Samsung patent davası

Samsung Patent Davası kısa sürecek gibi…

Samsung Patent Davasında, kendisine ait olan patentin NVIDIA tarafından izinsiz kullanımı konusunda ısrarcı. NVIDIA kullandığı ürünlerde izinsiz teknolojiler nedeniyle Samsung tarafından köşeye sıkıştırıldı.

samsung-exynos

Güney Koreli Dev Samsung kendisine ait olan patentlerin izinsiz olarak kullanıldığını anlaşılması üzerine ABD Uluslararası Ticaret Komisyonu (ITC)’na müracaatla Abd Kaliforniya merkezli grafik işlemci devi NVIDIA’yı şikayet etti.Yapılan araştırmada ise NVIDIA‘nın Samsung‘a ait üç patenti ihlal ettiği sonucuna varıldı. NVIDIA Şirketi artık satış yasağı tehdidi ile karşı karşıya bulunuyor.

Bu kesin bir karar olmamakla birlikte Tegra grafik işlemcisi üreticisi NVIDIA, ITC’nin birkaç ay sürecek davayı inceleme süreci sonrasında kararda değişikliğe gidilebileceği beklentisi içerisinde olsa da patentlerin birinin 2016 yılında sona erecek olması şirketi az da olsa rahatlatıyor ve ödenecek meblağın azalmasını sağlıyor. Bunun anlamı da Samsung Patenti kullanılarak üretilip satışa sürülen ürünlere gelebilecek herhangi bir satış yasağın sadece birkaç ay sürebilecek olması.

Samsung Apple Rövanşını mı almak İstiyor

NVIDIA, kararla birlikte maddi kayıpları hesaplamaya çalışırken, patent davası konusunda Apple ile başı derde giren ve ceza ödemeye mahkum edilen Samsung ise kararında ısrarcı. Samsung’un süresi dolmaya yüz tutmuş ve eski teknoloji olarak adlandırılan patentleri ile ilgili bu ısrarı çevrelerce anlamsız kılında da Samsung patentlerin kendisi için önemli olduğunu vurgulayarak davasında ısrarcılığını sürdürüyor.

Patent Davasının durumu önümüzdeki birkaç ay içerisinde kesinleşecek ama şimdiden oluşan puslu havada NVIDIA şirketi hisse seneti değerlerinde düşüş yaşamaya başladı. Haberin basında çıkması ile birlikte şirket hisse senetlerinde 27 cent’lik bir düşüş yaşandı ve devamı bekleniyor. Bakalım NVIDIA Samsung ile masaya oturacak mı yoksa hakkında verilecek kesin karara boyun mu bükecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here