Akıllı telefonlar, akıllı saatler derken artık birçok elektronik üründe akıllı teknolojiler kullanılmaya başlandı. Bu şekilde akıllı teknolojilere geçilen alanlardan birisi de Smart TV teknolojileri oldu. Televizyon teknolojisinde en büyük gelişmelerden biri olarak gösterilen akıllı TV teknolojisi giderek yaygınlaşmaya da başladı. Samsung, LG, Sony gibi birçok dev teknoloji firması tarafından da sürekli piyasaya yeni Smart TV ürünlerinin sunulması artık bu alanda yapılacak seçimlerin de genişlemesini sağladı. Peki, en iyi Smart TV seçilirken hangi kriterlere dikkat etmek gerekli? Daha detaylı bakalım.

Smart TV Alırken Dikkat Edilecekler

Ekran Boyutu

Alacağınız televizyonla ilgili ilk olarak önem vermeniz gereken konu boyut konusu. Alacağınız modelin özellikleri neler olursa olsun öncelikle ekran boyutuna karar vermeniz gerekiyor. Hem televizyonu kullanacağınız alan hem de istediğiniz özelliklere göre değişebilir. Bunun için genel olarak küçük alanlar için 32 inç ile 40 inç arası boyutların ideal gösterildiğini belirtelim. Tabi bunun dışında tercihe göre 55 inç ve üstü dev ekranlarda tercih edilebilir.

Akıılı-televizyon

Çözünürlük

Çözünürlük konusunda da görüntü kalitesi sistemine göre seçim yapmanız gerekiyor. Bunun için artık standart HD görüntü veren Smart TV serilerinin pek fazla kalmadığını da belirtmek gerekiyor. Bunun yerine Full HD, 2K ya da yeni yeni yaygınlaşmaya başlayan 4K seçim yapılabilir.

Panel Tercihi

Panel tercihi Smart TV konusunda en önem verilen konulardan bir tanesi. Bu alanda son dönemde UHD televizyonlarla beraber artık televizyon panelleri konusunda daha çok OLED ekran tercihi yapılmakta. Fakat fiyat konusunda OLED tercihinin biraz daha yüksek olması IPS tercihini de ön plana çıkarmaya başladı.

Smart-TV

Yazılım Desteği

Smart TV televizyonlar içerisinde tıpkı akıllı telefonlarda olduğu gibi bir işletim sistemi bulunduran teknolojiler olarak biliniyor. Yani haliyle Smart TV tercihinde yazılım desteği konusunu da ön plana koymanız gerekiyor. Televizyon tercihinde yazılım ve uygulama desteğine sahip olan cihazları tercih etmek daha yararlı olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here