Steam‘ da Neler Oluyor ? Bu Aralar Pek Eğlenceli Değil !

Valve’in teknolojik desteği ile oyunlar konusunda söz sahibi olan Steam, 2003 yılından beri oyun severlere hizmet vermektedir. Ancak son günlerde oyun severlerin memnun kalmadıkları zira oyun sayfalarına erişim yapamadıkları bilinmektedir. Güvenlik açığından dolayı birçok kullanıcının bilgisinin deşifre edildiği, milyonlarca kişinin banka hesap bilgilerinin açık profillerinde belirdiği siber saldırılarda, oyunlarına erişemeyen kullanıcılar, gizli bilgilerinin deşifre olmasıyla panik içinde kaldılar.

steamyunları

Yeni yılda yeni oyun kampanyalarını duyurup sükse yapmak isteyen Steam umduğunun tersine yaşadığı proplemler ile 2016 ya damgasını vuracak gibi duruyor.

Oyun severlerin kullandığı en geniş oyun platformuna sahip olan Steam‘in, 25 Aralıkta başlayan siber saldırılarla tahtında sallantılar oluşmaya başladı.  Her yaşa hitap eden oyunları bünyesinde barındıran dev oyun platformunun bu şekilde kaosa sürüklenmesi oyun severleri hüsrana uğrattı.

 Hesaplar Ne Durumda ?

Güvenlik açıklarını görmezden gelen ve uyarılara kulak asmayan oyun platformunun kayıtlı üyesi olan ve milyonlara varan hesaplarda karışıklıklar oluştu ve kullanıcılar ya şifrelerini kullanamadılar yada hesaplarında başka kişiler ortaya çıktı. Öyle ki kullanıcılar Steam sayfalarına girdiklerinde tanımadıkları insanların hesap numaraları ve Steam cüzdanlarındaki para miktarına kadar her türlü bilgiye ulaşabilme imkanı elde etti.

Steam, ciddi bir güvenlik açığı olması sebebiyle yetkililerini harekete geçirdi.  Twitter hesabı üzerinden anlık olarak kullanıcılarına ne yapmaları gerektiği hususunda bilgiler paylaşan yetkililer, bulundukları durum hakkında gerekli bilgileri aktardılar. Steam’ın bazen Rusça diline dönüşmesi ise bunun bir Rus saldırısı olabileceği şüphesini doğurdu.

Geçici Olarak Erişime Kapatıldı

Steam kullanıcıları bu güvenlik açıklarını ve meydana gelen karmaşaları  Valve’yi mailleri ile mail yağmuruna tuttular. Yetkiler ise endişeleri gidermek için sistemin kapatıldığını bundan dolayı hiç kimsenin bir başkasının hesabından para çekemeyeceğini duyurdu.

Steam‘de şu ana kadar  işler yolunda gidiyor açıklamasında bulunsalar da, güvenlik açığı nedeniyle herkesin başka birinin hesabıyla istediği oyunu satın alabilecek konuma ulaşabiliyor olmasından dolayı çareyi ana sayfasını kapatmakta buldu. Kısaca Fişi çekilen oyun Platformuna dışarıdan erişimin engellendiği ve böylece hesapların tamamen güven altına alındığı iddia edildi.

Bakalım Oyun Platformu eski günlerine dönmek için ne kadar masraf edecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here