Ana Sayfa Mobil Uygulamalar Teknoloji Dünyasında Son Gündem DeepNude!

Teknoloji Dünyasında Son Gündem DeepNude!

DeepNude uygulaması gündemde. Peki, bu uygulama neler sunuyor? Neden gündeme geldi? İşte yaşananlar.

-

Veri gizliliği ve bilgi güvenliği konuları, son yılların en çok tartışılan konuları arasında boy gösteriyor. Veri gizliliği konusunda çok güvende olduğumuzu söylemek yanlış olur. Bir yandan internet dünyası bir yandan akıllı telefonlarda kullandığımız uygulamalar, veri gizliliği skandallarının yenilenmesine zemin hazırlıyor. Bu konuda son gündem ise DeepNude uygulaması.

Aslında tam olarak veri gizliliği yönünün öne çıkmadığını söyleyebileceğimiz uygulama, ABD’de tartışmalara neden oldu. Öyle ki uygulama insanların fotoğraflarını çıplak olarak görüntüleyebiliyor. Uygulamanın şimdiden tartışmalara neden olduğunu da ekleyelim.

DeepNude Uygulaması Yeni Bir Sıkıntı Oluşturdu

Uygulamanın bu kadar çok tartışılmasının ana nedeni, yapay zekanın yaptıkları. Yapay zeka ile fotoğraflar algılanıyor ve fotoğraflarda yer alan kadınların çıplak halleri tahmin edilerek fotoğraf değiştiriliyor.

DeepNude ismi verilen uygulama bir nevi fotoğrafları çıplak görsellere çevirmiş oluyor. Müstehcen bölgeleri, gerçeğe en yakın şekilde tahmin ettiği belirtilen yapay zekanın, buna yönelik yeni fotoğraflar sunduğu açıklandı.

Uygulamanın kullandığı yapay zeka, bir nevi fotomontaj yapmış oluyor ancak bu fotomontajın oldukça başarılı bir şekilde sunulduğunu görmek mümkün oluyor.

Sadece kadınlar üzerinde çalıştığını ve sadece kadınların fotoğraflarını dönüştürdüğü açıklanan uygulamanın, hem ücretli hem de ücretsiz versiyonları bulunan uygulamanın, ücretsiz versiyonlarında ise hazırlanan fotoğraflar sansürlü bir şekilde yayınlanıyor.

DeepNude

Uygulamanın 99 dolara satışa çıktığını da ekleyelim. Tabii ki şimdiden DeepNude için şantaj eleştirileri de gelmeye başladı. Oluşturulan fotoğrafların şantaj ve benzeri kötü niyetler için kullanılabileceği korkusu var. Bunun için uygulama geliştiricisi tarafından yapılan bir açıklama da var. Uygulama geliştiricisi Alberto tarafından yapılan açıklama şu şekilde;

“DeepNude uygulaması eğlence amaçlı çıkarıldı. Normalde Photoshop ile de yapılabilecek bir işlemi bizim uygulamamız yapay zeka sayesinde bir tık ile yapabiliyor. Ama gerçekten güvenlik sorunu oluşturursa ve resmi olarak kanıtlanırsa uygulamayı kaldıracağım.”

Uygulamanın şu an için ülkemizde yayınlanmadığını da belirtelim. Yayınlanıp yayınlanmayacağı da belli değil.