Ana Sayfa Sosyal Medya Sarahah Nedir? Ne İşe yarar? Nasıl Kullanılır?

Sarahah Nedir? Ne İşe yarar? Nasıl Kullanılır?

Sarahah sosyal medya platformunu hatırlıyor musunuz? Peki, Sarahah nedir bilginiz var mı?

-

Sarahah uygulamasını daha önce hiç duydunuz mu ya da kullandınız mı? Sosyal medya ile yakından ilgilenenlerdenseniz, mutlaka bu uygulamaya rastlamışsınızdır.

Yayınlandığı yıl ile karşılaştırıldığı zaman, 2020 yılında çok fazla gündemde olmayan ve çok önerilmeyen bir platform olsa bile hala bu platformu kullanan ya da kullanmayı düşünenler var. Tartışmalara neden olan uygulama hakkında gerçekleri paylaşmaya çalışacağız. Platformun ne olduğundan başlayalım.

Sarahah

Sarahah Nedir?

Bir sosyal medya platformu. Bu çok genel bir tanım ama en doğru tanım. İlk defa 2016 yılında gündeme gelen platform, bir girişimci tarafından geliştirildi.

Suudi Arabistanlı ve adının Zain-al-Abidin olduğu bilinen geliştirici, platformu 2016 yılında yayına açarak tartışmaları da beraberinde getirdi.

Sarahah nedir bunu anlattıktan sonra tartışmaların nedenini de anlatacağız. Kelime anlamı Arapça. Türkçe’ye çevrildiği zaman kelime anlamı “dürüst ol”, “dürüstlük” gibi bir şeyi ifade ediyor ki ismi tam olarak sosyal medya platformunu anlatıyor.

İlginizi Çekebilir: Instagram Repost Nasıl Yapılır?

Diğer sosyal medya uygulamalarından çok daha farklı bir yapıda olan Sarahah, kullanıcıların birbirlerine anonim bir şekilde mesajlar göndermesini sağlıyor. Yaptığınız yorumlar, gönderdiğiniz mesajlar anonim bir şekilde gösteriliyor ve bu sayede daha dürüst mesajlar gönderebileceğiniz, daha dürüst yorumlar yapabileceğiniz düşünülüyor.

Platformun amaç edindiği nokta, kullanıcıların birbirlerine karşı dürüst mesajlar göndermesini sağlamak. Geliştiriciye bakarsanız bu amaç sosyal medya için çok önemli ve dinamikleri değiştirecek bir adımdı. Tartışmalar burada başladı zaten.

Sarahah

Sarahah Neden Başarılı Oldu?

Sarahah nedir anladığımıza göre yazılarımızda kullandığımız sıralamaya geçelim. Bu uygulamanın sürecini anlatmak ve sizi bilgilendirmek istiyorum.

Önce şuna açıklık kazandıralım ki Sarahah, hem web sitesi üzerinden hem de mobil uygulama üzerinden kullanılabiliyordu. Serüven web üzerinden başlamıştı. Web sürümü başarılı gidince ikinci aşamaya geçildi ve mobil uygulama sunuldu. App Store üzerinden yayınlanan mobil uygulama başarıdan başarıya koştu. 14 milyon ile başlayan kullanıcı sayısı 300 milyona ulaştı.

Peki, nasıl oldu da uygulama bu kadar başarılı oldu? Çünkü insanlar anonim olduklarını düşünerek insanların Instagram ve Snapchat paylaşımları hakkında istedikleri gibi yorumlar yapabildi ve yine istedikleri gibi mesajlaşabildi.

İçinden geçen her şeyi, kimlik kaygısı yaşamadan yazmak gibi bir durum oluştu. Anonim olarak mesaj gönderme ilk etapta orijinal bir fikir gibi gelebilir. Ama başarı uzun sürmedi.

Sarahah

Sarahah Başarısızlığa Ulaşan Süreci

Platform bir anda büyüdü. Çok fazla sayıda kullanıcıya ulaştı. Hiçbir zaman gerçek rakamı elde edemediğimizi söylemekle beraber 300 – 400 milyonlara ulaşan sayılar dile getirilmişti. Fakat platform amacından saptı.

Amaç siber zorbalığın önün geçmek, dürüstçe eleştiri yapabilmek ve yapıcı yorumları çekinmeden paylaşmak üzerineydi. Amaç çok saptı. En son şöyle bir olay hatırlıyorum, diğer teknoloji platformlarında da mutlaka denk gelmişsinizdir kanser hastası bir çocuğa akıl almaz yorumlar yapıldı.

İlginizi Çekebilir: Instagram SFS Nedir?

Bu olay platformun her kesimden tepki çekmesine neden oldu. Dedik ya amacından saptı. Mesajların anonim gönderilmesi ile siber zorbalık içeren mesajların sayısı arttı. İş öyle bir hale geldi ki platformun kapatılması için imza kampanyaları yapıldı.

Geliştirici bunlara çözüm sunmak adına denetimleri geliştireceğini söylese de ne soruna çözüm bulunabildi ne de tepkiler dindi. Peki, platformun çöküşü bunla mı sınırlandı? Hayır. Daha birçok olay var.

Sarahah

Sarahah Veri Toplama Skandalı

Siber zorbalığa neden olduğu konusunda zaten eleştirilen platform, bir de üzerine veri skandalı ile çalkalandı. Bir güvenlik şirketi, uygulamanın kullanıcıların verilerini topladığını ortaya çıkardı.

Telefonunuza uygulamayı yüklediğiniz zaman bazı izinler vermeniz gerekiyor. Her uygulamada bu var. Verdiğiniz izinler her zaman sizin yararınıza olmuyor. Sarahah bunun bir örneği oldu. Sarahah giriş sistemini kullanan tüm kullanıcıların rehberinde yer alan numaraların ve e-postalarının veri olarak kayıt altına alındığı ortaya çıktı.

Veriler kayıt altına alınıp, belirlenen sunuculara gönderiliyordu. Güvenlik şirketi bunun tespit edince, çok büyük tepkiler gösterildi. Sadece Sarahah giriş işlemi yeterli oluyordu. Tüm numaralar ve e-postalar kayıt altına alınmaya başlıyordu. Geliştirici bunu kabul etti ve her zaman söylenen bir bahaneyi gösterdi.

Sarahah

Geliştiriciye göre bu verilerin toplanmasındaki ana neden, kullanıcıların arkadaşlarını tespit etmek ve ona göre öneriler göndermekti. Biliyorsunuz Facebook aynı bahaneler yüzünden milyonlarca dolar ceza yedi.

Geliştirici bu açıklamalarının ardından bir mesaj yayınlamış ve uygulamaya gelen güncelleme sonrasında veri toplamanın tamamen kapanacağını söylemişti. Zaten eleştiri alan bir platform, üzerine veri gizliliği sorunu, Sarahah için sonun başlangıcı oldu. Alınan kararlarla beraber Google Play Store ve App Store üzerinden uygulama kaldırıldı.

Uygulamanın kaldırılması zaten başlı başına çöküş demek. Bir anda milyonlarca kişi tarafından kullanılan uygulama kullanıcılarını kaybetti. Sarahah indirme ve yükleme mümkün olmasa bile web sitesi yayına devam ediyor ve kayıt olabiliyorsunuz.

Sarahah

Sarahah Nasıl Kullanılır?

Web sitesi üzerinden uygulamaya kayıt olmak gerekiyor.

  • Siteye gidip ardından “Kaydol” demek lazım.
  • Kayıt ekranı farklı seçeneklere sahip. Önce isim girmeniz lazım.
  • Sonra kullanıcı adı girmeniz lazım. E-posta girmeli ve parola belirlemelisiniz.
  • Bildirimler için tercihlerinizi belirlemelisiniz.
Sarahah
  • Şartlar ve koşullar kabul edip “Sarahah kaydol” yolu ile kayıt olunabilir. Platform şu an için 17 yaşından altında olan kullanıcıların kayıtlarını kabul etmiyor.

Veri gizliliği sorunları yaşanmış ve siber zorbalığa neden olduğu gerekçesiyle kapatılması için defalarca imzaların toplandığı bir platformu hala kullanmak isteyen kullanıcılar olur mu ben de merak ediyorum. Platform bu yönleriyle eleştiri alıyor ama bir yandan da hala kullanılmaya devam ediyor ki kullanıcı kaydı alabiliyor.

Sizin görüşünüz ne olurdu? Tüm süreci anlatmaya çalıştık. Siz olsanız hala Sarahah platformuna üye olup kullanır mısınız? Yorumlarınızı bekliyor olacağız.

Bizi Youtube'ta takip et! Süpriz Hediye Kazan!!

Düzenli çekiliş yaparak abonelerimize muhteşem hediyeler dağıtıyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Yasaklı Sitelere Nasıl Girilir? 2020

Son zamanlarda artan erişim kısıtlamaları, web sitelerinin daha da sinir bozucu hale gelmesine neden oldu. Sadece Türkiye değil, birçok ülke internete kısıtlamalar getirerek, erişimi...

Sistemi Yormayan En İyi BlueStacks Alternatifleri

En iyi Bluestacks alternatifleri nelerdir? BlueStacks'in sisteminizi çok yorduğunu düşünüyorsanız, sistem yormayan alternatif emülatörleri denemek isteyebilirsiniz. BlueStacks, kullanıcıların bilgisayarlarında Android uygulamalarını çalıştırmalarına...

En İyi İş Tabletleri – Android, Windows, Chrome OS ve Diğerleri

Teknolojinin hayatımızın her yerinde bulunduğu bu dönemde birçok şirket, iş ihtiyaçlarını karşılamak için tablete yöneliyor. Tabletler, kurumsal düzeydeki uygulamalarla ve birçok özellikle...

Pop!_OS 20.10 Yayınladı İşte Getirdiği Yenilikler ve Kurulumu

Ubuntu 20.10 Groovy Gorilla güncellemesinin yayınlanmasından günler sonra, Pop! _OS 20.10 Linux dağıtım sistemi duyuruldu.Ubuntu 20.10 tabanı...

En İyi Oyun Laptopları 2020

Bilgisayar oyunlarının bir fenomen olduğu bu devirde, her türlü oyunu kaldırabilecek bir bilgisayar mı bakınıyorsunuz ? O halde yazımızı okumadan geçmemenizi tavsiye...