sony-hacked

FBI araştırmalara başladı!

Bildiğiniz üzere bir kaç gün önce “Henüz vizyona girmemiş filmleri hacklediler!” başlığı altında Sony‘nin maruz kaldığı siber saldırıdan sizlere bahsetmiş, vizyona girmemiş filmlerini internet ortamında yayınlandığına dair detayları paylaşmıştık. Araştırmalar sonucunda Sony, siber saldırı sonrası sadece yeni filmleri değil bir çok veriyi kaybetmiş gözüküyor.

Sony’nin kullanıcı verileri, personel bilgileri gibi bir çok bilgisi şuanda çalınmış durumda. Çalınan bilgiler arasında ünlü isimlerin bilgileri de yer alıyor. Stykvester Stallone, Judd Apatow ve Rebel Wilson gibi isimlerin bilgilerinin de sızdırılmış olduğu hack girişiminden sorumlu tutulan Guardians of Peace siber saldırı grubuna dair hiç bir iz bulunamamış durumda. Peki bunlar olurken Sony’nin güvenli ekibi ne yapıyordu?

Açıkça söylemek gerekirse internet ve bilgisayar dünyasında gizlilik güvenliği denilen bir şeyin tam anlamıyla gerçekleştirilmesi mümkün değil diyebiliriz. Sony’nin güvenlik ekibinin “Şaka gibi” olarak tanımladığı bu olay, FBI tarafından araştırılmaya da başlanmış durumunda. Başlarda saldırının sorumlusu olarak Kuzey Kore gösterilmekteydi, fakat Kuzey Kore suçlamaları reddedip, “saldırılar ile hiç bir alakamız yok” açıklamasını gerçekleştirdi.

Diğer yandan Sony’nin sosyal medya ve diğer hesapları da hack saldırısına maruz kalmış, Amazon, Bloomber, New York Times, Youtube, ve FedEx resmi hesap bilgileri de şirketten çalınmış. FBI araştırmalara devam ediyor, konu hakkında gelişmeler, yeni haberler için takipte kalınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here