Sony OLED Bravia 4K TV

CES 2017 fuarında tanıttığı ürünler ile beğeni toplamayı başaran Sony, fuarda yeni kulaklık sistemleri ve ses sistemleri ile ilgi odağı oldu. Bunun dışında teknoloji devinin aslında en çok ünlendiği ürünler arasında gösterilen televizyonları için de merakla beklenen birçok tasarım ürününü ortaya çıkardığını söylemek gerekiyor. Bu noktada markanın en öne çıkan ürünü ise Sony OLED Bravia 4K TV serisi oldu.

Sony OLED Bravia 4K TV Ne Gibi Özelliklere Sahip?

Televizyon teknolojilerinde şimdiye kadarki son noktalardan biri olarak gösterilen Sony OLED Bravia 4K TV serisinin özellikleri de epey bir beğeni toplamayı başardı. Peki serinin özellikleri neler? Ne gibi yenilikler getiriyor?

Sony OLED Bravia 4K TV

Tasarım Detayları CES Fuarında Çok Sık Görüldü

İlk olarak yeni seri televizyonların tasarımları konusunda markanın beğeni toplayan adımlar attığını belirtelim. Zira tasarım konusunda seri ilk olarak ekran çerçeve oranı ile öne çıkmakta. Şöyle ki ekran ve çerçeve oranı konusunda rakip televizyonlara oranla Sony OLED Bravia 4K TV çok daha başarılı bir çözüm sunuyor. Neredeyse çerçeveyi hiç görmüyormuş gibi bir sistemden söz edebiliriz.

Sony OLED Bravia 4K TV

Bunun dışında incelik konusunda ise yine beklenen verilmiş durumda ve LG LED W serisine rakip olarak gösterilebilecek bir incelik değeri sunulmuş. Haliyle bu durum tasarıma da bir hayli artı sağlamakta. Hem ince yapı hem de geniş çerçeve oranı ile beraber beğeni toplayacak olan seri üç farklı boyut seçeneğiyle beraber geliyor. İlk olarak 55 inç ekran boyutu ile gelecek olan Sony OLED Bravia 4K TV serisinin en düşük ekran boyutu bile 55 inç gibi standartların üzerinde bir ekran boyutu olarak karşımıza çıkmakta.

Sony OLED Bravia 4K TV

Bunun dışında diğer bir nokta ekran boyutu olan 65 inç ekran boyutu ise tam olarak orta model olarak gösterilmekte ve bu ekran tipinin haliyle ücretleri daha da yüksek tutulmakta. Son olarak ise mega ekran boyutlarından biri olan 77 inç ekran sunulduğunu da belirtelim. 77 inç ekran kategorisinde ise Sony OLED Bravia 4K TV serisinin LG ve Xiaomi gibi rakiplerinin de olduğunu belirtelim.

Teknik Özellikler Nasıl?

Tasarım konusunda bu kadar bilgi verdikten sonra şimdi ise gelelim teknik özellikler konusuna. Bu kadar ince bir tasarıma sahip olması ve görüntü oranının da bir hayli yüksek olması belki teknik özelliklerden kısma yapıldığı görüşünü ortaya çıkarabilir. Fakat Sony OLED Bravia 4K TV için bu durumun tam tersi olarak gerçekleştiğini de belirtelim. Zira televizyonda ilk olarak gerçek 4K HDR görüntü desteği sunulmakta.

Sony OLED Bravia 4K TV

Bunun dışında görüntü teknolojisinin özellikle siyah renkler üzerinde çok daha gelişmiş bir sistem sunduğunu ve bunun dışında çok daha yüksek derinlikli renk sistemine sahip olunduğunu da belirtelim. Sadece siyah renk derinliği değil bunun dışında canlı renk modları sayesinde rakiplerinin çok daha önüne geçen seri Sony OLED Bravia 4K TV televizyonlarının bir de işletim sistemi desteğinden bahsedelim.

Sony SmartWatch 3 Güncelleme Aldı!

Sony OLED Bravia 4K TV

İşletim sistemi desteği konusunda Android işletim sistemi ile beraber kullanıcıların karşısına çıkan akıllı televizyon bu sayede sesli komut sistemini de kullanıcılara sunabilmekte. Doğrudan Google sesli asistanı ile sesli komut algılayabilen Sony OLED Bravia 4K TV televizyonlarının bunun dışında Android uygulamalarını da çalıştırabildiğini belirtelim. Direk olarak uygulama mağazasından uygulamaları indirip çalıştırabiliyorsunuz. Uygulama desteği konusunda ise bir sınırlama bulunmuyor. Tabi sesli asistanın Sony OLED Bravia 4K TV serisine kattığı ayrıcalıklarda tartışılmaz.

Çok Daha Farklı Ses Teknolojisi

Sony OLED Bravia 4K TV için tasarım ve teknik özellikler zaten genel olarak beklenen özellikler olarak karşımıza çıktı. Şöyle ki adından da anlaşılacağı gibi zaten Sony OLED Bravia 4K TV üzerinde 4K desteğinin olacağı ve bunun dışında Sony OLED Bravia 4K TV üzerinde ekstra işletim sistemi desteği sunulacağı da önceden belirtildiği için aslında bunlar beklenen yenilikler olarak da kullanıcıların karşısına çıkmıştı.

Sony OLED Bravia 4K TV

Fakat tüm bunların dışında Sony OLED Bravia 4K TV için en merak edilen teknoloji ses sistemi oldu. Zira ilk baktığınızda televizyonda herhangi bir hoparlör bulunmuyor. Ekranda bütünlüğü bozan herhangi bir ses sitemi yok. Harici olarak ses sistemi bulunmayan seride ses teknolojisi ise yeni bir sistemle çalışıyor. Ekranın doğrudan arkasında yer alan ses sistemi sayesinde tüm ekrandan kullanıcıya ses gönderiliyor.

Sony OLED Bravia 4K TV

Haliyle yeniş teknolojinin en büyük farlardan birini oluşturduğunu ve Sony OLED Bravia 4K TV serisini de bir adım öne çıkardığını belirtelim. Fakat bu ses sistemi tercihi tüketiciler tarafından ne kadar tercih edilir işte orası başka bir tartışma konusu olarak karşımıza gelmekte. Ekranın doğrudan içinden gelen sesin nasıl bir fark yaratacağı da kullanıcı yorumları ile beraber ortaya çıkacak.

Çıkış Tarihi Ve Muhtemel Beklenen Fiyat

Diğer seriler gibi CES 2017 fuarında tanıtılan televizyonların çıkış tarihi konusunda ilk bilgilere göre sadece ön siparişlerin açılmaya başlandığını belirtelim. Yani net bir çıkış tarihi olmasa da Sony OLED Bravia 4K TV serisi Sony’nin resmi internet sitelerinde görüntülenmeye başlandı. Bu da çok kısa bir süre içerisinde televizyonların çıkış yapabileceğini gösteriyor.

Bunun dışında fiyat konusunda yapılan açıklamalara bakacak olursak Sony OLED Bravia 4K TV televizyonlarının giriş seviyesi için beklenen fiyatının 2,500 dolar gibi bir rakamda olması fakat LG televizyonlarına rakip olarak gösterilen 77 inç ekran modelinin ise 20.000 dolar gibi rakamlara ulaşması bekleniyor. Bakalım oldukça iddialı olan seri ne kadar satış rakamı elde edecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here