Sanal alemin yaramaz çocukları 2013’ün ilk on ayında kuytu köşelerde pusuda bekledikten sonra tarihin en yüksek zararını veren siber saldırılarda bulundular.

Symantec’in İnternet Güvenliği Tehdit Raporu’nun 19’uncusu siber suçluların davranışında dikkat çekici bir değişikliği gözler önüne sererek, saldırganların daha küçük ödüller sunan hızlı vurgunlar gerçekleştirmek yerine daha uzun süren planlamanın ardından büyük soygunlar yaptıkları gerçeğini ortaya koyuyor.

“Tek bir mega güvenlik ihlali daha küçük 50 saldırıya bedel olabiliyor” diyen Symantec Türkiye Direktörü Gökhan Say sözlerini şöyle sürdürüyor: “Saldırganların ileri seviye bilgi düzeyi artmaya devam etse de, geçen yıl asıl şaşırtıcı olan şey; saldırganların çok daha sabırlı olmaları ve vurgun yapmak için kazanç çok daha büyüyüp olgunlaşana kadar beklemeleri”.

2013 yılında, güvenlik ihlali sayısının bir önceki yıla göre %62 artarak 552 milyonu aşkın kişinin kimlik bilgisine ulaşılması ile sonuçlanması, siber suçun gerek tüketiciler gerekse kurumlar için ne denli gerçek ve zarar verici bir tehdit olduğunu gözler önüne seriyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here