Büyük veri kavramları malumunuz uzun bir süredir hayatımızın içinde, büyük sosyal ağlar ve firmalar bize ait verileri toplayarak yine bizim ilgimizi çeken konularda bize özel arama sonuçları ve ilgili reklamlar sunuyorlar. Google’ın da Gmail üzerinden bunu yaptığından şüpheleniliyordu  ki  Google bu şüphelere son verdi. Hizmet kullanım şartlarını güncelleyen Google, şartlara yeni bir madde ekleyerek durumu şöyle açıklığa kavuşturdu:

“Otomatik sistemlerimiz e-postalar da dahil olmak üzere içeriğinizi analiz ederek; size özel arama sonuçları, ısmarlama reklamlar ve spam ile malware taraması yapmaktadır. Bu analiz süreci, içerik gönderildiğinde, alındığında ve arşivlendiğinde otomatik olarak gerçekleşmektedir.”

Yani, Google e-postalar geldiğinde içinde ne yazdığına bir göz gezdiriyor ve ona göre karşımıza farklı reklamlar seçenekleri sunuyor. Bu konuda The Next Web sitesine konuşan bir Google sözcüsü: “Politikalarımızın, kullanıcılarımız nezdinde basit ve anlaşılması kolay olmasını istedik. Bu değişiklik de insanlara daha fazla şeffaflık verdi ve son birkaç ayda aldığımız geri dönüşler çerçevesinde gerçekleştirildi.” diyor.

Google’ın e-postaları okuduğu zaten bilinen bir gerçekti, geçtiğimiz günlerde bu durum ABD’de bir dava konusu olmuş ve Google da tüm kullanıcıların Gmail’e kayıt olurken hizmet kullanım şartlarını onaylayarak e-postalarının okunmasına izin verdikerini belirtmişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here