Akıllı telefon kullanım oranı neredeyse %100’lük bir artış sağladı. Artık bilgisayarların ya da tabletlerin yerine akıllı telefonların tercih olarak ilk sıraya çıkmasıyla beraber yaşanan bu durumla birçok ünlü teknoloji devinin de akıllı telefon teknolojilerine yönelmeye başladığını da söylemek gerek. Akıllı telefonların bu kadar çok kullanılması ve artık internet ve benzeri hemen her ögeyi akıllı telefonlar üzerinden kullanabiliyor olmamız bazı kötü amaçlı kişilerinde ilgilerini çekmiyor değil.

Bir dönem sadece bilgisayarlar ile ilgilenirken son dönemde daha çok akıllı telefonlar üzerinde çalışan hackerlarda bu durumun en büyük örneği. Sadece hackerlarla beraber gelen yazılım güvenliği açığı değil bunun dışında telefonlara erişim de de güvenlik en büyük konulardan biri haline geldi. Birçok ünlü teknoloji markası da akıllı telefon güvenlik konusu artık ilk plana almaya başladı. Peki, dünyaca ünlü akıllı telefon markalarının akıllı telefonların güvenliği için aldığı yöntemler neler bakalım.

Akıllı Telefon Güvenlik Teknolojileri

Parmak izi Teknolojisi

Çıktığı ilk günlerde en gelişmiş teknolojilerden biri olarak değerlendirilen Touch ID yani parmak izi teknolojisi güvenlik konusunda artık birçok akıllı telefon markasının kullandığı bir teknoloji haline gelmeye başladı. İlk etapta sadece üst segment akıllı telefonlar için kullanılan teknolojinin son dönemde orta segment serileri için de kullanılabiliyor olması parmak izi teknolojisinin de giderek yaygınlaşmasını sağlıyor.

Genel olarak parmak izi teknolojisinde kullanıcıların benzersiz parmak izlerini kullanarak telefona giriş yapmaları sağlanıyor. Haliyle kullanıcı dışında telefona kimse fiziki olarak erişim sağlayamıyor ki bu durumda güvenlik konusunda oldukça önemli.

parmak-izi-teknolojisi

Telefonumu Bul Özelliği

Bir diğer güvenlik teknolojisi de telefonumu bul teknolojisi. Telefonunuzu kaybettiğinizde ya da telefonunuzu çaldırdığınızda kullanabildiğiniz sistem telefon markalarına göre farklılık gösterse de genel olarak sistemin işleyişinin aynı olduğunu da belirtelim. Zira söz konusu sistem ile beraber telefonu bul uygulamalarınızın hesap bilgileri ile uygulamalara giriş yapıp telefonunuzun nerede olduğu bilgisini alabiliyorsunuz.

Şu an için bu teknolojinin ise daha çok Apple, Samsung ve HTC tarafından tercih edildiğini ve giderek yayınlaştığını da belirtelim. Fakat bu konuda ilk göze çarpan iPhone’umu bul uygulaması ise Apple olduğunu da belirtelim.

Akıllı-telefon-güvenlik

İris Tarayıcı

Henüz yeni bir teknoloji olan iris tarayıcı teknolojisi ilk olarak Samsung tarafından denenen bir teknoloji olarak biliniyor. Büyük umutlar beslenerek çıkarılan Note 7 serisinin en büyük özelliklerinden biri olarak gösterilen iris tarayıcı özelliği sayesinde kullanıcıların doğrudan iris taraması yaparak telefona erişim sağladıklarını da belirtmek gerekiyor.

Fakat tüm bunlara karşın şimdilerde Note 7 serisinde yaşanan sorunlar nedeniyle serinin üretiminin durması iris teknolojisinin yaygınlaşmasını engelledi. Şu an için tek tük akıllı telefonlarda yer almaya başlayan teknolojinin Samsung ile beraber giderek yaygınlaşacağı da düşünülüyor.

İris-tarayıcı

Uzaktan Erişim İle Kontrol

Akıllı telefon güvenlik uygulamaları konusunda en önemli olanlarından birisi de telefona uzaktan erişim uygulaması. Özellikle akıllı telefonlarınızın çalınması durumlarında büyük bir yardımcı olan uzaktan erişim uygulamaları ile doğrudan telefonunuza erişerek telefonunuzdan kişisel verilerinizi silebiliyor ya da telefonunuzun kitlenmesini sağlayabiliyorsunuz.

Tüm bu hırsız engelleme ve güvenlik sistemlerinin yanı sıra her geçen gün yazılım güvenliği konularında da birçok adımın atıldığını belirtelim. Sürekli yenilenen mobil işletim sistemleri ile beraber güvenlik konusunda da sürekli yeni uygulamalarda görmeye başladık. Güvenlik konusuna verilen öneminde kullanıcılar tarafında da sürekli artış göstermesi bu alanda ise sürekli yeni teknolojilerinde gelmeye devam edeceğinin de en büyük kanıtlarından bir tanesi.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here