Ana SayfaTeknoloji HaberleriŞarj Aletinin Orjinal Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Şarj Aletinin Orjinal Olduğu Nasıl Anlaşılır?

-

Günümüzde telefon satın alırken veya şarj aleti alırken orjinal mi değilmi soruları sıklıkla sorulur. Ancak pek çok satıcı size ürünü verebilmek adına orjinal deyip geçer peki gerçekten bir şarj cihazının orjinal mi? yoksa sahte mi? olduğunu nasıl anlarsınız, işte cevabını size örneklerle açıklıyoruz.

Yeni telefonların fiyatları gittikçe yükselmekte ve genel halkımızın durumu yetmediği için alamamaktadır. Durumda böyle olduğu için genel olarak ikinvi el telefonların alım satımı daha çok yapılmaktadır. Ancak telefonu veren şahıs genel olarak şarj aletinin sahtesini ucuza satın alarak telefonu sattığı kişiye onu göndermektedir. Bu duruma pek çoğumuz çokca düşmüşüzdür. Çrnek olarak bende aynı durum yaşandı. 2015 yılının ilk ayları içerisinde aldığım telefonun şarj aleti malesef sahte çıktı peki ben bunu nasıl anladım. Şuanda şarj aletinin sahte mi orjinal mi olduğunu anlayabilirim ancak o zaman bilgim olmadığı için bir telefoncunun yardımı ile anlamıştım. İşte sizde bu durumlarda madur kalmayın diye şarj cihazının orjinal mi? yoksa sahte mi? olduğunu örneklerle anlatacağız.

Eskiden akıllı telefonlar yokken kalın uçlu şarj aleti, ince uçlu şarj aleti diye etrafa sorar sorar arardık. Ancak akıllı telefonların çıkması ile birlikte pek çok telefon firması aynı şarj aleti üzerinden telefonlarını şarj edilebilir kıldı tabi Apple gibi büyük firmalar hariç diyebiliriz. Ancak şimdide durum böyle olunca korsan firmalar sahte şarj aletlerini piyasaya sızdırarak insanları kandırmaya başladı fakat yazımızdan sonra şarj aletlerinin orjinalliğini rahatça anlayabilirsiniz.

Öncelikle şunu sakın unutmayın hiçbir çakma firma sahte bir şarj aleti üretirken orjinali ile bire bir aynı yapamaz eğer yaparsa milyonlarca lira tazminat davasını kapısında görür bu yüzden şarj aletlerinin sahte olduğunu bakarak anlayabilirsiniz. İşte örnek resimlerimiz

Ağırlık

şarj 7


Çakma firmalar parça kaçırdığı için her zaman şarj aletleri daha hafif olmaktadır. Tabi fark büyük değil çünkü 1-2 gram gibi ufak rakamlar oynayacak kadar küçük parçalar kullanılmaktadır şarj aletinde.

Dış Yüzey Kaplaması

şarj 6


Şarj aletinin kaplamasına bakarsanız sahte firmanın kaplaması yamuk olmakla birlikte kalitesiz bir yüzeyle dış yüzeyi kaplanmıştır.

Çentikler

şarj 5


Sahte şarj aletlerinin al kısımlarında çentik bulunmamaktadır fakat orjinal şarj aletlerini tamamında çentik bulunmaktadır elinizle kolayca anlayabilirsiniz.

Renk ve Boyut

şarj 4


Orjinal firmalar şarj aletlerinin telefona takılan bölmesinin uç kısmını daha kısa ve uç bölümdeki resimin rengini daha az belirgin yapmakta fakat çakma firmalar uç kısmı uzun ve rengi daha belirli şekilde yapmaktadır.

Üretim Yeri

şarj 2


Orjinal firmaların üretim yerlerini bilirsiniz örneğin Samsung Vietnam’da üretimini yapmaktadır. Fakat çakma firmalar üretimlerini her zaman maliyeti az olduğu için Çin’de üretmekte ve şarj aletlerinin kaliteli olduğunu göstermek, orjinal olduğunu göstermek için üzerinde A+ yazısını eklemektedir.

Marka Yazısı

şarj 1


Orjinal Samsung şarj aletinde gördüğünüz gibi A harfi ufak ayrık yazılırken, çakma firma bitişik yazmakta ve M ile S harfinide ufak farklılıklarla yazmaktadır.

Yukarıdaki örneklerimiz Samsung telefonu üzerinden yapılmıştır. Piyasaya en çok Samsung telefonu bulunmakta ancak bu bizim nedenimiz değildir. Aslında işin mantığı basit her telefon markasının şarj aletinin orjinal mi? yoksa sahte mi? olduğunu yukarıda ki mantık ile aynı şekilde incelerseniz anlayabilirsiniz. Çakma bir firmanın şarj aletine yazdığı yazıları okur, üretim yerine bakarsanız bile orjinal olmadığını anlayabilirsiniz.

Bizi Youtube'ta takip et! Süpriz Hediye Kazan!!

Düzenli çekiliş yaparak abonelerimize muhteşem hediyeler dağıtıyoruz.

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here