Sony Xperia M5 İnceleme

1
77
xperia m5 kapak

Fiyatının beraberinde sunduğu çok özellik ile dikkat çeken Sony Xperia M5, amiral gemilerine kafa tutuyor. Xperia M5’in incelemesini sizler için hazırladık.

Sony, Xperia M5 ile orta sınıfa egemen olmak istiyor. Sony Xperia M ailesi ile orta sınıfa yönelik cihazlar çıkarırken, Xperia M5 daha önceki modellere göre daha üst seviyeye oynuyor. Geçtiğimiz senenin amiral gemileriyle hemen hemen aynı performansı sunan Xperia M5 ile Sony bu sene oldukça iddialı görünüyor. Hatta Sony öyle bir cihazla karşımıza çıkıyor ki Xperia M5 kimi konularda 6 ay öncesinin amiral gemisi Xperia Z3+‘ı geride bırakıyor.

Sony Xperia M5, Kore’de ilk piyasaya çıkışından itibaren oldukça yankı uyandırmıştı. Fiyatının beraberinde getirdiği yüksek performans, üst düzey kamera ve kaliteli görünüme sahip cihaz diğer ülkelerde büyük merakla beklenmişti. Yavaş yavaş Amerika ve Avrupa pazarına giren cihaz o kadar ilgi çekti ki Sony bu pazarlara cihaz yetiştirmekte zorlandı. Ülkemizde de merakla beklenen Xperia M5 geçtiğimiz hafta itibariyle satışa sunuldu.

Xperia M5 gücünü MediaTek Helio X10 işlemcisi ve PowerVR G6200 GPU’sundan alıyor. 3 GB Ram ve 16 GB dahili depolama birimi sunan telefon Micro SD kart desteğine de sahip. Arka kamera 21.5 megapiksel çözünürlüğe sahip iken ön kamera 13 megapiksel çözünürlüğe sahip. Her iki kamerada da Exmor RS sensörü kullanılmış. Cihaz kamera performansı olarak en üst seviyeye oynuyor.

5″ boyutunda Full HD çözünürlüğe sahip ekranda IPS LCD panel kullanılmış. Ekranda inç başına 441 piksel düşüyor. 720p çözünürlüğe sahip Xperia M4 Aqua‘ya göre çok daha keskin ekranla karşılaşıyoruz. Bravia Engine 2 teknolojisinin kullanıldığı ekran canlı görüntüler vermesinin yanında gün ışığında kullanımda sorun çıkartmıyor.

https://www.youtube.com/watch?v=QmM0SrTFUVo

Tasarım

xperia m5 ön yüz

Yeni cihazlarında tasarımsal radikal değişikliklere gitmeyen Sony, Xperia M5’de de Xperia tasarım çizgilerini korumuş. Xperia M5, Xperia M4 Aqua tasarımının ufak değişikliklere gidilmiş haliyle karşımıza çıkıyor. Xperia M5 ile Xperia M4 Aqua’yı yan yana koyduğumuz zaman, bir kaç detay haricinde iki cihazı ayırt edemiyoruz. Bu detaylardan en belirgini büyük boyuta sahip ön kamera oluyor. Xperia M5’in yenilenen ön kamerası, alışık olduğumuz ön kameralardan çok daha büyük boyuta sahip. Exmor RS sensörüne sahip kameranın lens büyüklüğü piyasadaki çoğu telefonun arka kamerasından bile büyük.

Xperia M5 145 x 72 x 7.6 mm boyutlarına ve 142 gram ağırlığa sahip. 5 inç boyutundaki ekranın ekran-kasa oranı %66. Telefonun ön yüzünde baktığımızda ekran dışında kalan çerçevenin büyüklüğü ne yazık ki hoş görünmüyor. Sanal tuşların da kullanıldığı ekran çerçeve içerisinde küçük kalıyor. Diğer firmalar ekranın çerçeve büyüklüğünün yavaş yavaş küçültürken ne yazık ki Sony bu konuda yine ilerleme kaydedememiş.

Telefonun arka yüzeyine baktığımız zaman bu bölümün görünümün Xperia Z5 ile hemen hemen aynı olduğunu görüyoruz. Cam materyal kullanılan arka kapakta Sony logosu, NFC logosu ve Xperia yazısını görüyoruz. Kapak telefonla yekpare bir görünüme sahip. Kapağı çıkartamadığımız için batarya değişimi yapamıyoruz. Kamera kasanın dışarısına çıkıntı yapmamış, kasayla bütünleşik bir yapıya sahip. Kameranın yanında tek flaşa yer verilmiş. Bu güçlü kameranın yanında çift flaş görmemiz daha hoş olurdu. Tasarımsal anlamda arka bölümün oldukça hoş gözüktüğünü ve premium bir his verdiğini görüyoruz.

xperia m5 alt taraf

Telefonun alt bölümünde Micro USB girişi ve mono hoparlöre yer verilmiş. Hoparlörün ses kalitesi Xperia Z5 ailesi kadar iyi olmasa da ortalamanın üstünde bir ses kalitesi veriyor.

Telefonun üst kısmında 3.5mm kulaklık girişi ve mikrofona yer verilmiş. Sol bölümde kızaklı bir kapak altında Micro SD kart ve Nano sim kart girişine yer verilmiş. Telefonun hafızasının 16 GB olmasından dolayı Micro SD kart desteği büyük yarar sağlayacak gibi görünüyor.

xperia m5 sağ taraf

Sağ kısımda bizleri fiziksel tuşlar karşılıyor. Yuvarlak tasarıma sahip güç butonu, ses açma-kapama butonu ve deklanşör butonu bu bölümde yer alıyor. Xperia Z5’te kullanılan parmak izi okuyuculu güç butonuna bu cihazda yer verilmemiş.

Sony Xperia M5, IP 68 standartları doğrultusunda su ve toza karşı dayanıklılık gösteriyor. 1.5 metre suyun altında 30 dakika boyunca su geçirmeme özelliğine sahip. Sony; önceki modellerinde bu dayanıklılığı kapaklı yapıya sahip Micro USB ve kulaklık girişleriyle sağlarken, Sony Xperia M5’de kapaksız bir yapıyla suya ve toza karşı dayanıklılık gösteriyor. Özellikle kullanılışlık açısından önemli bir detay.

xperia m5 altın

Sony Xperia M5; renk seçeneği olarak önceki modellerdeki gibi Siyah ve Beyaz seçeneğini yine karşımıza çıkarken, Altın renk seçeneği de bu modelde kullanıcılara sunulmuş. Sony’nin yaptığı tanıtımlarda ve reklamlarda gördüğümüz kadarıyla firma Altın rengine daha çok vurgu yapıyor.

Cihazın tasarımı önceki cihazlardan pek de farklı değil. Xperia ailesinde gördüğümüz OmniBalance tasarım anlayışı korunmuş. Kullanılan malzeme kalitesi ve üst modellerle aynı tasarım kullanılması, cihazı orta sınıf görünümünden bir üst sınıfa taşımış. Önceki modelleri güzel bulanlar bu cihazı yine güzel bulacaktır ama beğenmeyenler için bir şey değişmeyecek gibi görünüyor.

Kamera

xperia m5 kamera

Sony Xperia M5’in en dikkat çeken yanı kamera kalitesi oluyor. 21.5 megapiksel Exmor RS sensörün kullanıldığı arka kamera F2.2 diyafram açıklığına sahip. Kamera kağıt üzerinde olduğu gibi kullanımda da başarılı performans sergiliyor. Orta sınıfta bu kaliteye sahip başka kamera göremiyoruz hatta Sony Xperia M5’in kamerası amiral gemileriyle mücadele ediyor. Hibrit otomatik netleştirme teknolojisi sayesinde Xperia M5 çok hızlı otofokus yapıyor. Yaptığımız denemelerde çok yakın ve çok uzak iki cisim arasında bile oldukça hızlı odaklama yaptığını gözlemledik. Arka kamera ile 4K video kaydı yapılabiliyor. Arka kamerada malesef optik görüntü sabitleyiciye yer verilmemiş. Sony görüntü sabitleme işlemini yazılımsal olarak yapıyor. Yaptığımız testlerde titremelere karşı başarılı ama yeterli olmadığını gözlemledik. Keşke bu mükemmel kamerada optik görüntü sabitleyiciye de yer verilseydi.

Ön kameraya baktığımız zaman 13 megapiksel çözünürlüğe sahip Exmor RS sensörlü büyük bir kamerayla karşılaşıyoruz. Özellikle büyük sensörüyle daha geniş ve daha derin selfieler çekebilen bu kamera Xperia M4 Aqua’da arka kamera olarak kullanılıyordu. Arka kamerada kullanabildiğimiz HDR ve autofocus özelliklerini ön kamerada da kullanabiliyoruz. Xperia M5’in ön kamerası sınıfında mücadele ettiği telefonların arka kamerasından daha iyi bir performans veriyor. Ayrıca Exmor RS sensör sayesinde gece çekimlerinde amiral gemilerin ön kamerasından daha net görüntüler elde ettik.

Hem ön hem arka kameranın Sony Xperia M5’in en güçlü kısmı olduğunu söyleyebiliriz. Sınıfına büyük bir fark atan ön ve arka kamera amiral gemilerine meydan okuyor.

Performans

Sony Xperia M5 gücünü MediaTek Helio X10 işlemcisiden alıyor. 64 bit mimariye sahip 8 çekirdekli bu işlemci 2.0 Ghz hızında çalışıyor. Cihaz uygun fiyatına rağmen gücünden taviz vermemiş. Mediatek Helio X10 işlemcisi daha önce HTC One M9+‘da karşımıza çıkmıştı. Snapdragon 810 ile karşılaştırıldığında tek çekirdek performansında iki işlemciden yakın sonuçlar elde ederken çok çekirdek performansında MediaTek Helio X10, Snapdragon 810’lu tüm cihazları geçmeyi başarıyor. Buna Sony’nin 6 ay önceki amiral gemisi Xperia Z3+ da dahil.

Grafik işlemcisi kısmında PowerVR G6200 karşımıza çıkıyor. PowerVR G6200, Full HD çözünürlüğünde orta sınıf için yeterli performansı veriyor fakat daha fazlası için sıkıntı çekiyor. Örneğin Snapdragon 810 ile kullanılan Adreno 320 GPU’su ile karşılaştırdığımızda hissedilir bir şekilde geride kalıyor.

Sony Xperia M5, 3 GB RAM ve 16 GB dahili depolama birimi ile geliyor. Sony arayüzünün hafifliğinden ve Helio X10 işlemcisinden dolayı cihazı kullanırken RAM’de şişme, darboğaz,takılma gibi sorunlar yaşamadık.

xperia m5 benchmark

Sony Xperia M5, fiyatına göre üst düzey performans sunuyor. Orta sınıfı arkada bırakıp geçen senenin amiral gemileriyle yarışıyor. Fiyatını göz önüne aldığımız zaman Xperia M5 donanımıyla sizi oldukça memnun edecektir.

Son Olarak

xperia m5

Cihazda 2600 mAh kapasitede bataryaya yer verilmiş. Kullanım süresi olarak karma kullanımda 1 günü çıkarabiliyorsunuz. Fakat işlemciye yoğun yük bindiren oyunları gün içerisinde oynadığımız zaman o günü bitirmekte zorluk çektik. Genel olarak batarya bu cihaz için yeterli kapasiteye sahip.

Micro SD kart desteğine yer verilmesi 16 GB hafızaya sahip bu cihaz için oldukça yerinde bir karar olmuş. Cihazın hafızası 2 TB’a kadar arttırılabiliyor.

Sony Xperia M5 ülkemize geçtiğimiz hafta giriş yaptı ve 1499 TL’den satılıyor.

Sony Xperia M5; üst düzey kamerası, güçlü işlemcisi ve 3 GB Ram’i ile donanımsal olarak fiyatının çok ötesinde bir güce sahip. Tasarımsal anlamda kullanıcılarını memnun edecek cihaz, 21 megapiksel arka 13 megapiksel ön kamerası ile resim çekmeyi seven herkesi mutlu edecek gibi görünüyor. Orta sınıf bir telefona bakıyorsanız ve her özelliği iyi olsun istiyorsanız seçiminizi Sony Xperia M5’ten yana yapmalısınız.

1 Yorum

  1. Bu telefonu alalı 6 gün oldu ilk başlarda hoşuma gitti sabah okula giderken %100le gidiyorum okulda pek kullanamıyoruz zaten şarjı hiç kullanmadan saat 4 gibi %60 filan oluyor bu durumdan çok şikayetçiyim. Kamerası iyi diyordum son 2 günden beri kamera kullanılamıyor diye kapanıyor ve ancak telefonu kapatıp açtığımda düzeliyor aylardır beklediğim bu telefonun bunları yaşatmasın hayal kırıklığına uğrattı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here