tıp

Yeni lazer yöntemi ile tek seferde yara veya kesik izlerinden kurtulmak mümkün hale geliyor!

Teknolojinin sağlık alanında gelişmesi, insanlığın geleceği için büyük önem taşıyor diyebiliriz. Tam olarak sağlık olmasa da kusursuz bir cilde sahip olmak için geliştirilen yeni bir yöntem, gelecekte kullanılan yöntemlerden olacakmış gibi gözüküyor. Bir ameliyat olduğunuzda veya herhangi bir kesik sonucunda vücudunuzda kalan iz, sizi psikolojik olarak çökertebilir. İnsan, kendine özen gösteren bir varlık olarak kusursuz olmayı ister ki bu gayet normal diyebiliriz.

Tel Aviv Üniversitesi tarafından yapılan araştırmalar sonucunda cerrahi kesikler ve yara izlerini tek seferde yok eden bir teknoloji ortaya çıkarıldı. Henüz üzerinde çalışılan bu teknoloji hakkında üniversitenin uygulamalı fizik alanı başkanı Abraham Katzir; “Son Zamanlarda , cerrahların açtığı kesikler dikişle, agraflarla ya da kimyevi yapıştırıcılarla kapatılıyor ve bunlarla alakalı sıkıntılar var. Biz, kesiklerin lazerle puan nokta ısıtılırsa kapatılabileceğini bulduk.” açıklaması ile tıp sektörüne müjdeyi vermiş oldu.

Kesik veya yaranın bulunduğu yerin her bölgesinin 60 derece ısıtılarak iyileştirilmesine yönelik çalışma, yaranın hiç bir iz kalmadan problemsiz bir şekilde kapanmasını sağlıyor. Şimdilik bu teknoloji tam anlamı ile kullanılabilir olmasa da, önümüzdeki yıllarda, yani gelecekte sık kullanılan bir yöntem olma yolunda ilerliyor. Gelecekte cerrahi işlem sonucu ciltte iz kalma problemi olmayacak gibi gözüküyor. Gelişmeler, yeni haberler ve güncel teknoloji için takipte kalınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here