fold 2 modeline taşınması da iyi bir hamle olmuş. Tasarımda başka ince detaylar da var.

Mesela menteşeler kısmında yer alan boşluk bölümü. Telefonu katladınız diyelim. İlk çıkan modelde menteşe arasında boşluk kalmıyordu ve bu ekrana baskı yaparak ekranın kırılmasına neden oluyordu. Sonrasında telefonlar revize edilmiş ve buradaki menteşe kısmının arasına biraz boşluk bırakılmıştı.

Samsung Galaxy Z Fold 2

Böylece ekrandaki baskı azaldığı için herhangi bir ekran sorunu ortaya çıkmıyor. Son detayımızın ise parmak izi sensörü. Ekran altında parmak izi kullanmak katlanabilir modeller için çok mantıklı değil. Ekranı katladığınız zaman ne olacak? Bunu düşünmüşler ve parmak izi sensörünü çerçeve kısmına taşımışlar.

Malzeme: Tercih edilen malzeme için çok büyük bir değişiklik olduğunu söylemek yalan olur Malzeme kötü değil ama farklı da değil paslanmaz çelik kullanımı devam.

Renkler: Samsung bu serilerle yeni bir renk tonuna geçti. Markanın mistik olarak isimlendirdiği bu yeni renk tonu, Galaxy Note modelleri için de bir hayli dikkat çekmişti. Samsung Galaxy Z Fold 2 için de dikkat çekici. Ama katlanabilir telefonda sadece iki farklı seçenek var. Bunlardan birisi Mistik Bronz kaldı ki Note 20’nin de en sevilen rengi. Bir diğeri ise Mistik Siyah oldu.

Ağırlık: Menteşe bölümleri daha da kalınlaştırılmış olsa da telefonun ağırlığı iyi bir seviyede. Paslanmaz çelik malzemeyi de unutmamak gerekiyor. Yani diğer telefonlarda olduğu gibi 150 gram bir model beklemeyin. Bu birraz hayalci bir düşünce olur. Telefon 279 gram

Boyutlar: 159.2 mm X 128. 2 mm X 6.9 mm, En ince noktada kalınlık 6 mm. Telefon katlandığı zaman kalınlık 16.8 mm.

Samsung Galaxy Z Fold 2 Ekran

Samsung için ekran çok önemli. Markanın ekran konusunda elde etmiş olduğu bir CV var. Geçmişten süregelen başarılı bir yapı var. Bu yapının katlanabilir akıllı telefon modelleri için bile değişmesi beklenmez. Yine aynı kalitenin devam ettirilmesi gerekir. Zaten Samsung Galaxy Z Fold 2 ekranı da, daha doğrusu ekranları da bu başarıyı devam ettiriyor. Önce telefonun katlandığı zaman karşımıza çıkan ekranından konuşmak istiyorum. Yani küçük ekrandan.

İlk modelde dar bir alanda kullanılan ekran, çok başarılı değildi. Ekran kullanım alanı dar değil artık biraz daha geniş tutulmuş. Bu kez ekran 6.23 inç ve yine AMOLED. 60 Hz yenileme hızının sabit olduğu akıllı telefonun bu kısımda sunmuş olduğu çözünürlük değeri ise 1080p. Super AMOLED olan bu ekran 25:9 ekran oranı sunmakta. Yani biraz uzun bir ekran.

Samsung Galaxy Z Fold 2

Telefonu açtığınız zaman ise karşılaşacağınız diğer ekran asıl olan büyük ekran olacak. Burada boyut tamamen artıyor. Dinamik AMOLED olan büyük ekranın boyutu 7.7 inç. Ekran boyutunun yüksek olduğunu zaten biliyoruz ama bu seviyede bir ekran sunulması, tabletlerde olan boyutun telefonlarda devam ettirilmesi demek. Samsung Galaxy Z Fold 2 ekranı, ilk modele göre değiştirilmiş olan bir ekran.

Felx adı verilen ilk ekran geniş çerçeveli ve çıkıntılı bir yapıdaydı. Fakat yeni akıllı telefonun ekranında değişiklik yapılmış. Artık çerçeveler çok daha ince ve ekran biraz daha düz. Aynı zamanda tasarım alanında söylediğimiz gibi Infinity O ekran tasarımına yer verilmiş ki bu da zaten çerçevelerden kurtulmanın en güzel yöntemleri arasında yer alıyor.

Ekran boyutunun da az da olsa artmış olduğunu anlıyoruz. Ekran çözünürlük değeri ise 2213 X 1689 piksel olarak açıklandı. HDR10+ destekli olan ekranın, piksel yoğunluğu 343 PPi. Yenileme hızı ise 120 Hz yani son dönem akıllı telefonlarında görülen yüksek bir değer.

Ekran Özellikleri Özet

 • 6.23 inç Super AMOLED birinci ekran – 1080p+ çözünürlük. 60 Hz yenileme hızı
 • 7.7 inç Dinamik AMOLED ekran. 2213 X 1689 piksel çözünürlük değeri. 343 PPi piksel yoğunluğu, 120 Hz yenileme hızı ve HDR10+ desteği.

Samsung Galaxy Z Fold 2 Teknik Özellikleri

Katlanabilir ve seri üretime giren bir telefonun içerisinde yer alan donanımın düşük olması beklenemez. Öyle ki fiyat zaten yüksek olacak ve telefonun tercih edilmesini sağlayacak özellikleri olması lazım. En iyi donanımları kullanarak Samsung Galaxy Z Fold 2 bunu başarmayı hedeflemiş. İçerisinde yer alan sistemi değerlendirdiğimiz zaman başardığını da söyleyebiliriz.

Telefon içerisinde yer alan işlemci en güncel işlemci Snapdragon 865 Plus. Plus serisi işlemcinin 3.1 Ghz’e kadar varan hız değeri, akıcı bir performans sunulması demek oluyor. Telefonun işlemcisinin çekirdek detaylarını görmek isteyen kullanıcılar için ise detaylarımız şöyle:

 • 1 adet performans çekirdeği 3.1 GHz Kryo 585
 • 3 adet performans çekirdeği 2.42 GHz Kryo 585
 • 4 adet tasarruf çekirdeği 1.8 GHz Kryo 585

toplamda 8 adet çekirdekli bir işlemci var ve bu işlemci ile performans değeri tavan yapıyor. Piyasayı sadece Snapdragon işlemcilerinden oluşuyormuş gibi düşünsek, Snapdragon 865+ işlemcisinin üzerine bir model yok. Samsung Galaxy Z Fold 2 teknik özelliklerinde de en iyi işlemci kullanılıyor.

Samsung Galaxy Z Fold 2

Yeni işlemci yeni bir grafik birimi demek. Öyle de olmuş durumda. Bu serinin içerisinde grafik birimi olarak Adreno 650 var. Grafik biriminin gücünü en iyi anlayacağını kısım oyunlar olacak. Grafik performansı gerçekten hayran bırakacak kadar iyi. Buna bir de Dinamik AMOLED ekran eklenince, çok iyi bir tablette oyun oynuyormuş hissine kapılıyorsunuz.

Teknik özellik için işlemci çok önemli. İşlemci ve grafik birimi çok önemli ama tek başına tabii ki yeterli değil. Böyle bir işlemci kullanıp RAM miktarını düşük tutmak olmazdı. Samsung bunu başarmış. Telefonda 12 GB RAM var. Ama bir detayı da söylemeden geçmek istemiyorum. RAM LPDDR5 değil. RAM bir önceki nesil olan LPDDR4x olarak geçiyor. 512 GB UFS 3.1 depolama alanı seçeneği de olan akıllı telefon, depolama alanı açısından da gayet başarılı.

Depolama alanı, RAM miktarı ve işlemcisi oldukça başarılı olan Samsung Galaxy Z Fold 2, işletim sistemi açısından ise Android 10 işletim sistemini kullanıyor. Android 10 işletim sisteminin üzerine kurulu Samsung One UI 2.1 arayüzü performans konusunda en ufak bir sorun yaşanmamasını sağlıyor.

Performans Özet

 • Snapdragon 865 Plus
 • 12 GB RAM miktarı
 • 512 GB Depolama
 • 5G desteği
 • Samsung One UI 2.1
 • Android 10
Samsung Galaxy Z Fold 2

Samsung Galaxy Z Fold 2 Kamera Özellikleri

Telefon üst seviye olunca kamera özellikleri de üst seviye oluyor. Şöyle bir yol yapacağız. Kameraları anlatırken önce teknik verilerini paylaşacağız hemen ardından ise çekim kalitesi konusunda paylaşım yapacağız.

Kamera Özellikleri

 • 64 MP f/1.8 diyafram açıklığı kullanılan birinci arka kamera
 • 16 MP f/2.2 diyaframm açıklığında ultra geniş açılı ikinci arka kamera
 • 12 MP f/2.4 telefoto lensler
 • 10 MP + 10 MP f/2.2 diyafram açıklığında ön kameralar

Kamera Çekim Kalitesi

 • 960 Fps değerinde 720p çekim
 • 240 Fps değerinde 1080p çekim
 • 60 Fps değerinde 4K çekim
 • HDR10 desteği
 • Ön kamerada 4K çekim desteği

Telefonun özellikleri içerisinde kamerayı farklı bir yere yerleştirmek gerekiyor. Geniş açılı kameraların çekim kalitesi yüksek seviyede. Bir de tabii ki geniş ekran var. Böyle bir kamerayı böyle geniş bir ekranda deneyimlemek gayet iyi bir sonuç verecektir. Yine önde de iki kamera kullanılmış olması önemli bir artı.

Samsung Galaxy Z Fold 2

Samsung Galaxy Z Fold 2 Batarya

Telefonun kamerasında ikiye ayrılmış olan kameralar varken, bataryaları ikiye ayırmamak olmazdı. Batarya tek gövde de iki batarya şeklinde. Bir tarafta bir batarya, diğer tarafta ise ikinci batarya.

Tabii ki bataryalar ayrı ayrı konumlandırılmış olsa da kullanımda tek batarya var. Kullanımda 4356 mAh değerinde bir batarya varmış gibi görülüyor. 15W hızlı şarjı ve 9W hızlı şarjı olan akıllı telefon batarya konusunda ne kadar iddialı zaman gösterecek.

Samsung Galaxy Z Fold 2 Fiyatı

Telefonun fiyatı bir hayli yüksek. Avrupa satış fiyatı 2000 Euro olarak açıklandı. Çok uygun bir fiyat yok. Telefonun Türkiye satış durumu hakkında bir bilgimiz yok. Aslında bu model de yine seri üretime giren telefonlar arasında yer alıyor. Yani öyle sadece konsept aşamasında kalan telefonlarla karşılaştırmamak gerekiyor. Telefonun elbette satışı yapılacak ama Türkiye’de bu satış olacak mı orası belli değil.

Her ne kadar seri üretim bir ürün olsa da fiyat yüksek ve her pazara hitap edilmiyor. Biraz daha yüksek satış pazarlarına hitap edilmesi durumu var. Türkiye’ye bunun için direkt satışlar başlamayabilir. 2000 Euro değerinde bir telefonu tercih edecek kitle sayısı az ve bu göz önüne alınarak düzenlemeler yapılıyor.

Samsung Galaxy Z Fold 2 Özellikleri Özet

 • 6.23 inç ve 7.7 inç ekran. Super AMOLED ile Dinamik AMOLED
 • Snapdrasgon 865 Plus işlemci
 • 12 GB RAM
 • 64 MP + 16 MP + 12 MP arka, 10 MP + 10 MP ön kamera
 • 4356 mAh batarya
 • Android 10 işletim sistemi

Bizi Youtube'ta takip et!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Huawei

Samsung Galaxy F41 için Yeni Bir Video Yayınlandı

Samsung'un F serisi adı verilen yeni bir akıllı telefon serisine geçiş yapacağı biliniyor. Marka bu serinin ilk modelini Samsung Galaxy F41 olarak...

Huawei Mate 40 Pro için Çalışır Halde Görüntüler Yayınlandı

Huawei Mate 40 Pro, her sıkıntıya ve her engele karşı satışa çıkacak gibi duruyor. İlk iddiaya göre bu modelin Kirin işlemcisi son...

Oppo Reno4 Lite’ın Fiyatı ve Renk Seçenekleri Sızdırıldı!

Oppo geçtiğimiz günlerde Oppo F17 Pro ve Oppo Reno4 Pro 4G akıllı telefonlarını tanıttı. Son raporlar, F17 Pro'nun Avrupa'da Oppo Reno4 Lite...

Google Nest Audio Akıllı Hoparlör İle Tanışın!

Google, yeni akıllı ev ürünlerini gizli tutmakta zorlanıyor. Nitekim Google Chromecast'ta tanıtılması beklenen Google Nest Audio da bir sızıntıya maruz kaldı.

Samsung Galaxy A72, Beş Kameraya Sahip Olabilir!

Birkaç yıl önce Samsung, dünyanın ilk dört kameralı telefonu Galaxy A9'u (2018) tanıttı ve şimdi şirket beş kameraya kadar çıkmaya çalışıyor. Beşli...