Bir süre önce Apple şirketi tarafından iOS işletim sistemi ve iPhone cihazlarını taklit ettiği gerekçesiyle suçlanan Samsung, bu kez darbeyi başka bir şirketten yedi.

Geçtiğimiz yıllar boyunca Apple ve Samsung şirketleri arasında karşılıklı patent ve taklitçilik davaları gündeme geldi. Bu iki şirket arasındaki husumet geride bıraktığımız tarihlerde az da olsa çözümlendi fakat Samsung firmasının başı bu kez farklı şirketlerle dertte.

Güney Koreli teknoloji devi Samsung, Motorola şirketinin taklitçilik-kopyacılık suçlaması ile tekrar gündemde yerini aldı. Şirketin suçlanmasına sebep olan konu ise kısa bir süre önce tanıtılan Galaxy Note 7 cihazında bulunan “Always On” özelliği oldu. Motorola şirketinin iddiasına göre Samsung bu özelliği Motorola‘dan taklit ettiği yönünde.

Motorola

Özetlemek gerekirse, “her zaman açık” anlamına gelen bu özellik telefonun ekranında saat, tarih, takvim, şarj ve arka plan görsellerinin bulunmasını sağlıyor. Bu özelliğin bulunması  saat, tarih, takvim, şarj ve arka plan görsellerinin tuş kilidini açmadan kullanabilmemiz olanağını bizlere veriyor.

Bu özelliği de içerisine katacak olursak Motorola şirketinin yaptığı suçlamaların içerisinde Samsung‘un en iyi telefonlardan özellikleri taklit edip akıllı cihazlarında kullanarak şu anki popülerliğini elde ettiği yönünde. Motorola bu suçlamalarında haklı olduğu bir gerçek çünkü “Always On” özelliği ilk olarak 2013 tarihinde “Active Display” adıyla Motorola şirketi tarafından kullanıcılarına sunulmuştu. Bunun yanında bir de 2011 tarihinde Nokia şirketi tarafından tanıtılan MeeGo adıyla gelen N9 modelinde yer alan özellik de suçlamaların doğruluğunu kanıtlayacak derecede.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here