Süpernova_patlama

Süpernova Yakalandı

Gök biklimciler, Samanyolu Galaksisi’ndeki tüm gökcisimlerini gölgede bırakan bir süpernovayı  tespit etti. Patlamanın Güneş’ten milyarlarca kat daha fazla ışık saçtığı belirlendi.

Bilim dergisi Science’ta yayınlanan araştırma sonuçlarına göre, uluslararası bir gökbilimci ekibi Dünya’dan yaklaşık 3,8 milyar ışıkyılı (1 ışıkyılı = yaklaşık 10 trilyon kilometre) uzaklıktaki ‘ASASSN-151lh’ adı verilen dev patlamanın bütün Samanyolu Galaksisi’nden 20 – 50 kat daha parlak olduğunu tesbit etti.

Büyük patlamaya sebep olan güç kaynağı bulunamadı  

teleskop_resize

Gelişmiş yer teleskoplarıyla keşfedilen ‘ASASSN-151lh’ın şimdiye kadar gözlemlenen en büyük süpernovadan yaklaşık 2 kat daha fazla enerji ortaya çıkardığı görüldü. Patlama, ilk olarak 14 Haziran 2015’te tespit edildi. Çin’deki Peking Üniversitesi’nden olan araştırma sorumlusu Subo Dong, “Büyüklüğü öğrendiğim gece sabaha kadar heyecandan uyuyamadım. Patlamanın mekanizması ve güç kaynağı şu an bir gizem. Çünkü bildiğimiz tüm teoriler, ASASSN-151lh’nin yaydığı enerjiyi açıklamakta yetersiz kalıyor” dedi.

ABD’nin California eyaletinde görevli Carnegie Bilim Enstitüsü’nden Benjamin Shappee ise, “İlk başta sonuçlara inanamadım. Sürreal (gerçeküstü) görünüyordu. Bu tarz keşifler için astronom oldum. Süpernovalar zaten nadir rastlanan olaylardır, böylesi ise ilk kez keşfediliyor” dedi.

Ortaya atılan teorilerden biri, bir yıldızın patlamasına  bir galaksinin merkezindeki dev karadeliğin yol açmış olabileceği oldu. Şimdilik bu patlamayı neyin tetiklediğini bulamayan ve bu sırrı çözmeye çalışan Subo Dong ve ekibi, daha net veriler elde edebilmek için önümüzdeki aylarda Hubble Uzay Teleskobu’ndan faydalanmayı planlıyorlar.

süpernova

Süpernova nedir?

Gökbilimcilerin açıklamalarına göre, Güneş’ten daha fazla kütleye sahip yıldızlar, çekirdeklerindeki tüm atomları demire dönüştürdüklerinde kütle çekime karşı koyacak füzyon enerjilerini de tüketmiş oluyor.Bu arada kontrolü tekrar ele geçiren kütle çekim, yıldızın çekirdeğini 100 milisaniye gibi bir sürede kendi üstüne çökerterek ya bir karadelik oluşturuyor ya da nötron yıldızı oluşmasını sağlıyor.

Merkezdeki atomların bozulmaları sonucu oluşan nötrinolar (nükleer fizikte kütlesiz olarak belirlenen madde) yayılarak nükleer tepkimelerin devam ettiği dış katmanları inanılmaz yüksek sıcaklıklara çıkartıyor. Uzaya doğru genleşen yıldız olağanüstü bir güçle patlıyor. Büyük bir yıldızın patlaması bir galaksinin tüm ışığını bastırabiliyor. Ayrıca bu patlamalar yeni yıldızların doğmasına da sebep olabiliyorlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here