Bilgisayar teknolojilerinde artık eski tip HDD (Hardisk) sistemlerinin yerini yavaş yavaş yeni sistem SSD serileri almaya başladı. Çok daha yüksek okuma ve yazma hızlarının olasıyla beraber bilgisayar performansının bir hayli artış göstermesini sağlayan SSD teknolojilerinin bu kadar çok tercih edilmesiyle beraber yeni teknolojiye duyulan ilgi de bir hayli artış göstermeye başladı.

Samsung, Toshiba, Apple, Intel gibi birçok teknoloji devinin üzerinde çalıştığı SSD teknolojisiyle beraber bilgisayarlarda en iyi performansı elde etmek içinse seçim yapacağınız SSD ürününün de özelliklerine dikkat etmeniz gerekiyor. Zira bazı SSD modelleri beklenen performansı vermediği gibi ilerde arıza sorunları da yaratmakta. Peki, en iyi performansı elde etmek için SSD seçerken ne gibi kriterleri göz önünde tutmamız gerekli bakalım.

SDD Tercihinde Dikkat Edilecek Hususlar

Kapasite Tercihi

Bu alanda ilk olarak ihtiyacınız olan SSD kapasitesini belirlemeniz gerekiyor. SSD kapasitelerinin yükselmesiyle beraber SSD fiyatları katlanarak artıyor. Bu nedenle eğer sadece sistemini hızlandırmak için SSD eklentisi düşünüyorsanız bu durumda en iyi tercih 64 GB ya da 128 GB SSD modelleri olacaktır. Fakat sadece SSD kullanımı yapacaksanız bu durumda ine depolama seçeneklerine göre değişmekle beraber 512 GB seçimi ideal olacaktır.

SSD

Boyutlara Dikkat Etmek

Bazı SSD modelleri 7 mm iken bazı modeller biraz daha kalın olabiliyor. Eğer kullandığınız bilgisayarın kasası biraz ince ise mutlaka SSD kalınlığının kasa kalınlığına uygun olup olmadığını değerlendirmeniz gerekmekte. 7 mm için kasada 9 mm yuva boşluğunun olmasının ideal olduğunu da belirtelim.

SSD-tercihi

SATA 3 Model Tercihi

Her teknolojide olduğu gibi SSD teknolojisinde de ilk modeller eski seri modeller olarak kalmaya başladı. Bu noktada Sata 2 serisi yerine artık Sata 3 modellerinin seçiminin hem okuma hızı hem de yazma hızı konusunda epey bir fark yaratacağını söylemek gerek. Bu nedenle hem okuma hızı hem de yazma hızı ideal olan bir model üzerinde tercih yapmanız oldukça yararlı olacaktır. Bu noktada Sata 3 tercihi yapabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here