Dijital kamera sektöründe akıllı telefonlarla beraber ciddi bir düşüş yaşandığı kesin. Yapılan son araştırmalara göre sektörde yaşanan düşüş oranı bir hayli fazla. Akıllı telefon kameralarının özelliklerinin yükselmesi ve artık çift kamera kullanımıyla derinlik etkisi dahil hemen her etkinin de verilebiliyor olması akıllı telefonların bu alanda açığı kapatmalarını sağladı. Fakat pazar ne kadar daralmış olsa da bu alanda hala üst seviye cihazlarda piyasaya çıkmıyor değil. Bu ürünlerden birisi de Sony A9 kamerası.

Sony A9

Sony A9 Akıllı Telefonlara Rakip Olabilir Mi?

Aslında bu sorunun ucu oldukça açık. Kameraların özelliklerinden söz ettiğimizde kameraların akıllı telefon sistemlerinin çok üzerinde kamera teknolojilerine sahip olduğunu görmüş olacaksınız. Her ne kadar oldukça yüksek teknik özelliklere sahip olsa da kameraların kullanım alanlarının da belirlenmesi bir hayli önemli.

Sony A9

Daha çok profesyonel fotoğrafçılık alanına hitap eden Sony A9 kameralarının standart kullanım için gereksiz gösterildiğini söylemek gerekiyor. Bununla beraber teknik özelliklerini karşılaştıracak olursak Sony A9 serisinin kesinlikle çok daha önde kamera teknolojilerine sahip. Peki Sony A9 kameralarını bu kadar öne çıkaran detaylar neler?

Sony A9 Tasarım Farklılıkları

Sony A9 kameraları günlük kullanım için ideal olan mini dijital kameralardan farklı bir tasarıma sahip. Kameraların tasarımları daha çok profesyonel çekim kameralarına benziyor. Profesyonel kamera tasarımında gelen kameraların arka kısmında ise geniş bir LCD ekran bulunuyor. Çekimlerin ön izlemesinin yapılabildiği bu ekran 60 FPS hızında 4K görüntü sunmakta. Bunun dışında tasarım konusunda ergonomik yapının öne çıktığını ve tasarım detaylarının kullanımı da kolaylaştırdığını ekleyelim.

Sony A9

Sony A9 Teknik Özellikleri

Tasarımı ergonomik bir profesyonel kamera tasarımı olan Sony A9 kameraların teknik özellikler kısmında ise standartların üzerinde bir performans karşımıza çıkıyor. Özellikle çekim kalitesi konusunda kameraların oldukça başarılı olduğunu belirterek işe başlayalım. 24.2 MP değerinde CMOS özelliğine sahip olan kameraların sensörlerinin ilk olma özelliği de bulunuyor. Kendi hafızasına sahip olan sensörler bu sayede çekim modlarında da çok daha profesyonel bir teknolojiyi kullanıcılara sunmakta.

Sony A9

Kullanılan bu hafıza çipi özellikle hızlı çekim modlarında ve hızlı okuma sürelerinde çok daha etkili bir performans elde edilmesini sağlıyor. Standart serilere göre en az 20 kat daha hızlı okuma sunması görüntü işlenmesinde de ekstra çözümler elde edilmesini sağlıyor. Ek olarak shutter hızı kısmında kameraların 1/32000 değerinde hıza ulaşması da başka bir rekoru olarak gösteriliyor. Bu alanda en yakın rakibinin 20.000-25.000 seviyelerinde kaldığını düşünecek olursak Sony A9 bu alanda da yeni bir rekoru eline almış gibi gözüküyor.

Sony A9

Bir diğer ayrıcalık olarak otomatik fotoğraf çekim modu bulunan kameraların ardı ardına otomatik çekim modu ile 350 çekimin üzerinde çekim yapabilmesi içerisinde yer alan hafıza çiplerinin de etkisini kullanıcılara hissettiriyor. Özellikle profesyonel kullanım alanları için ardı ardına çekim modunun bir hayli öneli bir teknoloji olduğunu da eklemek gerekiyor.

Sony A9

Tüm bunlarla beraber Sony A9 kameralarının çekim çözünürlüğü ise 4K olarak belirlenmiş. Hem video çekiminde hem de fotoğraf çekimlerinde 4K çekim elde edilebiliyor. Teknik özellikler kısmında son olarak kameranın 4D Focus sistemiyle otomatik netleme sunduğunu ve 693 otomatik netleme noktasıyla öne çıktığını belirten kameraların bu özelliği de Sony A9 serisini benzersiz kılıyor.

Sony A9 Bağlantı Teknolojileri

Kameraların teknik özelliklerinin dışında kameraların bağlantı destekleri konusunda da bilgi vermek gerekiyor. Her ayar için bir buton sunan kameranın netlik kontrol ayarları ve kamera ayarlarının dışında Ethernet girişi ve çift SD kart girişi de bulunuyor. Kameraların bunun dışında kablosuz bağlantı desteği ve kablolu veri aktarma gibi özellikleri de bulunuyor.

Sony A9

Sony A9 Çıkış Tarihi ve Fiyat Açıklaması

Profesyonel kullanım için önce çıkan A9 kameralarının satış için açıklanan tarihi ise Mayıs ayı. Mayıs ayının sonlarına doğru çıkması beklenen kameraların çıkış fiyatı için ise 4.500 Dolar olarak açıklandı. Ülkemizde satılıp satılmayacağı satılırsa ne kadar fiyat aralığına sahip olacağı konusunda da bilgilerin bulunmadığı kameranın genel anlamda fiyatlarının biraz daha yüksek olduğunu da eklemek gerekiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here