Mobil hız neden önemlidir? sorusuyla başlayalım. Mobil dünyada yalnızca tüm dünyadaki bilgileri parmak uçlarımızda bulmayı ummakla kalmıyoruz: aradığımız anda elde etmeyi umuyoruz.

Ne yazık ki, çoğu mobil site, ağ hızlarındaki önemli ilerlemelere rağmen bu beklentiyi karşılamıyor. Yavaş yükleme alanları, kötü kullanıcı deneyimlerine sahip kullanıcıları sinirlendirir ve yayıncıların gelirlerini kaybetmesine neden olur.

İstisna siz olabilirsiniz – dikkatli planlama yaparak sitenizi mobil hız için optimize edebilirsiniz. Aşağıdaki konular mobil web sitenizin hızının optimize edilmesinin gelirinizi artırmanıza nasıl yardımcı olabileceğini keşfetmenize yardımcı olacaktır.

Başlamak için ihtiyacınız olanlar:

Mobil sitenizin hızını öğrenin – WebpageTest.org sitesini ziyaret edin ve gelişmiş ayarlar altında bağlantı türünü “mobil” olarak değiştirdiğinizden emin olun.

DoubleClick Ad Exchange veya AdSense’ten ortalama eBGBM’nizi, aylık sorguları ve eşleme oranınızı bulun.

Mobil hızınızı nasıl artırabilirsiniz?

Sitenizin  hızını iyileştirmek için kontrol etmen gereken en önemli 3 konu bulunuyor.

Birincisi, dosya boyutları yükleme süreleri üzerinde büyük etkiler yaratır. İçeriğinizi mobil cihazlar için optimize etme fırsatlarına bakın.

Sunucu istekleri mobil sitelerde de büyük bir gerginlik oluşturabilir. Web sitesi yüklemesi sırasında yapılan reklamla ilgili çağrılar, tüm sunucu isteklerinin yarısı kadar bile olabilir. Reklam kullanımlarına özen gösterin.

Son olarak, site öğelerinin mümkün olan en verimli alanların yüklediğinden emin olun; her şeyi bir kerede yükleyemeseniz bile, insanlara sitede gördükleri ilk şeylerin en hazır olduğundan emin olun. Lazy load benzeri uygulamalar yapabilirsiniz. Ardından, hızını artırmak için sitenizi test edip izlemeye devam edin.

Mobil hızın sizin için ne kadar önemli olabileceğini hesaplayın. Unutmayın daha hızlı bir mobil web sitenizle daha fazla kazanabilirsiniz.

Büyük dosyalar, mobil siteniz için büyük sorunlar anlamına gelebilir

Mobil hızın ilk adımı, sitenizin bir mobil platform için optimize edildiğinden emin olmaktır; bir yürüyüş gezisinde 40 inçlik bir TV’yi yanınızda getirmezsiniz; mobil cihazlarda bir masaüstü için tasarlanmış dosyaları yüklemeye çalışmamalısınız. Ortalama mobil web sayfası 2,5MB boyuttadır – buda, yalnızca veri indirme işlemi 12 saniye sürecektir anlamına gelir. (3g bağlantı hızı ve cache kullanmadan)

Daha hızlı siteler, kullanıcıların daha fazla sayfaya gitmesini ve daha fazla içeriği tüketmesini kolaylaştırır. Görüntüleri mobil ekranlar için optimize ederek, JavaScript dosya boyutlarını azaltarak ve sitenizdeki farklı yazı tiplerini en aza indirerek sitenizi hızlandırın. Sitenizin yükünü optimize etmek için 1.000 baytın (1 MB) altındaki dosya boyutlarını hedefleyerek başlayabilirsiniz. Kaydedilen her bayt fark yaratır.

Büyük ekranlı akıllı telefonlar 2017

İpucu: Mobil site ziyaretlerinin yarısından fazlası, açılması 3 saniyeden uzun süren siteleri terk eder.

Yükleme hızı yüksek olan server kullanın

Her sunucu isteği yükleme süresi ekler, bu nedenle sağladığı faydayı anlamak için sitenizdeki her isteği gözden geçirmelisiniz. Reklam kodları çok fazla gecikmeye neden oluyor mu? Çok fazla analitik izleyici kullanılıyor musun? Her istek, yükleme işleminde ek yük getireceğini unutmayın.

İlk adım, 50 veya daha az isteği ve yüklenme süresini optimize etmek için 1.000 veya daha az bayt hedeflemektir. Sunucu isteklerini, yalnızca mobil sitenizde gerekli isteklerin gerçekleşmesini sağlamak için optimize ederek, kitlenizin mobil deneyimini daha yumuşak hale getirebilir ve tekrarlanan ziyaretleri teşvik etme olasılığınızı arttırabilirsiniz.

Doğrudan bir uçuş ile iki bağlantılı bir uçuş arasındaki farkı yaratan şey budur. Her iki güzergah da sizi en sonunda aynı yere götürebilir, ancak dolaylı seçenek herhangi bir yolcu için yorucu ve sefil bir deneyimdir.

İpucu: Tüm sunucu isteklerinin neredeyse yarısı reklamla ilgili isteklerden gelir.

Sitenizin işlem sırasını optimize edin

Sitenizin içeriği yüklediği içerik, reklamlar ve analizler de önemlidir. Giyinince, pantolonunu giymeden önce ayakkabılarını giymiyorsun di mi?. Kullanıcılar içeriği hızlı bir şekilde görmezlerse, sitenizin yavaş olduğunu düşünebilirler.

Yavaşlamayı önlemek için, tüm öğeleri bir araya getirmek yerine katın üzerinde görünen kaynakları öncelikli kılmayı unutmayın. Videolar gibi büyük etkileşimli öğelerin, ilk içeriğin yüklenmesini engellemediğinden emin olun. Sitenizdeki hız kullanıcı algısını, hemen çıkma oranlarını düşürebilir ve etkileşimi artırabilir.

Mobil kullanıcılara daha çok önem ver!

Sitenizi mobil ortamda tutmak basit değildir, ancak günlük işler çaba harcamaya değerdir. Hızlı ve sorunsuz bir mobil web deneyimi oluşturmak, kullanıcıların ilgisini çekmesini sağlar ve reklamcılık ortaklıklarınızı güçlendirir.

Artık sitenizin mobil hızını bildiğinize göre, iyileştirme adımlarını atmaya başlayabilirsiniz. Mobil web hızı oyun kitabı Mobil hız gereksinimi ve ayrıca PageSpeed Insights, WebPageTest, Hızlandırılmış Mobil Sayfalar (AMP) ve Aşamalı Web Uygulamaları gibi araçları inceleyin. Sizin için doğru çözümü nasıl bulabileceğimizi görmek için aşağıdaki yorum alanını kullanarak bizlere soru sorabilirsiniz.

İpucu: Siteniz için mobil web hızını öncelik haline getirin.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here