Ana Sayfa Teknoloji Haberleri Son Güncellemeler Sonrasında Tüm Yeni YouTube Özellikleri

Son Güncellemeler Sonrasında Tüm Yeni YouTube Özellikleri

0
11

Sosyal medya uygulamaları denildiğinde akla ilk olarak anlık mesajlaşma uygulamaları ve gönderi paylaşımı yapılan Facebook benzeri uygulamalar geliyor. Fakat aslında son dönemde sosyal medya uygulamalarında da popülarite değişmeye başladı. Artık sadece mesajlaşma uygulamaları değil görsel yönü ön planda olan YouTube, Instagram gibi uygulamalarda dikkat çekiyor. Tabi bu uygulamalar içerisinde YouTube için ayrı bir parantez açmak lazım. Google desteği ile beraber dünyanın en büyük video platformu haline gelen uygulama şimdilerde ise bir dizi değişikliğe gitmeye başladı. Peki yeni güncellemeler sonrasında YouTube için değişen özellikler neler?

 YouTube Zorunlu Reklamlar Kaldırılıyor

İlk olarak yeni güncelleme planları ile beraber YouTube üzerinden oynatılan zorunlu reklamların kaldırılacağı açıklanmıştı. Google tarafından yapılan resmi açıklama ile beraber ortaya çıkan durumda videoların ortasında birden karşınıza çıkan ya da videoların alt kısımlarında görüntüyü olumsuz etkileyecek olan zorunlu reklam sistemine son verileceği belirtildi. Bu açıklama ile beraber zaten yeni sistem şimdiden kullanıcılardan büyük oranda beğeni toplamıştı. Sistem henüz test aşamasında olsa da zorunlu reklamların kaldırılacağı da kesin.

Video Üzerinde Ek Açıklamalar Bölümleri Olamayacak

Bunun dışında henüz yeni duyurulan bir diğer değişiklik ise ek açıklamalar özelliği ile ilgili oldu. Google kullanıcılardan gelen istek üzerine artık YouTube videolarında yer alan ek açıklamalar bölümlerine izin vermeyeceğin belirtti. Annotations olarak bildiğimiz bu özelliğin nasıl bir özellik olduğundan bahsederek değişimi daha iyi ele alalım. Bu özellikle beraber yayıncıların videolarının içerisinde kutucuklar oluşturarak bu kutucuklara açıklamalar ekleyebiliyor.

Fakat yayıncılar için iyi bir özellik olsa da işin abartılması nedeniyle video izlemenin mümkün olmadığı yayınlar bile yapılıyor. İzleyiciler için beğenilmeyen bir özellik olarak gösterilen özelliğin kaldırılmasının ana nedeni de zaten bu. Hem videolarda bütünlüğün korunmasını sağlayacak olan adım hem de gereksiz reklam yönlendirmelerinden de izleyicileri kurtaracak. Özelliğin kaldırılması için belirtilen tarih ise 2 Mayıs. Bu tarihten itibaren Google videoların üzerinde yer alan ek açıklamaların kullanılamayacağını belirtti.

Canlı Yayın Sınırı Kalkıyor İddiası

Tüm bu değişikliklerin hemen arkasından ise geçtiğimiz gün yeni bir iddia daha gündeme geldi. İddialara göre Google artık YouTube canlı yayını için var olması gereken takipçi sınırını da ortadan kaldıracak. Eğer uygulamayı sadece web yani bilgisayar üzerinden kullanıyorsanız bu size anlamsız gelebilir. Fakat mobil üzerinden YouTube ile canlı yayın yapmak istendiğinizde takipçi sınırı ile karşı karşıya kalıyorsunuz.

10.000 bin takipçisi bulunmayan bir kanal üzerinden ne yazık ki canlı yayın yapılmıyor. Yani diğer bir söylemle aslında mobil platformlarda sadece belli başlı kanallar canlı yayın yapabilmekte. İddialara göre bu sistemde de değişiklik yaşanacak. Google “herkes için canlı yayın” sloganı ile canlı yayın sınırını kaldıracak. Tabi bu özellik şu an için Google tarafından doğrulanmadı. Bu nedenle testlere bile başlandığı belirtilse de henüz bunlar sadece birer iddia.

YouTube Değişimi Devam Eder Mi?

Video uygulamalarında şüphesiz 1 numara olan uygulamanın son dönemde kitlesini biraz daha geliştirmek için kalıcı adımlar atmaya başladığını görebiliyoruz. Fakat bu çalışma ne kadar başarılı olur? En önemlisi tüm bu hamlelerin devam Google tarafından gelir mi? YouTube yeni bir yüze mi kavuşacak? Tüm bu soruların cevabı yeni güncellemelerin yayınlanmasından sonra yapılacak olan açıklamalarla ortaya çıkacak. Google’ın oyun yayınlarını da uygulamaya taşımak istediğini düşünecek olursak aslında gelen bu adımlarda pek sürpriz olarak değerlendirilemez.

YORUM YOK