Sharp ile Foxconn anlaşmasında sürpriz ERTELEME!

Japonya’nın teknolojik parça tedarikçisi Sharp ile Tayvan’ın Çinli Foxconn firması arasındaki satış anlaşmasının gerçekleşecepi yönündeki haberler üzerine bugün gelen bilgilere göre şimdilik anlaşma askıya alınmış görülüyor…

Sharp firmasının yetkilileri, Foxconn Şirketi ile aralarındaki pazarlık sonucu ki uzun süredir mali kriz yaşayan Sharp şirketinin 5,6 milyar dolara Tayvan’ın Foxconn firmasına satışı konusunda olumlu kararlarını açıklamışlardı.

Ancak Sharp’ı kendi bünyesine katmak konusunda teklif sunan ve kesin niyetli olan Foxconn’un CEO’su Terry Gou, eline geçen bazı “yeni bilgiler‘ doğrultusunda alım işini şimdilik askıya aldıklarını, bu yeni bilgilerin incelenmesi gerektiğini ve anlaşmanın imzalanmasının erteleneceği konusunda Sharp Firmasını bilgilendirdiklerini duyurdu.

SHARP

Japon Hükümeti Sharp şirketinin yabancı şirketlerine satışını istemiyordu…

Ekonomi dünyasında, Sharp Firmasının Foxconn‘a devredilmesini öngören anlaşma haberinin yayılmasının ardından, Foxconn Şirketince imza arafesinde tek paragraflı sürpriz bir açıklama duyurdu. Foxconn tarafından yapılan kısa açıklamada; “Bugün Sharp firmasının yönetim kurulundan iş ortağı olarak bizi tercih ettiklerine ilişkin bildiri aldığımızı teyit ediyoruz. Dün sabah Sharp firmasından yeni bilgilerin bize gönderilmesinin ardından, durum ile ilgili kesin çözüm ve tatmin edici mutabakata varıncaya kadar imzalamayı ertelemek zorundayız.” ifadelerine yer verdi.

foxconn-workers

 

Japon Hükümeti anlaşmayı çıkmaza mı sokmak istiyor ?

Konuyla yakından ilgili olduğu belli olan ancak ismi belirtilmeyen kaynağa dayanan Wall Street Journal ise “yeni bilgi“nin, Sharp’ın 350 milyar Yen (3.1 milyar dolar) miktarındaki koşullu borç listesinin varlığını içerdiğini yazdı.

Bu gelişmeler doğrultusunda ise Sharp tarafından Foxconn’un bu kısa açıklamasına ilişkin henüz herhangi bir yorum yapılmadı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here