gear s3 inceleme

Samsung’un yeni akıllı saati Gear S3 tanıtıldı. Bizler de tanıtımın hemen ardından saati inceledik. Çıkış tarihi ve fiyatını da sizler için araştırdık.

Samsung, yeni nesil akıllı saati Gear S3‘ün tanıtımını IFA 2016 fuarında gerçekleştirdi. Geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da iki farklı model seçeneği sunuluyor: Samsung Gear S3 Classic ve Samsung Gear S3 Frontier. Gear S3, büyük çerçevesi nedeniyle klasik saatlere çok benziyor. Tasarımsal anlamda yapılan tüm değişiklikler Gear S3’ün klasik saate benzemesi için yapılmış ve başarılı olmuş. Peki Gear S3 ne gibi yeniliklerle geliyor? Detaylar inceleme yazımızda.

https://www.youtube.com/watch?v=ynTB211p1PQ

Samsung Gear S3 Classic Teknik Özellikleri

Samsung Gear S3 Frontier Teknik Özellikleri

Tasarım

gear s3 classic ve gear s3 frontierSamsung, geçtiğimiz yıl tanıtılan Gear S2 ile birlikte yuvarlak ve döndürülebilir çerçeveli tasarıma geçiş yapmıştı. Bu sayede Gear S2, teknolojik bir saat yerine alışık olduğumuz klasik saat görünümüne benziyordu. Samsung’un bu tercihi oldukça beğenilmiş ve yüksek satış rakamları elde etmişti. Samsung, bu durumdan memnun olmuş olacak ki Gear S3’de de aynı anlayışı devam ettiriyor. Tasarımsal anlamda köklü değişiklikler yerine ufak düzeltmeler yapılmış. Gear S2’ye kıyasla Gear S3, klasik saatlere daha çok benziyor.

gear s3 classic gear s3 frontier
*Solda Gear S3 Classic, Sağda Gear S3 Frontier

Gear S3‘ün iki farklı versiyonu bulunuyor: Gear S3 Classic ve Gear S3 Frontier. İki versiyon arasında ufak tasarımsal farklılıklar bulunuyor. Gear S3 Frontier, Gear S3 Classic’e göre daha spor görünüme sahip. Her iki versiyonun tasarımını da İsviçreli saat tasarımcısı Yvan Arpa tarafından tasarlanmış.

Geçtiğimiz yılki modele göre boyutların büyüdüğünü görüyoruz. Gear S3’ün her iki modeli de 46 x 49 x 12.9 mm boyutlarına ulaşmış. Ekran boyutu da 1.2 inçten 1.3 inç boyutuna kadar büyümüş. Boyutların büyümesi bir çok kullanıcıyı sevindirecektir. Zira Gear S2, bilek üzerinde küçük duruyordu.gear s3 koldaki görünüm

Boyutların artmasının bir dezavantajı olarak cihazın ağırlığının arttığını görüyoruz. Gear S3 Classic modeli kordonsuz 57 gram ağırlığa, Gear S3 Frontier modeli 62 gram ağırlığa sahip.

gear s3 iç çerçeveGear S3 Classic ve Frontier modeli tasarımsal olarak Gear S2’nin Classic modeline çok benziyor. Farklara baktığımızda en belirgin farkın, ekran camının altındaki eğimli iç çerçeve olduğunu söyleyebilirim. Eğimli iç çerçeve, hemen hemen tüm klasik saatlerde bulunuyor. Dakika ve saniye tespitini daha keskin yapabilmek için kullanılıyor.

Samsung Gears S3, önceki modele göre koruma anlamında da geliştirmelere sahip. Artık saatin çeliği 316L paslanmaz çelik teknolojisiyle üretiliyor. Daha önce ekran camında Gorilla Glass 3 koruması kullanılırken bu defa Gorilla Glass SR+ kullanılıyor. Gorilla Glass SR+, IFA 2016 fuarında tanıtıldı ve sadece saatlerde kullanılacak. Gear S3’e kadar herhangi bir cihazda kullanıldığını görmemiştik. Bu teknoloji, safirin dayanıklılığına yakın bir koruma sağlayacak. Önceki modelde olduğu gibi IP 68 suya ve toza karşı dayanıklılık teknolojisi devam ediyor. Gear S3, heybetli görünümünü üstün koruma teknolojileri ile başarılı bir şekilde koruyor.

gear s3 kordon seçenekleriSamsung Gear S3‘ün tasarımı ile ilgili özet geçmek gerekir saate benzeyen akıllı saatler içerisindeki en başarılı model olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Tasarımın sunduğu ergonomi, klasik saate çok benzemesi, döndürülebilir çerçeve, çok sayıda kordon desteği ve sıradan saat kordonlarının da takılabilir olması ile Samsung Gear S3, tasarımsal anlamda rakiplerinden bir adım öne çıkıyor.

Ekran

Samsung Gear S3‘ün ekran özelliklerine baktığımızda 1.3 inç boyutunda kapasitif Super AMOLED ekran bulunduğunu görüyoruz. Ekran çözünürlüğü ise 360 x 360 piksel. Gear S3, tıpkı Gear S2’de de olduğu gibi tamamen dairesel ekrana sahip.SAMSUNG gear s3 ekran

Always On Display veya başka bir deyişle her zaman açık ekran teknolojisi, eski modele göre ciddi anlamda geliştirilmiş. Öncelikle Always on Display özelliğinin işlevinden bahsedeyim. Bu özelliğin olmadığı akıllı saatlerde, saat boştayken ekran otomatik olarak kapanıyor. Elinizi oynatmadığınız sürece saati göremiyorsunuz. Fakat Samsung Gear S3, sahip olduğu her zaman açık ekran teknolojisi sayesinde saati sürekli olarak gösterebiliyor.

Always On Display ekranı, önceki modelde sadece 8 renk desteğine sahipken Gear S3’te 16 Milyon renk desteğine sahip. Bu da tamamen renkli bir tasarım seçebileceğiniz anlamına geliyor.

Performans

Samsung Gear S3, gücünü Samsung’un 14 nm üretim işleminden geçen Exynos 7270 işlemcisinden alıyor. Bu işlemci iki çekirdeğe sahip ve 1.0 GHz hızında çalışıyor. İşlemciye 768 MB RAM, 4 GB dahili depolama alanı eşlik ediyor.

gear s3 tizen arayüzüCihazda Tizen işletim sisteminin 2.3.2 sürümü yer alıyor. Arayüzün tasarımı ve uygulama özelliklerinde şuan için Gear S2 arasında bir farkı bulunmuyor. Fakat bu sürüm ile beraber kullanıcıları etkileyecek önemli bir yenilik geliyor. Daha önce döndürülebilir çerçeveyi 3. parti uygulama geliştiriciler kullanamıyordu. Sadece Samsung üretimi uygulamalar bu çerçevenin nimetlerinden faydalanıyordu. Tizen 2.3.2 sürümü ile beraber tüm uygulamalar döndürülebilir çerçeveyi kullanabilecek.

Ayrıca IFA 2016 fuarında yapılan tanıtımda Spotify uygulamasının Gear S3 sürümünün lansmanı da yapıldı. Gear S2 ve Gear S3’e özel olarak tasarlanan uygulamada internet üzerinden müzik dinleyebilir veya kumanda gibi kullanabilirsiniz. Yeni eklenen hoparlör sayesinde doğrudan saat üzerinden de ses alabilirsiniz.

Tanıtım esnasında Samsung tarafından yapılan bir açıklamaya göre Tizen uygulama marketindeki uygulama sayısı 10000‘i geride bırakmış. Samsung tarafından Tizen işletim sistemi ilk tercih edildiğinde uygulama sayısı oldukça az ve arayüz kullanışsızdı. Bugün gelinen aşamaya baktığımızda Tizen’in eksikliklerini kapattığını rahatlıkla söyleyebilirim.

Bağlantı

Söz konusu cihaz, bir akıllı saat olunca hiç kuşku yok ki bağlantı özellikleri ve sahip olduğu sensörler büyük önem taşıyor. Gear S3’ün sahip olduğu sensörlere baktığımızda adımsayar, ivme ölçer, yükseklik ölçer, jiroskop, kalp ritmi ölçer ve ortam ışığı ölçer bulunduğunu görüyoruz. Sahip olduğu bu sensörler sayesinde Gear S3; kullanıcının uyku süresini, attığı adım sayısını, yaktığı kaloriyi ve daha pek çok bilgiyi derleyebiliyor.

Bağlantı özelliklerine baktığımızda Wi-fi, NFC, MST, GPS ve Bluetooth özelliklerinin yer aldığını görüyoruz. Gear S3 Frontier’in LTE destekli sürümünü aldığınızda saat üzerinden doğrudan LTE iletişimi kurulabiliyor. Bir önceki modelde GPS ve MST özellikleri bulunmuyordu. GPS özelliği sayesinde spor esnasındaki aktivite takibini harita üzerinden yapabiliyoruz. MST özelliği sayesinde de saati Samsung Pay ödeme sistemi için kullanmak istediğinizde, herhangi bir internet bağlantısı olmasa dahi ödeme yapabiliyorsunuz. Samsung Pay ödeme sistemi henüz ülkemizde kullanılmıyor. Fakat yakın zamanda ülkemizde faaliyete girecek.

Batarya

Gear S3‘deki geliştirmelerden batarya kapasitesi de nasibini almış. Önceki modelde 250 mAh olan kapasite, 380 mAh boyutuna ulaşarak önemli derecede artış göstermiş.gear s3 şarj

Artan pil boyutu ile beraber Gear S3 Classic modelinde yaptığımız denemelerde Always on Display özelliği açıkken 2 buçuk gün, kapalı iken ise 3 buçuk gün kullanım süresi elde ettik. Yüksek kullanım sürelerinde hem yüksek pil kapasitesinin hem de düşük enerji tüketen Super AMOLED panelin payı olduğu bariz.

Gear S3 Classic’in sunduğu kullanım süresi, rakiplerine nazaran 1 veya 1 buçuk gün daha fazla. Bir akıllı saati her gün her gün şarja takmak, bi zaman sonra can sıkmaya başlıyor. Gear S3, bu konuda önemli bir avantaja sahip.

Özetle Gear S3

gear s3 incelemeSamsung; Gear S3 modelinde radikal değişikliklere gitmek yerine Gear S2’nin üzerine küçük geliştirmeler yapmayı tercih etmiş. Geliştirmeler her ne kadar küçük olsa da hemen hemen her özelliğin geliştirilmiş olması sevindirici. Samsung Gear S3; daha büyük ekran, daha büyük batarya, daha hızlı işlemci, daha fazla çerçeve fonksiyonları, geliştirilmiş Always on Display ekranı büyütülmüş çerçeveler ve GPS özelliklerine sahip.

Şimdilik sadece Android işletim sistemine sahip telefonlar ile kullanılabiliyor. iOS desteği ise yakın zamanda gelecek. Samsung bu konuda Beta aşamasına ulaştı.

Samsung Gear S3, sahip olduğu özellikler ile şuan için rakipsiz görünüyor. Samsung, kullanıcıların isteklerini ve ihtiyaçlarını doğru bir şekilde belirlemiş. Günümüz teknolojisinde bir akıllı saat ne gibi özelliklere sahip olması gerekiyorsa tüm bu özellikleri tek bir saat üzerinde toplamayı başarmış.

Çıkış Tarihi ve Fiyat

Bu konuda resmi bir açıklama henüz yapılmadı. Fakat edindiğimiz ufak tefek bilgiler ve tahminlerimiz üzerine Gear S3 Classic modelinin satış fiyatı 1299 TL, Gear S3 Frontier modelinin ise 1499 TL‘ye satılacağı düşünüyoruz. Ülkemizdeki çıkış tarihinin ise Kasım ayının son haftası olacağını tahmin ediyoruz. Ülkemizdeki satışa sunulacak modellerin LTE desteği olmayacak.

Cepkolik Akıllı Saat Karşılaştırma Aracı

1 Yorum

  1. 1299 classic,1499 frontier.eğer bu fiyatlarla gelirse samsung türkiye hiç beğenilme kitlesine bakmasın satışlar minumum olur..eğer eski fiyatlarını koyar bilemedin 100 tl üzerine koyarsa ozaman satışta türkiye sklasını yükseltir.maksimum 999 tl olabilir.almayı düşünüyorken ben bile 999 tl üzeri satışla gelirse almam

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here